
BKR: zowel aantal leningen als betalingsachterstanden gedaald
TIEL (ANP) - Het aantal mensen met een betalingsachterstand op een lopende lening is het afgelopen jaar afgenomen. Dat meldt het Bureau Kredietregistratie (BKR) bij de publicatie van zijn jaarlijkse BKR Monitor. De instantie vermoedt dat dit komt omdat mensen tijdens de coronacrisis een betaalpauze konden inlassen op hun hypotheek en omdat de naweeën van de economische crisis sinds 2019 voorbij zijn.
Het aantal kredieten met een betalingsachterstand daalde in de loop van 2022 van 667.000 naar 619.000. Dit zijn bijvoorbeeld hypotheken en leningen. Dat aantal staat niet gelijk aan het aantal mensen met een betalingsachterstand: dat bedroeg eind 2022 namelijk 439.000. Volgens het BKR betekent dit "dat er een groep is van enige tienduizenden mensen die kampen met meerdere achterstanden".
Toch was er ook een groep waar het aantal betalingsachterstanden juist toenam, vergeleken met het aantal lopende leningen. Dat geldt voor mensen in de leeftijd tot 30 jaar, vorig jaar waren er 73.000 jongeren met een betalingsachterstand op een lening of ander soort krediet. Productmanager Gert Jaap Mooij van het BKR denkt dat dit komt omdat jongeren financieel kwetsbaarder zijn. "In deze groep komen veel tijdelijke arbeidscontracten en wisselende inkomsten voor. Dit vergroot de kans op een betalingsachterstand." Ook geven jongeren volgens hem sneller geld uit en sparen zij minder dan mensen die ouder zijn.
Onderzoek naar betalingsachterstanden
Voorzitter van het BKR Peter van den Bosch vindt het belangrijk om onderzoek te doen naar betalingsachterstanden van jonge mensen. "Jongeren hebben over het algemeen nog weinig financiële reserves, dus het toenemen van achterstanden kan een indicatie zijn van meer problemen", legt hij uit.
Ook het aantal persoonlijke leningen is vorig jaar afgenomen volgens het BKR, net als het aantal mensen met een schuldregeling. Zo stonden aan het eind van vorig jaar 11,7 miljoen leningen geregistreerd bij het BKR, een jaar eerder was dat nog 12,3 miljoen. Mooij vermoedt dat dit komt omdat mensen sinds de coronapandemie meer zijn gaan sparen en omdat mensen afwachten vanwege onzekerheden door de oorlog in Oekraïne en de gestegen rentes.
Het aantal Nederlanders dat bekend is bij de instantie met een schuldenregeling stond eind 2022 op 41.000. Een jaar eerder was dat nog 46.000. Daarmee heeft minder dan 10 procent van de mensen met een betalingsachterstand een regeling. Het BKR wil daarom onderzoeken hoe de overige 90 procent "de eindjes aan elkaar knoopt", omdat de instantie daar nu geen zicht op heeft.
Meer uit Financieel
CHARLOTTE (ANP/RTR/AFP) - Alleen de systemen voor het inchecken en boarden op bepaalde Europese luchthavens hebben last van de cyberaanval van vrijdag. Andere diensten zijn niet geraakt, meldt het bedrijf dat is getroffen door de aanval, Collins Aerospace.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG/DPA) - De Chinese president Xi Jinping heeft volgens de Amerikaanse president Donald Trump goedkeuring gegeven voor de verkoop van de Amerikaanse onderdelen van TikTok aan Amerikaanse investeerders. Hij gaf daarbij aan dat enkele laatste stappen nog moeten worden gezet.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Enkele grote Amerikaanse bedrijven hebben buitenlandse werknemers met een werkvisum opgeroepen voorlopig in de Verenigde Staten te blijven. Persbureau Reuters heeft e-mails ingezien van techbedrijven Amazon en Microsoft en de bank JPMorgan met dit advies.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Nederlandse luchthavens lijken niet te zijn getroffen door de cyberaanval op een dienstverlener van Europese vliegvelden vrijdag. Woordvoerders van Schiphol en Rotterdam The Hague Airport melden dat bij de luchthavens niets aan de hand is.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag opnieuw met winst gesloten, waardoor de recordstanden op Wall Street verder werden aangescherpt. De aandacht van beleggers ging onder meer uit naar het telefoongesprek tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. Bij de bedrijven was pakketbezorger FedEx een winnaar na bekendmaking van kwartaalcijfers.
16 uur geledenPALO ALTO (ANP/BLOOMBERG) - Het bedrijf van Tesla-topman Elon Musk voor kunstmatige intelligentie, xAI, heeft bij een nieuwe financieringsronde 10 miljard dollar opgehaald. Dat meldt de Amerikaanse zakenzender CNBC. Het bedrijf werd daarbij volgens CNBC gewaardeerd op 200 miljard dollar.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min gesloten, na de forse plus een dag eerder. De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI deden een stapje terug na de winsten tot bijna 9 procent op donderdag door optimisme onder beleggers over de sector na de miljardeninvestering van AI-chipconcern Nvidia in chipproducent Intel.
20 uur geleden