Blok is blij met grote belangstelling voor Groeifonds-miljarden
AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Het is volgens minister Stef Blok (Economische Zaken) een "goed teken" dat er zo'n 34 miljard euro aan voorstellen zijn ingediend voor de tweede ronde van het Nationaal Groeifonds. Dat bedrag komt naar voren uit een analyse door het strategiebureau It's Public. "Ik weet dat er heel veel belangstelling is voor het fonds", zegt Blok.
De voorstellen hebben onder meer betrekking op kringlooplandbouw, infrastructuur voor waterstof en zorg. Er zullen wel keuzes moeten worden gemaakt, want er is nog 16 miljard euro beschikbaar voor de komende vier jaar. Begin 2022 neemt het kabinet een besluit over de toekenning van geld uit ronde twee. Bij ronde één voor het groeifonds, waarmee de overheid wil investeren in de economische groei in Nederland op de lange termijn, ging in totaal 4,1 miljard euro naar plannen van ministeries. De tweede ronde is publiek, wat betekent dat iedere Nederlander of organisatie in het land een groeiplan kon indienen.
Het kabinet heeft het fonds opgericht om geld te steken in het 'groeivermogen' van de economie. Een commissie onder leiding van voormalig minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem neemt beslissingen over welke projecten in aanmerking komen voor miljarden uit het Groeifonds. "Ik moet dan ook zijn oordeel afwachten", zegt Blok. Wel moeten het volgens hem "echt baanbrekende, vernieuwende projecten" zijn, "met het oog op duurzaamheid en de energietransitie".
Volgende ronde
Bedrijven, organisaties en personen kregen tot en met 31 mei de tijd om plannen in te leveren. Voor 1 juli krijgen initiatiefnemers wat te horen als hun plannen veelbelovend blijken. Dat er voor zo'n hoog bedrag voorstellen zijn ingediend, betekent volgens Blok "helaas ook dat er projecten, maar dus ook mensen die daar druk mee zijn geweest, teleurgesteld gaan worden". Wel benadrukt hij dat sommige plannen in de eerste ronde door de commissie als "nog niet rijp" zijn beoordeeld. Die initiatiefnemers maken dan mogelijk nog kans in een volgende ronde, aldus Blok. "Die ruimte bestaat."
De derde ronde van het groeifonds start in 2022.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Topman Will Lewis van The Washington Post verlaat de Amerikaanse krant, enkele dagen nadat honderden medewerkers zijn ontslagen. Na twee jaar aan het roer vindt hij nu het juiste moment om een stap opzij te doen, schrijft hij in een bericht aan personeel dat online werd gedeeld.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
21 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
22 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
22 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
23 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
1 dag geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
1 dag geleden