Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bloemen- en plantenexporteurs wekelijks 100 miljoen euro kwijt

Bloemen- en plantenexporteurs wekelijks 100 miljoen euro kwijt

AALSMEER (ANP) - Nederlandse exporteurs van bloemen en planten zijn naar eigen zeggen wekelijks meer dan 100 miljoen euro aan omzet kwijt als gevolg van de coronacrisis. Volgens brancheorganisatie VGB lag de exportwaarde in maart met 430 miljoen euro een derde onder het niveau van een jaar eerder. In de laatste week van maart, was de export 77 procent minder. De VGB baseert zich daarbij op de statistieken van Floridata.

"Vraaguitval in het buitenland vanaf halverwege de maand maart zorgt voor enorme gevolgen", stelt VGB-directeur Matthijs Mesken. "De verwachting is dat de schade tot en met juni oploopt naar 2 miljard euro. Zonder noodfonds van de overheid zullen veel bedrijven omvallen." Hij benadrukt dat de maanden maart, april en mei gelden als piekmaanden voor de sector.

In het eerste kwartaal van het jaar was sprake van een krimp van de exportwaarde met 9 procent tot bijna 1,6 miljard euro. Tot half maart was sprake van een groei met 4,5 procent. Vooral naar Italië (min 70 procent), Spanje (min 53 procent) en Oostenrijk (min 48 procent) werden minder planten en bloemen uitgevoerd. België en Rusland maakten met een min van meer dan 45 procent de top vijf compleet.

Voordeel

Een 'voordeel' volgens de VGB is dat de handel naar het Verenigd Koninkrijk redelijk op peil bleef als gevolg van 'Engelse Moederdag'. Ook naar Scandinavische landen liep de handel "aardig door".

In maart liepen handelaren en exporteurs bij elkaar zo'n 198,5 miljoen euro aan exportwaarde mis. Aangenomen dat de crisis tot en met halverwege juni duurt en dat exporteurs 65 procent minder omzet boeken in piekmaanden april en mei, zal dit bedrag oplopen tot bijna 1,3 miljard euro, aldus de VGB.

Meer uit Financieel

Meta schendt EU-regels met verslavende Instagram en Facebook

BRUSSEL (ANP) - Meta overtreedt digitale EU-regels met het verslavende ontwerp van Instagram en Facebook. Dat concludeert de Europese Commissie vrijdag. De Commissie deed onderzoek naar het oneindig scrollen, automatisch afspelen van content, pushmeldingen en gepersonaliseerde aanbevelingen op de socialmediaplatforms.

23 minuten geleden
Toezichthouders: neem digitale autonomie mee bij inkoopkeuzes

DEN HAAG (ANP) - Nederlandse toezichthouders roepen organisaties en overheden op om digitale autonomie nadrukkelijk mee te wegen bij de inkoop van IT-diensten. Die aanbeveling doen de Autoriteit Consument & Markt (ACM), de Autoriteit Financiële Markten (AFM), de Autoriteit Persoonsgegevens (AP), De Nederlandsche Bank (DNB) en de Rijksinspectie Digitale Infrastructuur (RDI) in een nieuw rapport, waarin bedrijven en overheden opgeroepen worden om de overgang naar meer digitale autonomie te versnellen.

24 minuten geleden
Bloomberg: Shein blijft pogingen doen om beursgang te voltooien

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - Shein heeft de voorbereidingen voor een beursgang in Hongkong voortgezet. Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. De webwinkel voor fastfashionproducten probeert al lange tijd naar de beurs te gaan, maar stuitte steeds op nieuwe problemen.

32 minuten geleden
IEA: herstel wereldwijde olievraag na heropenen Straat van Hormuz

PARIJS (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De wereldwijde olievraag heeft vorige maand herstel laten zien, meldt het Internationaal Energieagentschap (IEA) in zijn maandelijkse rapport. De aanvoer via de Straat van Hormuz kwam in juni weer op gang, nadat de Verenigde Staten en Iran een wankel voorlopig vredesakkoord hadden bereikt en de zeestraat weer werd heropend.

39 minuten geleden
Nieuwe Europese lening voor Noord-Hollands drinkwaterbedrijf

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Investeringsbank (EIB) leent 100 miljoen euro aan het Noord-Hollandse drinkwaterbedrijf Puur Water & Natuur (PWN). Daarmee kan het bedrijf investeren om klimaatdoelen te halen en het leidingnetwerk verder te vernieuwen en uit te breiden. Het is de vijfde keer dat PWN een Europese lening krijgt.

59 minuten geleden
ABP krijgt goedkeuring voor overstap naar nieuw pensioenstelsel

HEERLEN/AMSTERDAM (ANP) - Ambtenarenpensioenfonds ABP heeft van toezichthouder De Nederlandsche Bank goedkeuring gekregen om het huidige pensioen over te zetten naar de vernieuwde pensioenregeling. Dat meldt het grootste pensioenfonds van Nederland vrijdag.

1 uur geleden
Franse miljardair wordt grootste aandeelhouder Vodafone

BERKSHIRE (ANP/BLOOMBERG/RTR) - De Franse miljardair Xavier Niel wordt de grootste aandeelhouder van Vodafone. Niel neemt het belang van Emirates Telecommunications Group (e&) in het Britse telecombedrijf over voor ongeveer 5,1 miljard euro.

1 uur geleden