Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

BioNTech wil armere landen coronavaccins verkopen tegen kostprijs

BioNTech wil armere landen coronavaccins verkopen tegen kostprijs

FRANKFURT (ANP/DPA) - De Duitse farmaceut BioNTech wil coronavaccins tegen kostprijs kunnen verkopen aan armere landen. Maar dat lukt volgens de fabrikant van één van de coronavaccins alleen als overheden, producenten en internationale en nationale organisaties samenwerken om de bevoorrading van armere landen vanuit de bestaande productielocaties te ondersteunen. Ook moeten er nieuwe productielocaties bijkomen, vindt BioNTech.

Het vrijgeven van patenten op coronavaccins, waar nu over wordt gesproken om de virusuitbraak sneller in te kunnen dammen, is volgens BioNTech geen goed idee. De patenten zorgen niet voor belemmeringen in de aanvoer van vaccins, zegt een woordvoerster. Juist het opvoeren van de productiecapaciteit kan de pandemie sneller stoppen. Daarnaast is het maken van de vaccins een complex proces en loopt de kwaliteit van een vaccin gevaar als de basisvoorwaarden voor productie er niet zijn. Volgens de woordvoerder klopte berichtgeving dat BioNTech tijdelijk het patent op het coronavaccin vrij zou geven niet.

Afgelopen week schaarden de Verenigde Staten zich achter een plan van India en Zuid-Afrika om patenten voor coronavaccins vrij te geven. Ontwikkelingslanden betogen binnen de Wereldhandelsorganisatie (WTO) al langer dat de kennis achter de vaccins niet beschermd zou moeten worden, zodat ook minder rijke landen snel grote delen van de bevolking kunnen vaccineren tegen Covid-19.

Niks

Veel farmaceuten zien niks in het voorstel. Als ze door het bekendmaken van beschermde kennis minder verdienen aan hun vaccins, vrezen ze ook minder geld over te houden om te kunnen innoveren. Daarnaast denken ze dat de maatregel niet effectief is. Slechts weinig landen zouden de capaciteit hebben om ook daadwerkelijk meer vaccins te produceren als ze daar toestemming voor krijgen, zo klinkt het vanuit de sector.

Het dagelijks bestuur van de Europese Unie zei vrijdag dat het loslaten van patenten bespreekbaar is, maar enkele invloedrijke lidstaten zoals Duitsland en Frankrijk zijn tegen het plan of hebben twijfels. Daardoor zit de EU intern nog niet op één lijn. Voorzitter Ursula von der Leyen zei zaterdag bij de EU-top in het Portugese Porto dat het vrijgeven van patenten op korte en middellange termijn de tekorten met coronavaccins niet zal oplossen. Von der Leyen roept landen die vaccins produceren, zoals de Verenigde Staten, daarom op om hun voorraden te exporteren naar landen waar een tekort is.

Meer uit Financieel

IMF verlaagt groeiverwachting Nederland vanwege Iranoorlog

AMSTERDAM (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zijn groeiverwachtingen voor de Nederlandse economie verlaagd vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. Als het conflict lang aanhoudt, valt de groei dit jaar mogelijk zelfs terug tot maar een half procent, stellen deskundigen van het fonds woensdag bij de presentatie van de bevindingen van een onderzoeksmissie naar ons land.

26 minuten geleden
IMF kritisch op Nederlandse plannen voor hogere belasting op werk

AMSTERDAM (ANP) - Nederland doet er verstandig aan om lastenverzwaringen minder sterk op werkenden af te wentelen. Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) stelt dit woensdag na een dagenlange onderzoeksmissie naar ons land. Het IMF merkt op dat plannen hiertoe van het kabinet-Jetten voor ongewenste economische verstoringen kunnen zorgen.

26 minuten geleden
IMF pleit voor aanpassing huurwet om woningtekort op te lossen

AMSTERDAM (ANP) - Nederland moet ambitieuze hervormingen doorvoeren om het woningtekort op te lossen. Daarvoor pleit het Internationaal Monetair Fonds (IMF). Het fonds noemt voorgestelde maatregelen in het coalitieakkoord nuttig, maar dringt daarbovenop aan op een herziening van huurmarktregels en gunstiger beleid voor private ontwikkelaars en woningbeleggers.

27 minuten geleden
NS-topman Wouter Koolmees gaat vier jaar langer door

UTRECHT (ANP) - Wouter Koolmees is herbenoemd als president-directeur van de Nederlandse Spoorwegen voor een periode van vier jaar. De voormalige minister van Sociale Zaken trad op 1 november 2022 aan als topman van de NS.

55 minuten geleden
Duitse autobranche vreest groter banenverlies door hoge kosten

BERLIJN (ANP/DPA) - In de Duitse auto-industrie zullen de komende jaren tienduizenden banen meer verloren gaan dan verwacht. Daarvoor vreest het hoofd van de Duitse autobrancheorganisatie VDA. De sector heeft volgens haar te maken met hoge kosten voor personeel, energie en belastingen.

1 uur geleden
AEX-index opent met winst, ABN AMRO flink hoger na cijfers

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag hoger geopend na het flinke verlies een dag eerder. De aandacht van beleggers op het Damrak ging onder meer uit naar kwartaalresultaten van ABN AMRO die beter waren dan verwacht. ABN AMRO was daardoor de sterkste stijger in de AEX met een plus van ruim 7 procent.

1 uur geleden
Topman chipbedrijf Nvidia gaat toch met Trump mee naar China

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - Topman Jensen Huang van AI-chipconcern Nvidia gaat toch mee met de Amerikaanse president Donald Trump voor zijn staatsbezoek aan China. Huang was eerder nog de opvallende afwezige tussen de topbestuurders die Trump vergezellen voor zijn ontmoeting met de Chinese president Xi Jinping.

2 uur geleden