Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Blok is blij met grote belangstelling voor Groeifonds-miljarden

Blok is blij met grote belangstelling voor Groeifonds-miljarden

AMSTERDAM/DEN HAAG (ANP) - Het is volgens minister Stef Blok (Economische Zaken) een "goed teken" dat er zo'n 34 miljard euro aan voorstellen zijn ingediend voor de tweede ronde van het Nationaal Groeifonds. Dat bedrag komt naar voren uit een analyse door het strategiebureau It's Public. "Ik weet dat er heel veel belangstelling is voor het fonds", zegt Blok.

De voorstellen hebben onder meer betrekking op kringlooplandbouw, infrastructuur voor waterstof en zorg. Er zullen wel keuzes moeten worden gemaakt, want er is nog 16 miljard euro beschikbaar voor de komende vier jaar. Begin 2022 neemt het kabinet een besluit over de toekenning van geld uit ronde twee. Bij ronde één voor het groeifonds, waarmee de overheid wil investeren in de economische groei in Nederland op de lange termijn, ging in totaal 4,1 miljard euro naar plannen van ministeries. De tweede ronde is publiek, wat betekent dat iedere Nederlander of organisatie in het land een groeiplan kon indienen.

Het kabinet heeft het fonds opgericht om geld te steken in het 'groeivermogen' van de economie. Een commissie onder leiding van voormalig minister van Financiën Jeroen Dijsselbloem neemt beslissingen over welke projecten in aanmerking komen voor miljarden uit het Groeifonds. "Ik moet dan ook zijn oordeel afwachten", zegt Blok. Wel moeten het volgens hem "echt baanbrekende, vernieuwende projecten" zijn, "met het oog op duurzaamheid en de energietransitie".

Volgende ronde

Bedrijven, organisaties en personen kregen tot en met 31 mei de tijd om plannen in te leveren. Voor 1 juli krijgen initiatiefnemers wat te horen als hun plannen veelbelovend blijken. Dat er voor zo'n hoog bedrag voorstellen zijn ingediend, betekent volgens Blok "helaas ook dat er projecten, maar dus ook mensen die daar druk mee zijn geweest, teleurgesteld gaan worden". Wel benadrukt hij dat sommige plannen in de eerste ronde door de commissie als "nog niet rijp" zijn beoordeeld. Die initiatiefnemers maken dan mogelijk nog kans in een volgende ronde, aldus Blok. "Die ruimte bestaat."

De derde ronde van het groeifonds start in 2022.

Meer uit Financieel

Trump verhoogt wereldwijde importheffing van 10 naar 15 procent

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.

1 uur geleden
Merz verwacht lagere tariefdruk na uitspraak VS-hooggerechtshof

BERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.

1 uur geleden
Lagarde vond speech handelsminister VS op WEF onnodig beledigend

NEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.

3 uur geleden
Geen concrete toezeggingen in verklaring na AI-top

NEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.

4 uur geleden
Franse president blij met uitspraak hof VS over Trumps heffingen

PARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.

6 uur geleden
India en Brazilië sluiten deal over zeldzame grondstoffen

NEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.

6 uur geleden
Econoom: onzekerheid over handel met VS blijft

DEN HAAG (ANP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof over de importheffingen van Donald Trump en de stappen die de president daarop zette, zorgen ervoor dat de onzekerheid over het handelsklimaat waarschijnlijk verder aanhoudt. Dat laat ING-econoom Bert Colijn weten.

7 uur geleden