Bloomberg: nog eens tien Europese gaskopers openen roebelrekening
MOSKOU (ANP) - Nog eens tien Europese bedrijven hebben rekeningen geopend bij Gazprombank om te kunnen voldoen aan de eis van president Vladimir Poetin om Russisch gas in roebels af te rekenen. In totaal hebben nu twintig Europese bedrijven rekeningen geopend, verklaarde een ingewijde bij staatsgasbedrijf Gazprom tegenover persbureau Bloomberg.
Ook hebben nog eens veertien bedrijven om het papierwerk gevraagd dat nodig is om de roebelrekeningen op te zetten. Het aantal klanten dat al daadwerkelijk in roebels heeft betaald staat nog altijd op vier, hetzelfde aantal als eind vorige maand. Betalingen van de andere inkopers moeten volgens de bron later deze maand worden voldaan.
Sinds de eis van Poetin zoeken grote Europese importeurs van Russisch gas naar een uitweg om hun rekeningen te kunnen betalen zonder de Europese sancties te schenden. Uit angst om afgesloten te worden van Russisch gas, zoals met Polen en Bulgarije is gebeurd, kiezen de importeurs ervoor om de nieuwe betalingsmethode die Rusland voorschrijft te volgen.
Maatregelen
Rusland eiste aanvankelijk dat gaskopers een eurorekening en een roebelrekening openen bij Gazprombank, onderdeel van Gazprom. De Russische centrale bank zet de gestorte euro's op de eurorekening dan om in roebels op de roebelrekening. Als Europese bedrijven die betaalwijze volgen, overtreden ze volgens Brussel echter de strafmaatregelen die de EU de Russische centrale bank heeft opgelegd.
Nu de betalingstermijnen voor de gasleveringen van april beginnen opdoemen voor grote West-Europese kopers, heeft Rusland echter maatregelen genomen om de bezorgdheid weg te nemen dat het betalingsmechanisme de westerse sancties zou schenden. Onder de huidige voorwaarden is de betaling effectief voltooid zodra de koper euro's of dollars op de rekening bij Gazprombank stort. Het bedrag wordt dan automatisch omgezet naar roebels en de Russische centrale bank, die onderworpen is aan EU-sancties, is daarbij niet betrokken.
Rekening al geopend
Brussel heeft tot nu toe nog niet gezegd of dit aangepaste Russische stappenplan in overeenstemming is met de sancties. De Italiaanse premier Mario Draghi verklaarde woensdag al wel dat bedrijven gas in roebels kunnen betalen zonder de sancties te overtreden.
"De meeste gasimporteurs hebben hun rekening in roebels al geopend bij Gazprom", zei Draghi tijdens een persconferentie. Hij verklaarde daarnaast dat de grootste gasimporteur van Duitsland al in roebels had betaald. Net als Italiƫ is Duitsland een grote verbruiker van Russisch gas.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft bevel gegeven voor heropening van het luchtruim boven Venezuela voor verkeersvliegtuigen uit de Verenigde Staten. Volgens Trump kunnen Amerikaanse burgers snel weer naar Venezuela vliegen en zullen ze daar veilig zijn.
11 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgende week bekendmaken wie hij gaat voordragen als opvolger van voorzitter Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. De termijn van voorzitter Powell bij de Federal Reserve loopt in mei af.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is donderdag vrijwel vlak gesloten. Zwaargewicht Shell stond bij de winnaars dankzij een flinke stijging van de olieprijzen. De chipfondsen ASML, ASMI en Besi gingen juist verder omlaag na de verliezen een dag eerder. Verder kwam ING met kwartaalcijfers naar buiten.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De wereldwijde vraag naar goud is vorig jaar naar een recordniveau gestegen. Dat meldt de World Gold Council (WGC), de brancheorganisatie voor de internationale goudhandel. Volgens de WGC bedroeg de totale vraag vorig jaar 5002 ton. Het is voor het eerst dat de vraag boven de 5000 ton uitkwam.
3 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De olieprijzen zijn donderdag flink gestegen na de dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Iran. Hij riep Teheran woensdag op een nucleaire overeenkomst te sluiten, want anders zou het olierijke land militaire aanvallen riskeren.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Meta Platforms was donderdag een van de winnaars op Wall Street na sterke kwartaalresultaten. Het moederbedrijf van Facebook en Instagram verwacht ook dit kwartaal meer omzet dan gedacht. Het bedrijf investeert dit jaar bovendien extra in datacenters en AI. Hiermee verhoogt Meta de druk in de AI-strijd tussen grote techbedrijven. De koers ging 9,5 procent omhoog.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse centrale bank moet de rente "substantieel" verlagen. Dat schreef president Donald Trump op zijn socialemediaplatform Truth Social. De Federal Reserve hield woensdag de rente onveranderd na drie eerdere verlagingen op rij. Trump roept al langer om een flinke renteverlaging om zo de economie van de Verenigde Staten te stimuleren, met daarbij ook felle kritiek op Fed-voorzitter Jerome Powell.
5 uur geleden