Boeing biedt stakende werknemers loonsverhoging van 35 procent
SEATTLE (ANP/RTR/DPA) - Boeing biedt de circa 33.000 stakende werknemers bij fabrieken in Seattle en Portland een loonsverhoging van 35 procent over een periode van vier jaar om zo een einde te maken aan de staking die al meer dan een maand duurt en de vliegtuigbouwer miljarden kost. Ook biedt Boeing een eenmalige bonusbetaling van 7000 dollar en andere verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden.
De vakbond IAM zal het verbeterde loonbod komende woensdag voorleggen aan het personeel van Boeing om te stemmen. Het verbeterde bod van Boeing kwam mede tot stand met hulp van de Amerikaanse onderminister van Arbeid Julie Su, die bemiddelaar is tussen beide partijen.
De staking begon op vrijdag 13 september nadat het personeel een cao-bod van Boeing had afgewezen. Door de staking is de vliegtuigproductie in de fabrieken in Seattle en Portland stilgevallen. Daar worden vliegtuigen van de types 737 MAX, 767 en 777 gemaakt.
Banen op de tocht
Vorig weekend werd nog bekend dat Boeing 17.000 banen gaat schrappen om kosten te besparen. Dat is ongeveer 10 procent van het personeelsbestand. Ook waarschuwde Boeing voor een groter dan verwacht verlies in het derde kwartaal door de kosten van de staking voor het bedrijf.
Onderminister Su voerde afgelopen week gesprekken met de vakbond IAM en ook met Boeing-topman Kelly Ortberg. Volgens de bond is het nieuwe voorstel het "overwegen waard" voor de stakende werknemers, maar is er geen zekerheid dat het bod wordt goedgekeurd. Boeing zegt uit te kijken naar de stemming op woensdag. Die dag publiceert het bedrijf ook zijn resultaten over het derde kwartaal.
Technische mankementen
Boeing kampt naast de staking ook met een reeks problemen rond kwaliteit sinds een 737 MAX 9 van Alaska Airlines in januari in de lucht een deurpaneel verloor en een noodlanding moest maken. Daarna werden meer technische mankementen aan toestellen van Boeing ontdekt. De autoriteiten houden de vliegtuigfabrikant sindsdien scherper in de gaten en Boeing moet de kwaliteitscontroles in fabrieken verbeteren. Eind juli werd Ortberg benoemd als nieuwe topman om orde op zaken te stellen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen dinsdag opnieuw omlaag door de aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten. De graadmeters op Wall Street drongen hun eerdere verliezen wel wat terug, nadat de Amerikaanse president Donald Trump had gemeld dat de marine tankers door de Straat van Hormuz zal begeleiden als dat nodig is.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Energieleveranciers Vattenfall en Eneco hebben de mogelijkheden om een vast contract af te sluiten tijdelijk beperkt. Dit melden de bedrijven na berichtgeving in verschillende media. Vanwege de oorlog in het Midden-Oosten is de gasprijs flink gestegen, waardoor energie inkopen duurder is geworden.
9 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse luchtvaartmaatschappij Virgin Atlantic is van plan de vluchten tussen Londen en Dubai en het Saudische Riyad dinsdag weer te hervatten volgens schema. De maatregel volgt op het beperkt heropenen van het luchtruim in het Midden-Oosten op maandag.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd alle handel met Spanje stop te zetten. Spanje zou het Amerikaanse leger geen toestemming hebben gegeven om zijn bases te gebruiken voor missies die te maken hebben met aanvallen op Iran.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag opnieuw flink lager gesloten. De aanhoudende oorlog in het Midden-Oosten sinds de aanvallen op Iran door Israƫl en de Verenigde Staten afgelopen weekend, heeft geleid tot onrust op de wereldwijde beurzen.
11 uur geledenDUBAI (ANP/RTR) - Irak zal worden gedwongen binnen enkele dagen zijn olieproductie flink te verminderen als olietankers niet vrij kunnen bewegen door de Straat van Hormuz. Twee Iraakse oliefunctionarissen melden dat de productie dan met meer dan 3 miljoen vaten per dag moet worden teruggebracht.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De uitgaven aan televisiereclames in Nederland zijn vorig jaar gedaald, mede omdat in 2024 werd geprofiteerd van het EK voetbal en de Olympische Zomerspelen. Volgens tv-marketingorganisatie Screenforce bedroegen de bestedingen op de Nederlandse tv-reclamemarkt in 2025 in totaal 850 miljoen euro. Dat is ruim 5 procent minder dan een jaar eerder.
12 uur geleden