Bijna vijf jaar cel geëist tegen Russische nationalist Girkin
MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - Russische aanklagers hebben vier jaar en elf maanden celstraf geëist tegen de prominente nationalist Igor Girkin, meldt het Russische persbureau RIA Novosti. Hij wordt beschuldigd van het aanzetten tot extremisme. In Nederland staat Girkin bekend als betrokkene bij de ramp met vlucht MH17.
De aanklagers willen ook dat de 53-jarige Girkin een internetverbod van drie jaar krijgt. De rechtbank doet naar verwachting op 25 januari uitspraak.
Girkin, ook wel Igor Strelkov genoemd, zit sinds juli in een gevangenis. Hij had daarvoor maanden kritiek geuit op president Vladimir Poetin en de legertop over het verloop van de Russische invasie in Oekraïne. Zo beledigde hij Poetin en riep hij hem op de macht over te dragen aan iemand die "capabel en verantwoordelijk" is. Girkin was eerder betrokken bij de Russische annexatie van de Krim in 2014 en de opstand in Oost-Oekraïne.
De voormalige commandant van Oost-Oekraïense separatisten werd in november 2022 door een Nederlandse rechtbank veroordeeld tot een levenslange celstraf voor zijn rol bij het neerschieten van vlucht MH17 boven Oost-Oekraïne. Hij ontkent alle betrokkenheid bij de ramp waarbij 298 mensen om het leven kwamen.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu heeft bij de Amerikaanse president Donald Trump aangedrongen op meer zichtbare steun voor zijn campagne in aanloop naar de parlementsverkiezingen van dinsdag. Dat schrijft nieuwssite Axios, die zich baseert op anonieme bronnen.
8 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - EU-topvrouw Ursula von der Leyen heeft opgetogen gereageerd op de verkiezingsoverwinning van de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva. "De democratie en het multilateralisme hebben gewonnen in Brazilië", schreef ze in een bericht op X.
1 uur geledenAMMAN (ANP/RTR/AFP) - De Jordaanse autoriteiten zeggen na een vuurgevecht drie gewapende verdachten te hebben opgepakt van de recente aanslag op een kerk. Ze hadden zich volgens de veiligheidsdienst verstopt in een verlaten pand en weigerden zich over te geven.
1 uur geledenRIYAD (ANP/AFP) - De Houthi's uit Jemen zeggen zondag opnieuw de internationale luchthaven van de Saudische hoofdstad Riyad te hebben aangevallen. Dat gebeurde enkele uren nadat het vliegverkeer was hervat. Volgens vluchtvolgsite Flightradar24 werd zondag het merendeel van de vluchten geannuleerd.
2 uur geledenBRASÍLIA (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De Braziliaanse senator Flávio Bolsonaro wil de uitslag van de presidentsverkiezingen laten vernietigen. Bolsonaro, die zondag verloor van de linkse president Luiz Inácio Lula da Silva, beschuldigt het hooggerechtshof ervan op het laatste moment de verkiezingsregels te hebben veranderd.
4 uur geledenPORT HURON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de Democratische kandidaat-senator Abdul El-Sayed zondag tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Michigan een "jihadist" genoemd. Ook beweerde Trump zonder bewijs dat El-Sayed lid is van de Moslimbroederschap.
4 uur geledenBRASÍLIA (ANP/RTR) - De linkse president Luiz Inácio Lula da Silva heeft de Braziliaanse presidentsverkiezingen gewonnen. Dat heeft de kiesraad zondag bekendgemaakt. Lula versloeg in de tweede ronde de radicaalrechtse senator Flávio Bolsonaro, de oudste zoon van oud-president Jair Bolsonaro, met 51,76 procent van de stemmen tegen 48,24 procent voor Bolsonaro. Lula begint daarmee aan zijn vierde ambtstermijn.
6 uur geleden