Boeing biedt stakende werknemers loonsverhoging van 35 procent
SEATTLE (ANP/RTR/DPA) - Boeing biedt de circa 33.000 stakende werknemers bij fabrieken in Seattle en Portland een loonsverhoging van 35 procent over een periode van vier jaar om zo een einde te maken aan de staking die al meer dan een maand duurt en de vliegtuigbouwer miljarden kost. Ook biedt Boeing een eenmalige bonusbetaling van 7000 dollar en andere verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden.
De vakbond IAM zal het verbeterde loonbod komende woensdag voorleggen aan het personeel van Boeing om te stemmen. Het verbeterde bod van Boeing kwam mede tot stand met hulp van de Amerikaanse onderminister van Arbeid Julie Su, die bemiddelaar is tussen beide partijen.
De staking begon op vrijdag 13 september nadat het personeel een cao-bod van Boeing had afgewezen. Door de staking is de vliegtuigproductie in de fabrieken in Seattle en Portland stilgevallen. Daar worden vliegtuigen van de types 737 MAX, 767 en 777 gemaakt.
Banen op de tocht
Vorig weekend werd nog bekend dat Boeing 17.000 banen gaat schrappen om kosten te besparen. Dat is ongeveer 10 procent van het personeelsbestand. Ook waarschuwde Boeing voor een groter dan verwacht verlies in het derde kwartaal door de kosten van de staking voor het bedrijf.
Onderminister Su voerde afgelopen week gesprekken met de vakbond IAM en ook met Boeing-topman Kelly Ortberg. Volgens de bond is het nieuwe voorstel het "overwegen waard" voor de stakende werknemers, maar is er geen zekerheid dat het bod wordt goedgekeurd. Boeing zegt uit te kijken naar de stemming op woensdag. Die dag publiceert het bedrijf ook zijn resultaten over het derde kwartaal.
Technische mankementen
Boeing kampt naast de staking ook met een reeks problemen rond kwaliteit sinds een 737 MAX 9 van Alaska Airlines in januari in de lucht een deurpaneel verloor en een noodlanding moest maken. Daarna werden meer technische mankementen aan toestellen van Boeing ontdekt. De autoriteiten houden de vliegtuigfabrikant sindsdien scherper in de gaten en Boeing moet de kwaliteitscontroles in fabrieken verbeteren. Eind juli werd Ortberg benoemd als nieuwe topman om orde op zaken te stellen.
Meer uit Financieel
GENÈVE (ANP) - Rederij MSC, een van 's werelds grootste containervervoerders, stopt tijdelijk met bepaalde ladingen uit de Golfregio vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Alle vracht die door de tijdelijke stop wordt getroffen, wordt door MSC gelost.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen maakten maandag in de laatste handelsuren een opmerkelijke ommezwaai en sloten in de plus. Dat gebeurde nadat president Donald Trump had gezegd dat de oorlog tegen Iran binnenkort voorbij is. "Ik denk dat de oorlog zo goed als voorbij is", zei Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender CBS. De Amerikanen en de Israëliërs lopen volgens hem "heel ver op schema" met hun luchtaanvallen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU moet voorbereid zijn op een langere periode van instabiliteit met "mogelijke verstoringen in de scheepvaart, stijgingen van de energieprijzen en gevolgen voor de inflatie". Dat zei de voorzitter van de Eurogroep, Kyriakos Pierrakakis, maandagavond na afloop van de vergadering van de EU-ministers van Financiën van de eurolanden.
6 uur geledenFRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse luchtvaartmaatschappij Lufthansa heeft extra annuleringen aangekondigd voor vluchten naar bestemmingen in het Midden-Oosten door de oorlog in de regio. Tot zondag zal niet worden gevlogen naar Dubai, Dammam en Abu Dhabi. Vluchten naar Tel Aviv blijven opgeschort tot donderdag 2 april, maakte Lufthansa bekend.
7 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Rusland is bereid weer olie aan Europese landen te leveren als zij "een langdurige en duurzame" samenwerking willen aangaan. Daarmee reageerde president Vladimir Poetin op de snel gestegen energieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. De Europese Unie voerde in 2022 sancties in op Russische olie als reactie op de inval in Oekraïne.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemers van DHL Express in Nederland gaan "zeer binnenkort" staken uit onvrede over het uitblijven van een nieuwe cao, meldt FNV. Wanneer de eerste staking plaatsvindt, wordt op korte termijn bekendgemaakt.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is maandag toch nog met winst gesloten. Eerder op de dag ging de belangrijkste graadmeter aan het Damrak flink onderuit door de snel stijgende olieprijzen. Die normaliseerden iets gedurende de dag, wat een geruststellend effect had op beleggers.
9 uur geleden