Biofarmaceut Pharming profiteert van heropening artsenpraktijken
LEIDEN (ANP) - Het Leidse biofarmaceutische bedrijf Pharming heeft in het tweede kwartaal van het jaar volop geprofiteerd van de heropening van een groot deel van de artsenpraktijken in de Verenigde Staten, waardoor mensen weer gewoon naar de dokter konden voor routinecontroles. De onderneming zag de omzet op jaarbasis met 15 procent stijgen tot 49,7 miljoen dollar. Ook in vergelijking met een kwartaal eerder was er sprake van dubbelcijferige groei. De omzet in de eerste helft van het jaar lag wel lager op jaarbasis.
Pharming verdient zijn geld vooral in de VS met het middel Ruconest dat werkt tegen erfelijk angio-oedeem, oftewel plotse zwellingen die in verschillende delen van het lichaam kunnen opzetten. In de eerste helft van 2021 leverden de verkopen van het middel in de VS 90,1 miljoen dollar op. Dat is minder dan de 93,9 miljoen dollar een jaar eerder. Maar in het tweede kwartaal trokken de verkopen wel aan in vergelijking met de eerste maanden van het jaar.
Pharming zag de bedrijfskosten verder oplopen tot 68 miljoen dollar, tegen bijna 52 miljoen dollar een jaar eerder. De extra kosten zaten met name in de ontwikkeling van en onderzoek naar nieuwe medicijnen en productiekosten voor het middel leniolisib voor de behandeling van patiënten met een afweerstoornis. Dit middel moet, mits goedgekeurd, eind volgend jaar worden gelanceerd. Ook stegen de personeelskosten.
Investeren
Pharming sloot het eerste halfjaar af met een winst van 14,4 miljoen dollar. Dat was bijna een derde minder dan in dezelfde periode een jaar eerder. Volgens topman Sijmen de Vries is de winstval tweeledig. Op halfjaarbasis lag de omzet lager dan een jaar eerder omdat nog altijd veel artsenpraktijken in de VS niet open zijn voor gesprekken met farmaceuten. Daarnaast is Pharming flink aan het investeren.
De Vries erkent dat het niet ideaal is dat Pharming qua opbrengsten afhankelijk is van de verkopen van één middel. Daarom wordt er ook nadrukkelijk gekeken naar overnames, terwijl ook de eigen pijplijn voor meer variatie moet gaan zorgen.
Met Ruconest heeft de Nederlandse onderneming mogelijk ook zelf een middel in handen tegen de effecten van Covid-19, de ziekte die door het coronavirus wordt veroorzaakt. Nog altijd lopen er twee onderzoeken waarbij wetenschappers nagaan of de ontstekingsremmer helpt tegen ernstige longontstekingen bij coronapatiënten die in het ziekenhuis zijn opgenomen. De Vries verwacht in de loop van dit jaar de eerste resultaten bekend te maken.
Meer uit Financieel
VEGHEL (ANP) - Jumbo ondervindt problemen met de levering van producten aan supermarkten vanuit een distributiecentrum in Veghel. Dit leidt ertoe dat sommige schappen in supermarkten in het zuiden van Nederland leger zijn, bevestigt een woordvoerster van de supermarktketen na een bericht van vakmedium Distrifood.
18 minuten geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement stemt donderdag over de invoering van de digitale euro en de door het parlement gewenste voorwaarden. Die stemming is aangevraagd door de radicaal-rechtse Patriotten voor Europa. Hoogstwaarschijnlijk strandt hun poging om de invoering ervan tegen te houden dan wel te vertragen, omdat zich een meerderheid aftekent voor de digitale euro.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - OpenAI stelt donderdag zijn geavanceerdste model voor kunstmatige intelligentie internationaal beschikbaar, kondigt het bedrijf aan in een summier bericht op X. Eerder gaf de ChatGPT-maker alleen een beperkte groep bedrijven in de Verenigde Staten toegang tot het AI-model GPT-5.6. Dit deed het bedrijf naar eigen zeggen omdat de Amerikaanse regering zorgen had over de gevolgen voor de nationale veiligheid.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke minnen geopend door het opgelaaide geweld in het Midden-Oosten door de Amerikaanse aanvallen op Iran en de verklaring van president Donald Trump dat de voorlopige vredesdeal met Iran voorbij is. De olieprijzen gingen opnieuw sterk omhoog door de escalatie van het conflict waardoor de Straat van Hormuz weer volledig geblokkeerd kan worden voor de scheepvaart.
2 uur geledenMONTREAL (ANP/BLOOMBERG) - De Nederlandse topman Anko van der Werff van de Scandinavische luchtvaartmaatschappij SAS gaat leidinggeven aan Air Canada. Van der Werff was zo'n vijf jaar lang topman van SAS en treedt begin volgend jaar aan bij zijn nieuwe werkgever.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) waarschuwt dat een verdere escalatie van het conflict in het Midden-Oosten de bevoorradingsketens in de wereld verder onder druk kan zetten en tot verdere prijsstijgingen kan leiden. Die opmerking plaatst de VN-organisatie voor financiële stabiliteit in een update van zijn voorspellingen voor de wereldeconomie.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft ingestemd met de handelsdeal met Mexico. De in mei voorgestelde handelsdeal kreeg 474 stemmen voor en 131 tegen tijdens de stemming in Straatsburg.
3 uur geleden