Blok is blij met grote belangstelling voor Groeifonds-miljarden
AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Het is volgens minister Stef Blok (Economische Zaken) een "goed teken" dat er zo'n 34 miljard euro aan voorstellen zijn ingediend voor de tweede ronde van het Nationaal Groeifonds. Dat bedrag komt naar voren uit een analyse door het strategiebureau It's Public. "Ik weet dat er heel veel belangstelling is voor het fonds", zegt Blok.
De voorstellen hebben onder meer betrekking op kringlooplandbouw, infrastructuur voor waterstof en zorg. Er zullen wel keuzes moeten worden gemaakt, want er is nog 16 miljard euro beschikbaar voor de komende vier jaar. Begin 2022 neemt het kabinet een besluit over de toekenning van geld uit ronde twee. Bij ronde één voor het groeifonds, waarmee de overheid wil investeren in de economische groei in Nederland op de lange termijn, ging in totaal 4,1 miljard euro naar plannen van ministeries. De tweede ronde is publiek, wat betekent dat iedere Nederlander of organisatie in het land een groeiplan kon indienen.
Het kabinet heeft het fonds opgericht om geld te steken in het 'groeivermogen' van de economie. Een commissie onder leiding van voormalig minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem neemt beslissingen over welke projecten in aanmerking komen voor miljarden uit het Groeifonds. "Ik moet dan ook zijn oordeel afwachten", zegt Blok. Wel moeten het volgens hem "echt baanbrekende, vernieuwende projecten" zijn, "met het oog op duurzaamheid en de energietransitie".
Volgende ronde
Bedrijven, organisaties en personen kregen tot en met 31 mei de tijd om plannen in te leveren. Voor 1 juli krijgen initiatiefnemers wat te horen als hun plannen veelbelovend blijken. Dat er voor zo'n hoog bedrag voorstellen zijn ingediend, betekent volgens Blok "helaas ook dat er projecten, maar dus ook mensen die daar druk mee zijn geweest, teleurgesteld gaan worden". Wel benadrukt hij dat sommige plannen in de eerste ronde door de commissie als "nog niet rijp" zijn beoordeeld. Die initiatiefnemers maken dan mogelijk nog kans in een volgende ronde, aldus Blok. "Die ruimte bestaat."
De derde ronde van het groeifonds start in 2022.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met wisselende koersuitslagen geopend. Beleggers op Wall Street blijven de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten en op de oliemarkten in de gaten houden. Software- en cloudbedrijf Oracle kwam met kwartaalresultaten en stond bij de stijgers.
32 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het Internationaal Energieagentschap (IEA) heeft besloten 400 miljoen vaten olie vrij te geven uit de strategische voorraden van de aangesloten landen. Nederland draagt daar 5,4 miljoen vaten aan bij, melden Haagse bronnen.
51 minuten geledenLONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Shell zegt door overmacht niet voldoende vloeibaar gemaakt aardgas (lng) te kunnen leveren aan klanten in Azië. Het olie- en gasconcern is een van de bedrijven die het zogeheten "force majeure" heeft verklaard. Dat zeggen bronnen tegen persbureaus Reuters en Bloomberg.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - Telers van groenten, fruit, bloemen en planten merken voorlopig nog niet heel veel van de opgelopen energieprijzen, stelt branchevereniging Glastuinbouw Nederland. Dat komt omdat veel tuinders voor het merendeel van hun energiebehoefte een vast contract hebben, legt een woordvoerster uit.
2 uur geledenTOKIO (ANP/RTR) - Japan gaat strategische oliereserves vrijgeven om zo de sterk gestegen olieprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten tegen te gaan. Dat heeft de Japanse premier Sanae Takaichi aangekondigd.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Land- en tuinbouworganisatie LTO vreest dat Nederlandse boeren te maken krijgen met hogere kosten door de oorlog in het Midden-Oosten. Daardoor is de Straat van Hormuz afgesloten, een belangrijke zeestraat voor het vervoeren van olie en vloeibaar gemaakt aardgas (lng).
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - KLM vliegt voorlopig nog niet op Dubai vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij heeft alle vluchten naar de Arabische bestemming geschrapt tot en met 28 maart.
4 uur geleden