Boeing omlaag, banken omhoog op licht hoger Wall Street
NEW YORK (ANP) - Vliegtuigbouwer Boeing was vrijdag een grote daler op Wall Street. Het bedrijf heeft last van productieproblemen bij de 737 MAX-vliegtuigen en dat kan de levering vertragen. Een onderdeel van de romp is mogelijk niet van de gewenste kwaliteit, maar al geleverde vliegtuigen zijn niet getroffen.
De 737 MAX is een populair toestel en Boeing verdient daar veel geld aan, dus beleggers schrokken en zetten het aandeel ruim 6 procent lager. Eerder stonden alle 737 MAX-toestellen zo'n anderhalf jaar aan de grond na twee crashes door een verkeerd werkend veiligheidssysteem. Boeing wilde eigenlijk de productie deze zomer weer naar het oude niveau opvoeren. Leverancier Spirit AeroSystems kelderde bijna 18 procent.
Banken deden het juist wel goed op de Amerikaanse beurzen. JPMorgan Chase, Wells Fargo en Citi openden alle drie de boeken en hadden door de hoge rente de wind in de rug. Ook de mini-bankencrisis van de afgelopen weken kon dat niet verstoren. JPMorgan zag daardoor zelfs meer klanten rekeningen openen. In de Verenigde Staten was er vooral onrust over regionale banken die in de problemen kwamen en werden grootbanken daardoor juist als veilig gezien. Op die banken wordt namelijk strenger toezicht gehouden.
JP Morgan en Wells Fargo
JP Morgan haalde een recordwinst en werd ruim 7 procent hoger gezet. Ook branchegenoot Wells Fargo (plus 1 procent) deed het beter dan verwacht. Die bank is een grote hypotheekverstrekker en verdiende daar door gestegen rentes meer aan. Ook Citi (plus 4 procent) voerde de winst op.
De Dow-Jonesindex stond na enkele minuten handel een fractie hoger op 34.042 punten. De breed samengestelde S&P 500 won 0,3 procent tot 4160 punten. Techbeurs Nasdaq steeg ook 0,3 procent en stond op 12.201 punten.
Mogelijke recessie
De winkelverkopen in de VS gingen harder omlaag dan verwacht. Consumenten maakten zich in maart zorgen om een mogelijke recessie en de onrust in de bankensector. De prijzen die producenten voor hun waren vragen gingen in maart omlaag ten opzichte van een maand eerder, wat kan duiden op een verder afzwakkende inflatie.
Een vat Amerikaanse olie werd 0,5 procent duurder op 82,53 dollar en Brentolie kostte 0,3 procent meer, op 86,36 dollar per vat.
De euro noteerde 1,1027 dollar. Daarmee staat de Europese eenheidsmunt rond het hoogste niveau in meer dan een jaar tegenover de dollar.
Meer uit Financieel
HAARLEM (ANP) - Transavia heeft de rechtszaak die donderdag zou worden behandeld in Haarlem over de halvering van het aantal grondafhandelaren op Schiphol ingetrokken. Een woordvoerster van Transavia zegt dat de luchtvaartmaatschappij dat heeft besloten nadat "een heroverweging" is gemaakt.
10 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De aanvallen waren gericht op een militaire locatie die volgens de Amerikanen een bedreiging vormde voor hun troepen en het commerciƫle scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz. Iran meldde daarnaast een Amerikaanse luchtmachtbasis te hebben aangevallen. De olieprijzen gingen omhoog door de afnemende hoop op een spoedig einde aan de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde investeringen in olieprojecten zullen naar verwachting in 2026 voor het derde jaar op rij dalen, meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA). Ondanks de hogere olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten nemen de uitgaven aan olieprojecten volgens het IEA dit jaar af tot onder de 500 miljard dollar (ongeveer 431 miljard euro).
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meer dan de helft van de mensen die in Nederland van baan wisselen, gaat aan de slag in een andere sector. Per bedrijfstak zijn daarin wel grote verschillen, schrijft De Nederlandsche Bank (DNB) na een analyse van arbeidsmarktcijfers van 2011 tot 2025.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Werkgevers in Nederland laten een hoop kansen op personeel liggen door niet buiten de landsgrenzen te werven. Daarop wijst uitkeringsorganisatie UWV na een nieuwe analyse van beroepen waar juist te veel of te weinig mensen voor zijn in Europa.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Telecombedrijf KPN en het Duitse Schwarz Digits willen volgend jaar een Europese soevereine cloud in Nederland aanbieden. Daarmee willen ze een Europees alternatief bieden voor het opslaan van data, stellen de partijen. Europese organisaties zijn nu voor een groot deel afhankelijk van Amerikaanse bedrijven, zoals Amazon, Google en Microsoft.
2 uur geledenSINGAPORE (ANP) - De olieprijzen zijn donderdagochtend flink omhooggegaan na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. Daarnaast zei de Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) dat een Amerikaanse luchtmachtbasis is aangevallen. Daarmee lijkt een einde aan de oorlog in het Midden-Oosten weer verder uit beeld.
2 uur geleden