Bijna tachtig schadevergoedingen genocide Srebrenica uitgekeerd
DEN HAAG (ANP) - De afgelopen ruim vier maanden hebben nabestaanden van omgekomen mannelijke vluchtelingen in Srebrenica 628 verzoeken tot schadevergoeding ingediend. Daarvan zijn er 139 toegewezen, waarvan er inmiddels 79 zijn uitbetaald. Drie verzoeken zijn afgewezen, melden de demissionair ministers Henk Kamp (Defensie) en Ben Knapen (Buitenlandse Zaken) in een brief aan de Tweede Kamer.
De schaderegeling vloeit voort uit een rechtszaak van nabestaanden die tot aan de Hoge Raad is gevoerd. De hoogste rechter oordeelde in 2019 dat Nederland ongeveer 350 moslimmannen op de compound van Dutchbat in Potočari niet goed had beschermd. Ze werden vermoord door de Bosnisch-Servische troepen tijdens de burgeroorlog in voormalig Joegoslavië.
Sinds 15 juni kunnen nabestaanden zich melden met een verzoek via een e-mail, brief of bij een fysiek loket in Sarajevo. Het gaat om partners, ouders, kinderen of andere eerstegraads familieleden van slachtoffers. Weduwen kunnen 15.000 euro krijgen en anderen 10.000 euro. Een speciale website is 71.000 keer bezocht en een Facebookpagina 13.000 keer. Het loket voor aanvragen is twee jaar open, tot juni 2023.
Nabestaanden
Naar aanleiding van de regeling heeft de minister van Defensie nog gesprekken gevoerd met nabestaanden, over mogelijke aanpassingen. De wensen zijn gehonoreerd en de gesprekken zijn in september "tot een goede afronding gekomen", schrijven de ministers. Zo is er "gezien de uitzonderlijke omstandigheden in dit dossier" 1 miljoen euro betaald aan organisaties die de nabestaanden vertegenwoordigen. Ze kunnen daarmee de hoge kosten betalen die ze maakten.
Voor nabestaanden die in Nederland wonen, is een vermogensuitzondering gemaakt. Dat betekent dat zij niet gekort worden op hun uitkering of toelage als zij een schadevergoeding ontvangen.
Meer uit Binnenland
JERUZALEM (ANP) - De Israëlische president Isaac Herzog noemt het "volstrekt onacceptabel dat de historische Joodse gemeenschap in Nederland, die is verwoest door de Holocaust en vandaag een bloeiend centrum van Joods leven is, nog steeds te maken heeft met gewelddadig antisemitisme".
8 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het is nog te vroeg om uit te sluiten dat er een link is tussen de vier mannen die worden verdacht van een aanslag bij een synagoge in Rotterdam op vrijdag en de mogelijke daders van een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam zaterdag. Dat vertelde de minister van Justitie en Veiligheid, David van Weel (VVD), zaterdag tijdens een persmoment bij de Kralingse Plas in Rotterdam.
13 uur geledenALMERE (ANP) - De gemeenteraadsverkiezingen maken "ontiegelijk veel uit voor je gewone leven", zei VVD-leider Dilan Yeşilgöz zaterdag in het centrum van Almere. Daar liep ze over de markt in de hoop stemmers over te halen om op haar partij te stemmen bij de verkiezingen komende woensdag. De lokale lijsttrekker Lesley van Hilten hoopt dat mensen de moeite nemen om te gaan stemmen, aangezien de opkomst in Almere bij de laatste gemeenteraadsverkiezingen slechts 40 procent was.
14 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - De politie heeft twee busjes die de snelweg A2 op probeerden te komen, staande gehouden. Daardoor was de A2 tussen Kruisdonk en Maastricht-Airport in de richting van Eindhoven voor een korte tijd gesloten, meldt de politie op X.
15 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft een landelijk team opgezet dat de inzet coördineert als het gaat om de beveiliging van Joodse objecten. Dit team, Nationale Staf Grootschalig Bijzonder Optreden (NSGBO), geeft leiding op strategisch niveau, laat de politie weten. Aanleiding zijn de explosie bij een synagoge in Rotterdam en een aanslag bij een Joodse school in Amsterdam-Buitenveldert.
15 uur geledenASSEN (ANP) - Burgemeesters Anno Hiemstra (Aa en Hunze), Jan Zwiers (Midden-Drenthe) en Marco Out (Assen) uiten collectief hun begrip voor "vragen en zorgen" bij inwoners door de aardbeving die hun gemeenten in de nacht van vrijdag op zaterdag trof.
17 uur geledenALMERE (ANP) - Defensieminister Dilan Yeşilgöz houdt er rekening mee dat de recente explosies bij Joodse panden gelinkt zijn aan Iran. Dat zei ze tijdens een campagnebijeenkomst van de VVD in Almere.
17 uur geleden