Bloomberg: China wil verbod iPhone uitbreiden naar staatsbedrijven
BEIJING (ANP) - De Chinese regering is van plan het verbod op het gebruik van iPhones uit te breiden naar medewerkers van staatsbedrijven en andere door de overheid gecontroleerde instanties. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Eerder schreef zakenkrant The Wall Street Journal al dat China medewerkers van de centrale overheid heeft verboden iPhones van Apple te gebruiken voor het werk. Het verbod zou ook gelden voor andere smartphones van niet-Chinese merken.
China neemt de maatregel te midden van oplopende spanningen met de Verenigde Staten en andere westerse landen. De Amerikaanse regering probeert het Aziatische land steeds meer af te knijpen van de geavanceerdste chiptechnologie, waardoor ook de Nederlandse chipmachinemaker ASML met exportbeperkingen te maken heeft. De VS vrezen dat China de technologie voor militaire doeleinden zal gebruiken.
Het Chinese verbod is mogelijk ook een vergelding voor vergelijkbare beperkingen in de VS voor het gebruik van smartphones van het Chinese Huawei en de filmpjesapp TikTok, die een Chinees moederbedrijf heeft. Daarnaast is China zelf ook al jarenlang bezig om minder afhankelijk te worden van westerse technologie. In 2022 gaf Beijing overheidsinstanties en staatsbedrijven de opdracht om computers van buitenlandse merken binnen twee jaar te vervangen door binnenlandse alternatieven.
Sterk afhankelijk
Apple en het belangrijkste voorlichtingsorgaan van de Volksrepubliek hebben niet direct gereageerd op vragen van Bloomberg over de kwestie. Ondanks de spanningen tussen de VS en China blijft Apple sterk afhankelijk van het Aziatische land. Het bedrijf haalt ongeveer een vijfde van zijn omzet uit China. Ook wordt het merendeel van de iPhones daar gemaakt.
De producten van Apple zijn zeer populair in China, ondanks de toenemende wrok tegen de Amerikaanse pogingen om de techsector van het Aziatische land in bedwang te houden. Apple is in China marktleider in het duurdere segment voor smartphones en de iPhone wordt veel gebruikt in zowel de overheids- als de particuliere sector. De Chinese verkopen vormden ook een van de zwaartepunten in de resultaten van Apple in het afgelopen kwartaal.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.
50 minuten geledenPARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Indonesië hebben een handelsakkoord gesloten. Het akkoord voorziet onder meer in een tarief van 19 procent voor Indonesische goederen die de VS binnenkomen.
2 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Nvidia staat op het punt een investering van 30 miljard dollar in ChatGPT-maker OpenAI af te ronden, schrijft de Financial Times. In september sloten de twee grote Amerikaanse AI-bedrijven nog een megadeal, waarbij Nvidia tot 100 miljard zou investeren in OpenAI. Maar daar gaan ze volgens de zakenkrant niet meer mee door.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in december opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden in de laatste maand van 2025 2,6 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een afname van de investeringen van 4,8 procent in november en een daling van 0,7 procent in oktober.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Christine Lagarde heeft aangegeven dat ze verwacht haar termijn als president van de Europese Centrale Bank (ECB) te voltooien, meldt The Wall Street Journal. Eerder deze week meldde de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de ECB dat Lagarde van plan was haar termijn niet af te maken.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers op Wall Street volgden de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran. De olieprijzen gingen verder omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. Daarnaast kwamen er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van grote bedrijven als Walmart en Deere.
11 uur geleden