Bloomberg: nog eens tien Europese gaskopers openen roebelrekening
MOSKOU (ANP) - Nog eens tien Europese bedrijven hebben rekeningen geopend bij Gazprombank om te kunnen voldoen aan de eis van president Vladimir Poetin om Russisch gas in roebels af te rekenen. In totaal hebben nu twintig Europese bedrijven rekeningen geopend, verklaarde een ingewijde bij staatsgasbedrijf Gazprom tegenover persbureau Bloomberg.
Ook hebben nog eens veertien bedrijven om het papierwerk gevraagd dat nodig is om de roebelrekeningen op te zetten. Het aantal klanten dat al daadwerkelijk in roebels heeft betaald staat nog altijd op vier, hetzelfde aantal als eind vorige maand. Betalingen van de andere inkopers moeten volgens de bron later deze maand worden voldaan.
Sinds de eis van Poetin zoeken grote Europese importeurs van Russisch gas naar een uitweg om hun rekeningen te kunnen betalen zonder de Europese sancties te schenden. Uit angst om afgesloten te worden van Russisch gas, zoals met Polen en Bulgarije is gebeurd, kiezen de importeurs ervoor om de nieuwe betalingsmethode die Rusland voorschrijft te volgen.
Maatregelen
Rusland eiste aanvankelijk dat gaskopers een eurorekening en een roebelrekening openen bij Gazprombank, onderdeel van Gazprom. De Russische centrale bank zet de gestorte euro's op de eurorekening dan om in roebels op de roebelrekening. Als Europese bedrijven die betaalwijze volgen, overtreden ze volgens Brussel echter de strafmaatregelen die de EU de Russische centrale bank heeft opgelegd.
Nu de betalingstermijnen voor de gasleveringen van april beginnen opdoemen voor grote West-Europese kopers, heeft Rusland echter maatregelen genomen om de bezorgdheid weg te nemen dat het betalingsmechanisme de westerse sancties zou schenden. Onder de huidige voorwaarden is de betaling effectief voltooid zodra de koper euro's of dollars op de rekening bij Gazprombank stort. Het bedrag wordt dan automatisch omgezet naar roebels en de Russische centrale bank, die onderworpen is aan EU-sancties, is daarbij niet betrokken.
Rekening al geopend
Brussel heeft tot nu toe nog niet gezegd of dit aangepaste Russische stappenplan in overeenstemming is met de sancties. De Italiaanse premier Mario Draghi verklaarde woensdag al wel dat bedrijven gas in roebels kunnen betalen zonder de sancties te overtreden.
"De meeste gasimporteurs hebben hun rekening in roebels al geopend bij Gazprom", zei Draghi tijdens een persconferentie. Hij verklaarde daarnaast dat de grootste gasimporteur van Duitsland al in roebels had betaald. Net als Italiƫ is Duitsland een grote verbruiker van Russisch gas.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse president Emmanuel Macron gaat de Europese Unie vragen om het krachtige "antidwanginstrument" in te zetten als de Verenigde Staten tarieven opleggen vanwege het conflict over Groenland. Dat heeft zijn team zondag gemeld.
3 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de extra importheffingen die de Amerikaanse president Donald Trump wil opleggen aan een aantal Europese landen "een fout" genoemd. Ze voegde eraan toe dat ze Trump over haar mening had verteld.
3 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Een grote Duitse brancheorganisatie voor machine- en fabrieksbouw heeft de Europese Commissie opgeroepen maatregelen te nemen tegen het plan van Donald Trump. De Amerikaanse president wil extra importheffingen opleggen aan een aantal Europese landen vanwege het conflict over Groenland.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Democraten in de Amerikaanse Senaat willen met een wetsvoorstel voorkomen dat de door president Donald Trump aangekondigde importheffingen voor acht Europese landen worden ingevoerd. Dat zegt de Democratische fractievoorzitter in de Senaat Chuck Schumer.
12 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
18 uur geleden