Blinken in Israël: dood Hamasleider kans om oorlog te stoppen
JERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse buitenlandminister Antony Blinken heeft de leiding in Israël dinsdag meegedeeld dat de dood van Hamasleider Yahya Sinwar een kans is om de oorlog in Gaza te beëindigen.
"Ik ben ervan overtuigd dat de dood van Sinwar echt een belangrijke kans biedt om de gegijzelden thuis te krijgen, de oorlog te beëindigen en de veiligheid van Israël te garanderen", zei Blinken tijdens een ontmoeting met de Israëlische president Isaac Herzog in Jeruzalem. Daarvoor sprak de Amerikaan al met premier Benjamin Netanyahu.
Volgens functionarissen van Blinkens ministerie heeft Israël beloofd aan de slag te gaan met de Amerikaanse zorgen over de humanitaire situatie in Gaza. De minister zou met Netanyahu onder meer gesproken hebben over de behoefte aan meer noodhulp in Gaza.
Staakt-het-vuren
Het kantoor van Netanyahu meldde in een verklaring dat Sinwars dood "een mogelijk positief effect kan hebben op de terugkeer van de gegijzelden, op het behalen van alle doelen in de oorlog en op de dag na de oorlog".
Een staakt-het-vuren in Gaza, waar 2,3 miljoen Palestijnen ontheemd zijn geraakt door het Israëlische geweld, werd niet genoemd. Het hoofd van de VN-hulporganisatie voor Palestijnse vluchtelingen (UNRWA), Philippe Lazzarini, deed dinsdag nog een oproep voor een onmiddellijk staakt-het-vuren in het noorden van Gaza, omdat ook de middelen van hulpverleners dreigen op te raken. Al duurt het bestand maar een paar uur, dan kunnen mensen zichzelf in ieder geval in veiligheid brengen, aldus Lazzarini.
Meer uit Buitenland
NEW YORK (ANP) - Lidstaten van de Verenigde Naties hebben vrijdag ingestemd om de termijn van VN-mensenrechtenchef Volker Türk met vier jaar te verlengen. Dit ondanks kritiek van Israël, de Verenigde Staten en Rusland. Dat laatste land bracht eerder een voorstel in stemming om Türks termijn met slechts twee maanden te verlengen. Dat voorstel werd weggestemd.
33 minuten geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Venezuela is nog niet klaar voor nieuwe verkiezingen. Dat verklaarde de Amerikaanse president Donald Trump, meer dan een half jaar nadat een Amerikaanse operatie had geleid tot de val van de Venezolaanse leider Nicolás Maduro.
36 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag Karim Khan zal zijn ontslag aanvechten, zo maakt zijn advocaat bekend op X. Khan werd eerder op vrijdag uit zijn functie gezet door lidstaten, na beschuldigingen van seksueel wangedrag tegen een directe collega. Khan ontkent alle aantijgingen.
42 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zet een streep door wat hij ziet als ideologische vertellingen in het Smithsonian Institute, een vooraanstaand museum- en onderzoekscomplex. In een persbericht meldt het Witte Huis dat het Smithsonian er volgens Trump "in faalt de Amerikaanse geschiedenis op serieuze wijze en met waarachtigheid en trots te vertellen".
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - Venezuela gaat het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag verlaten. Minister van Buitenlandse Zaken Félix Plasencia meldt dat zijn land dat officieel heeft laten weten aan de Verenigde Naties.
2 uur geledenGEORGETOWN (ANP/DPA) - Het dodental door het bootongeval voor de kust van Guyana is verder opgelopen. De autoriteiten melden dat 73 lichamen zijn geborgen. Er wordt nog altijd gezocht naar vermisten.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse regering houdt vrijdagavond crisisoverleg over de branden die het land teisteren. Minister van Binnenlandse Zaken Laurent Nuñez meldde dat al 110.000 mensen zijn geëvacueerd vanwege de branden in het zuidwesten.
2 uur geleden