Blok: kabinet hoopt op 'stevige' brexitvergoeding voor vissers
DEN HAAG (ANP) - Het kabinet hoopt een flink bedrag in de wacht te slepen om vissers tegemoet te komen voor de schade die zij oplopen door het brexitakkoord. Dat zegt minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken. De Europese Commissie zet vooraf al 600 miljoen euro opzij voor vissers in de getroffen landen aan de Noordzee. Daar moet Nederland een behoorlijk deel van krijgen.
Die 600 miljoen euro is onderdeel van een speciaal 'aanpassingsfonds' dat in het leven is geroepen. Landen en sectoren die hard worden geraakt door de overstap op de nieuwe samenwerking met de Britten, kunnen daar een beroep op doen.
De visserij is een van die sectoren. De brexitdeal betekent onder meer dat Nederlandse vissers de komende jaren een kwart minder vis mogen vangen in Britse wateren. Dat kost de sector waarschijnlijk honderden miljoenen euro's. "Een hard gelag", noemt ChristenUnie-Kamerlid Stieneke van der Graaf dit. SGP'er Roelof Bisschop heeft het over "bijzondere klappen" die de vissers moeten incasseren. Ook veel andere partijen vroegen in spoeddebat met minister Blok over het nieuwe akkoord naar de gevolgen voor de vissers.
Blok gaf toe dat het akkoord de vissers hard raakt. Wel wijst hij op het aanpassingsfonds, dat volgens hem kansen biedt. "Het is dan ook de Nederlandse inzet om daar een heel stevig deel uit te krijgen, in lijn met de stevige schade die Nederlandse vissers ook oplopen." Pas later zal meer duidelijk worden over de verdeling van de 5 miljard die de Europese Commissie in totaal opzij heeft gezet.
Meer uit Financieel
GRONINGEN (ANP) - Gasnetbeheerder Gasunie heeft de regering opgeroepen om een strategische noodvoorraad voor gas op te bouwen. Onderzoek wijst namelijk uit dat aanvullende maatregelen nodig zijn om een mogelijk gastekort op te kunnen vangen, mocht er een maandenlange verstoring in de gasaanvoer optreden.
16 minuten geledenDÜSSELDORF (ANP) - Het Duitse defensieconcern Rheinmetall heeft zijn orderboek vorig jaar hard zien groeien naar een nieuw record. Door de grote investeringen in Europa in herbewapening ontvangt het bedrijf veel opdrachten. Volgens Rheinmetall was het orderboek eind vorig jaar 63,8 miljard euro waard. Dat is een toename van 36 procent vergeleken met een jaar eerder.
30 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - De eerste tien dagen oorlog in het Midden-Oosten hebben de Europese belastingbetaler al "3 miljard euro extra aan import van fossiele brandstoffen gekost", stelt voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen. "Dat is de prijs van onze afhankelijkheid" van de import van energie, stelt ze in een toespraak in het Europees Parlement.
33 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is woensdag licht lager geopend. Daarmee werd een stapje teruggedaan van de flinke plus een dag eerder toen de hoofdgraadmeter op het Damrak net boven de grens van 1000 punten sloot.
56 minuten geledenARTEIXO (ANP/AFP) - Inditex, de eigenaar van kledingwinkelketens als Zara, Bershka, Pull&Bear, Stradivarius en Massimo Dutti, heeft in het afgelopen boekjaar opnieuw zijn hoogste winst ooit geboekt. Dat is de derde keer op rij voor een van de grootste kledingverkopers ter wereld, ondanks dat het bedrijf te maken heeft met felle concurrentie van onder meer fastfashionwebwinkel Shein.
1 uur geledenTOKIO (ANP/BLOOMBERG) - Nintendo was woensdag een grote winnaar op de beurs in Japan dankzij het succes van de nieuwste game van Pokémon. Dat spel, genaamd Pokémon Pokopia, zou de verkoop van Nintendo's nieuwste console, de Switch 2, ook kunnen aanjagen, denken kenners.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Alliander, het bedrijf achter netbeheerder Liander, heeft vorig jaar meer dan 43.000 huishoudens en kleinere bedrijven op het drukke elektriciteitsnet aangesloten. Het bedrijf investeerde meer in het uitbreiden van zijn energienetten en kon mede daardoor bijna 2000 grote bedrijven van de wachtlijst schrappen. Maar de vraag naar nieuwe en zwaardere aansluitingen neemt verder toe, net als het aantal aanvragen op de wachtlijst en de wachttijden.
2 uur geleden