Blokhuis: omstreden subsidie voor Siriz was overgangsfase
DEN HAAG (ANP) - Ondanks vele waarschuwingen van ambtenaren dat het mogelijk eigenlijk niet mocht, heeft een organisatie die onbedoeld zwangere vrouwen adviseert jarenlang subsidie gekregen. Dat gebeurde aanvankelijk op verzoek van de Tweede Kamer, en werd onder staatssecretaris Paul Blokhuis langer voortgezet dan was gepland. Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) bevestigt berichtgeving van NRC dat de subsidieregeling voor Siriz voortsleepte. Er zou sprake geweest zijn van een overgangsfase.
Siriz is voortgekomen uit de stichting VBOK, die kritisch is op het abortusbeleid in Nederland. De organisatie kreeg sinds 2014 op aandringen van de SGP anderhalf miljoen euro per jaar. NRC meldt vrijdag op basis van documenten die werden opgevraagd door Bureau Clara Wichmann dat al lange tijd werd gewaarschuwd dat sprake was van ongeoorloofde staatssteun. Met het geld werd onder meer voorlichting gegeven.
Toen Blokhuis staatssecretaris werd, werd hem duidelijk dat de subsidie die onder zijn voorganger tot stand was gekomen in strijd was met de regels voor staatssteun, laat zijn woordvoerder desgevraagd weten. Toch kon de staatssecretaris volgens hem de subsidie niet zomaar stopzetten, omdat de Kamer nadrukkelijk op de steun had aangedrongen. Dit ondanks bezwaren vanuit ambtenaren, aldus NRC.
Nieuw subsidiebeleid
Intussen was een nieuw subsidiebeleid ingesteld, waarmee steun voor deze en andere organisaties op dit vlak anders ingericht zou worden. Omdat Siriz in de nieuwe constructie nog steeds geld van de overheid zou krijgen, besloot Blokhuis tot een eenmalige overgangsregeling. Die heeft hij vervolgens omdat de nieuwe constructie trager tot stand kwam dan verwacht nog een keer verlengd. In die periode werd dus geld overgemaakt, terwijl duidelijk was dat dat niet mocht.
"Ook vanwege de continuïteit van de dienstverlening ten aanzien van keuzehulp bij onbedoelde zwangerschap achtte ik dit van belang", laat Blokhuis in een schriftelijke reactie weten. Inmiddels krijgt Siriz geen rechtstreekse subsidie meer, maar wel nog geld voor adviezen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De Nederlandse opvarenden van het cruiseschip Hondius gaan nadat zij gerepatrieerd zijn zes weken in thuisquarantaine. Dat meldt minister Sophie Hermans (Volksgezondheid, VVD) in een brief aan de Tweede Kamer. Onder de circa 150 bemanningsleden en passagiers van het schip, dat nu op weg is naar de Canarische Eilanden, zijn op dit moment geen mensen met symptomen van het hantavirus. Dat virus heeft al aan drie opvarenden het leven gekost.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) zijn ongeveer 26.000 klachten binnengekomen over de centraal schriftelijke eindexamens die vrijdag zijn begonnen. Dat is meer dan de 21.000 die het LAKS vorig jaar ontving op de eerste examendag. In 2024 waren het nog 35.000 klachten.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Als laatste provincie is ook in Zuid-Holland voor het eerst een wolf gezien. Drie weken geleden zag iemand het dier lopen in Barendrecht, een gemeente ten zuiden van Rotterdam. Op basis van filmbeelden daarvan bevestigen experts van de Zoogdiervereniging dat het gaat om een wolf.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Peter Gillis gaat in hoger beroep tegen de gevangenisstraf en de boete die hij donderdag kreeg opgelegd wegens belastingontduiking. Dat laat zijn advocaat vrijdag aan het ANP weten. De rechtbank in Den Bosch veroordeelde de realityster, bekend van de tv-serie Massa is Kassa, tot een celstraf van anderhalf jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. Ook moeten de ondernemingen van Gillis boetes van in totaal ruim 1,3 miljoen euro betalen.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Er gaat een Nederlands vliegtuig naar Tenerife om de Nederlandse passagiers van cruiseschip m/v Hondius op te halen. Dat heeft buitenlandminister Tom Berendsen (CDA) na afloop van de ministerraad gemeld. Het is nog niet bekend wanneer en waar deze mensen dan terugkeren in Nederland. De Nederlanders aan boord zijn hierover geïnformeerd.
8 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De moeder die verdacht wordt van het doodsteken van haar 14-jarige dochter in haar ouderlijk huis in Blerick blijft negentig dagen langer vastzitten. Dat meldt een woordvoerder van de rechtbank Limburg.
9 uur geledenSANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius moet "als de laatste passagier van boord is" meteen doorvaren naar Nederland. Dat zei de regionale leider van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Volgens de topbestuurder is het niet zinvol om de Hondius nog dagen voor anker te laten liggen bij de eilandengroep.
10 uur geleden