Bloomberg: Pfizer schikt dik 10.000 claims over maagzuurremmer
NEW YORK (ANP) - Farmaceut Pfizer heeft ermee ingestemd om meer dan 10.000 Amerikaanse rechtszaken te schikken over maagzuurremmer Zantac, die kankerverwekkend zou zijn. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.
Zelf wil het bedrijf, dat in Nederland de laatste jaren vooral bekend is van zijn coronavaccin, alleen kwijt dat het een reeks rechtszaken heeft onderzocht en bepaalde daarvan heeft geschikt. Hoeveel zaken het precies betreft en hoeveel geld ermee is gemoeid, blijft onduidelijk. De onderneming verkoopt het bewuste middel al meer dan vijftien jaar niet meer.
Pfizer is niet het enige bedrijf dat bij de kwestie betrokken is. Vorige maand werd bekend dat het Franse geneesmiddelenconcern Sanofi in de Verenigde Staten ongeveer 4000 Zantac-rechtszaken heeft afgekocht. Sanofi hield vol dat de claims ongegrond waren en koos daarom voor een schikking om de kosten van een langdurige rechtszaak te vermijden. Ook rivaal GSK heeft al enkele Zantac-zaken geschikt.
Zantac is al jaren op de markt en is eigendom geweest van verschillende medicijnfabrikanten. Het was lange tijd een van de populairste maagzuurremmers in de VS. Het middel werd enkele jaren geleden echter van de Amerikaanse markt gehaald na onderzoek door medicijntoezichthouder FDA. Sanofi heeft later wel een nieuwe versie van Zantac op de markt gebracht, waarin een bepaalde stof niet meer verwerkt is.
Meer uit Financieel
TEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Het scheepvaartverkeer in de Straat van Hormuz lijkt vrijdagochtend te zijn afgenomen, nadat de eerste geplande onderhandelingsronde in Zwitserland tussen de VS en Iran is afgeblazen. Een dag eerder ging er nog een stroom olie door de zeestraat. De blokkade van de belangrijke zeestraat is opgeheven als onderdeel van het vredesakkoord dat woensdagavond is ondertekend door beide landen.
35 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Het is vanaf 1 juli niet meer mogelijk om een anonieme OV-chipkaart aan te schaffen. De inmiddels technisch verouderde chipkaart wordt geleidelijk aan overbodig, nu mensen ook met hun betaalpas en de nieuwe OV-pas kunnen in- en uitchecken bij de bus, tram, metro of trein.
1 uur geledenPARIJS (ANP/DPA) - Topman Armin Papperger van de Duitse wapenfabrikant Rheinmetall pleit voor wereldwijde regels om ervoor te zorgen dat mensen blijven beslissen wanneer wapens in oorlogstijd worden afgevuurd in plaats van machines met kunstmatige intelligentie (AI). Hij waarschuwde op de defensiebeurs Eurosatory in Villepinte, nabij Parijs, dat de technologische mogelijkheden in de wapenindustrie de komende tien jaar waarschijnlijk "exponentieel" toenemen.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Naast de staking in het openbaar vervoer leggen volgende week ook schoonmakers en werknemers in de metaalsector het werk neer uit protest tegen de kabinetsplannen rondom de sociale zekerheid. Met de acties richten de vakbonden zich tegen de bezuinigingen van het kabinet op de AOW, WW en WIA.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De prijzen aan de pomp blijven naar verwachting nog wel een tijdje hoger dan voor de oorlog in het Midden-Oosten, ondanks dat Iran en de Verenigde Staten hun blokkades van de Straat van Hormuz hebben opgeheven. Eigenaar Paul van Selms van consumentencollectief UnitedConsumers denkt dat het maanden kan duren.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag voorzichtig begonnen aan de laatste dag van een roerige beursweek. De handel stond deze week vooral in het teken van de ondertekening van een voorlopig vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. Beide partijen beloofden de komende zestig dagen te onderhandelen over een definitief akkoord. De voor vrijdag geplande gesprekken tussen de VS en Iran in Zwitserland gaan echter niet door.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-leiders hebben de Europese Commissie het mandaat gegeven om te kijken waar het de eigen handel kan beschermen tegen oneerlijke handel, bijvoorbeeld uit China. Als het nodig is, mag daarvoor een nieuw handelsinstrument in het leven worden geroepen, zo spraken de leiders in de nacht van donderdag op vrijdag af.
4 uur geleden