Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijleveld bij herdenking Indië Monument: verhalen doen ertoe

Bijleveld bij herdenking Indië Monument: verhalen doen ertoe

DEN HAAG (ANP) - Elk oorlogsverhaal doet ertoe, sprak demissionair minister Ank Bijleveld (Defensie) uit tijdens de 34e jaarlijkse herdenking van de omgekomen militairen in voormalig Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea. De minister legde na haar toespraak een krans bij het Nationaal Indië Monument in Roermond.

Tijdens de herdenking werden de ongeveer 6200 militairen herdacht die in de periode 1945-1962 het leven lieten in Nederlands-Indië. Vanwege corona was ook dit jaar de herdenking soberder dan anders. Zoals gebruikelijk hield men een minuut stilte voor de gevallenen. Ook vloog dit jaar een formatie F16-vliegtuigen over.

Andere aanwezigen bij de herdenking waren onder anderen Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim, ondervoorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma en de burgemeester van Roermond. Vorig jaar hield staatssecretaris Paul Blokhuis een toespraak bij de herdenking.

Ontzettend waardevol

Dit jaar noemde Bijleveld het "ontzettend waardevol" dat oorlogsverhalen, bijvoorbeeld uit Nederlands-Indië, worden gedeeld. "Dat mensen kennis kunnen nemen van de extreme omstandigheden van toen, bezien in het licht van die tijd."

Ze refereert aan het grote onderzoek door het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) naar Indonesië in de periode 1945-1950. Ook de oorlog wordt daarin onderzocht. Bijleveld begrijpt de onrust die er onder veteranen ontstond over het onderzoek. "Want het brengt de kille thuiskomst weer in herinnering. De verwijten aan het adres van onze jongens, die er het beste van maakten." Volgens de minister worden veteranen geraakt door "negatieve en onvolledige beeldvorming", ook die van latere missies.

Meer uit Binnenland

Nederland ligt niet op schema met invoering EU-grenssysteem

DEN HAAG (ANP) - Nederland ligt niet op schema met de invoering van een Europees systeem voor grenscontroles. Dat heeft minister Bart van den Brink (Asiel en Migratie, CDA) gezegd in een debat met de Tweede Kamer. "Het is een enorm grote en complexe opgave."

5 uur geleden
Politiemedewerkers uit hele land zochten informatie over Lisa

DEN HAAG (ANP) - De ongeveer 1700 politiemedewerkers die in interne systemen informatie hebben opgezocht over de dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude werkten in het hele land. "Er is informatie opgezocht in Amsterdam en in de omgeving van Lisa's woonplaats, maar ook in andere delen van het land", aldus een politiewoordvoerder.

11 uur geleden
KLM vliegt naar Midden-Oosten om gestrande reizigers op te halen

DEN HAAG (ANP) - De KLM vliegt dinsdagavond met reizigers terug die gestrand zijn in het Midden-Oosten door de oorlog in Iran. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) in de Tweede Kamer. Aan boord zijn 83 Nederlanders. In de regio zitten vermoedelijk duizenden Nederlanders vast.

11 uur geleden
Vrijspraak voor verdachte van leveren wapen moord Bigidagoe

AMSTERDAM (ANP) - De rechtbank in Amsterdam heeft dinsdag een 26-jarige man vrijgesproken van het leveren van het wapen waarmee rapper Bigidagoe is doodgeschoten. De verdachte was op 18 februari al op vrije voeten gesteld, een dag na de inhoudelijke behandeling van de zaak. Het Openbaar Ministerie had tien jaar cel geëist. De rechtbank vindt dat er niet genoeg bewijs is voor een veroordeling.

11 uur geleden
Familie Lisa: 'heel pijnlijk' dat 1700 agenten in dossier keken

DEN HAAG (ANP) - De familie van de vermoorde 17-jarige Lisa vindt het "heel pijnlijk en moeilijk te bevatten" dat zo'n 1700 politiemedewerkers zonder goede reden in de interne systemen informatie hebben opgezocht over de gewelddadige dood van de jonge vrouw. Zij werd in augustus vermoord toen ze vanuit Amsterdam naar huis fietste.

11 uur geleden
Advies aan Hoge Raad: moord uit 2006 voorleggen aan Europees Hof

DEN HAAG (ANP) - De vrijspraak in een twintig jaar oude zaak over de moord op Tamara Wolvers in Alphen aan den Rijn dient voor advies te worden voorgelegd aan het Europees Hof voor de Rechten van de Mens (EHRM). Dat adviseerde procureur-generaal (PG) Edwin Bleichrodt dinsdag aan de Hoge Raad.

11 uur geleden
1700 politiemensen zagen dossier Lisa in, meestal zonder reden

DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 1700 politiemedewerkers hebben in de interne systemen informatie opgezocht over de gewelddadige dood van de 17-jarige Lisa uit Abcoude, zonder goede reden. Justitieminister David van Weel (VVD) meldt dat de korpschef hem daarover heeft geïnformeerd na onderzoek van het Landelijk Team Interne Onderzoeken. "Ik vind het onacceptabel dat dit gebeurd is", aldus de bewindsman.

11 uur geleden