Bloomberg: China wil verbod iPhone uitbreiden naar staatsbedrijven
BEIJING (ANP) - De Chinese regering is van plan het verbod op het gebruik van iPhones uit te breiden naar medewerkers van staatsbedrijven en andere door de overheid gecontroleerde instanties. Dat meldde persbureau Bloomberg op basis van anonieme bronnen. Eerder schreef zakenkrant The Wall Street Journal al dat China medewerkers van de centrale overheid heeft verboden iPhones van Apple te gebruiken voor het werk. Het verbod zou ook gelden voor andere smartphones van niet-Chinese merken.
China neemt de maatregel te midden van oplopende spanningen met de Verenigde Staten en andere westerse landen. De Amerikaanse regering probeert het Aziatische land steeds meer af te knijpen van de geavanceerdste chiptechnologie, waardoor ook de Nederlandse chipmachinemaker ASML met exportbeperkingen te maken heeft. De VS vrezen dat China de technologie voor militaire doeleinden zal gebruiken.
Het Chinese verbod is mogelijk ook een vergelding voor vergelijkbare beperkingen in de VS voor het gebruik van smartphones van het Chinese Huawei en de filmpjesapp TikTok, die een Chinees moederbedrijf heeft. Daarnaast is China zelf ook al jarenlang bezig om minder afhankelijk te worden van westerse technologie. In 2022 gaf Beijing overheidsinstanties en staatsbedrijven de opdracht om computers van buitenlandse merken binnen twee jaar te vervangen door binnenlandse alternatieven.
Sterk afhankelijk
Apple en het belangrijkste voorlichtingsorgaan van de Volksrepubliek hebben niet direct gereageerd op vragen van Bloomberg over de kwestie. Ondanks de spanningen tussen de VS en China blijft Apple sterk afhankelijk van het Aziatische land. Het bedrijf haalt ongeveer een vijfde van zijn omzet uit China. Ook wordt het merendeel van de iPhones daar gemaakt.
De producten van Apple zijn zeer populair in China, ondanks de toenemende wrok tegen de Amerikaanse pogingen om de techsector van het Aziatische land in bedwang te houden. Apple is in China marktleider in het duurdere segment voor smartphones en de iPhone wordt veel gebruikt in zowel de overheids- als de particuliere sector. De Chinese verkopen vormden ook een van de zwaartepunten in de resultaten van Apple in het afgelopen kwartaal.
Meer uit Financieel
SEOUL (ANP/BLOOMBERG) - Samsung Electronics heeft in het eerste kwartaal van 2026 recordresultaten behaald. Vooral de chipdivisie van het Zuid-Koreaanse tech- en elektronicaconcern liet een forse groei zien door de aanhoudende grote vraag naar geheugenchips die de ontwikkeling van kunstmatige intelligentie ondersteunen.
12 minuten geledenPARIJS (ANP) - Air France-KLM verwacht 2,4 miljard dollar meer kwijt te zijn aan brandstof dan vorig jaar, als gevolg van de oorlog in het Midden-Oosten. Tegelijkertijd wist het luchtvaartconcern in het eerste kwartaal zijn resultaat te verbeteren. De grote klap van de duurdere kerosine moet nog komen, waarschuwt de Frans-Nederlandse combinatie.
19 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Greenpeace dreigt met een rechtszaak in Nederland tegen JBS, het grootste vleesverwerkingsbedrijf ter wereld. De organisatie wil uitbreidingsplannen in Nigeria blokkeren.
19 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse investeerder KKR onderzoekt de verkoop van Flora Food Group, het Nederlandse voedingsbedrijf achter merken als Becel, Blue Band en Bertolli. De Amerikanen mikken op een deal voor het voormalige Unilever-onderdeel ter waarde van maximaal 10 miljard dollar (8,5 miljard euro), meldt Financial Times op basis van betrokkenen bij de zaak.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - ING heeft zijn winst in de eerste drie maanden van het jaar opgevoerd. De bank ziet ruimte om voor 1 miljard euro aandelen in te kopen, waar aandeelhouders profijt van hebben. Volgens topman Steven van Rijswijk gaat het ondanks de geopolitieke en macro-economische onzekerheid goed met de bank.
52 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in maart gestegen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,4 procent hoger dan in dezelfde maand vorig jaar. De prijsstijging volgt op vier maanden van prijsdalingen en hangt samen met de stijging van de olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in april 2,8 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee verder gestegen ten opzichte van de 2,7 procent in maart.
1 uur geleden