Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijleveld bij herdenking Indië Monument: verhalen doen ertoe

Bijleveld bij herdenking Indië Monument: verhalen doen ertoe

DEN HAAG (ANP) - Elk oorlogsverhaal doet ertoe, sprak demissionair minister Ank Bijleveld (Defensie) uit tijdens de 34e jaarlijkse herdenking van de omgekomen militairen in voormalig Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea. De minister legde na haar toespraak een krans bij het Nationaal Indië Monument in Roermond.

Tijdens de herdenking werden de ongeveer 6200 militairen herdacht die in de periode 1945-1962 het leven lieten in Nederlands-Indië. Vanwege corona was ook dit jaar de herdenking soberder dan anders. Zoals gebruikelijk hield men een minuut stilte voor de gevallenen. Ook vloog dit jaar een formatie F16-vliegtuigen over.

Andere aanwezigen bij de herdenking waren onder anderen Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim, ondervoorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma en de burgemeester van Roermond. Vorig jaar hield staatssecretaris Paul Blokhuis een toespraak bij de herdenking.

Ontzettend waardevol

Dit jaar noemde Bijleveld het "ontzettend waardevol" dat oorlogsverhalen, bijvoorbeeld uit Nederlands-Indië, worden gedeeld. "Dat mensen kennis kunnen nemen van de extreme omstandigheden van toen, bezien in het licht van die tijd."

Ze refereert aan het grote onderzoek door het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) naar Indonesië in de periode 1945-1950. Ook de oorlog wordt daarin onderzocht. Bijleveld begrijpt de onrust die er onder veteranen ontstond over het onderzoek. "Want het brengt de kille thuiskomst weer in herinnering. De verwijten aan het adres van onze jongens, die er het beste van maakten." Volgens de minister worden veteranen geraakt door "negatieve en onvolledige beeldvorming", ook die van latere missies.

Meer uit Binnenland

Problemen met treinverkeer in noorden duren tot in de avond

GRONINGEN (ANP) - Het duurt waarschijnlijk nog tot zaterdagavond voordat de problemen met het treinverkeer in het noorden van het land zijn verholpen. Het winterse weer veroorzaakt wisselstoringen en andere overlast.

7 uur geleden
ProRail: datum terugkeer naar normale dienstregeling nog onzeker

UTRECHT (ANP) - ProRail bereidt zich voor op herstelwerkzaamheden aan het spoor na een week vol problemen door het winterse weer. Een terugkeer naar de standaard dienstregeling is volgens de spoorbeheerder "complex" en een datum voor een volledige terugkeer naar normaal is "onzeker".

8 uur geleden
Spoorproblemen noorden houden tot in de middag aan

GRONINGEN (ANP) - De treinproblemen in het noorden van het land duren voort, is te zien op de website van de NS. In Groningen rijden op meerdere trajecten tot zeker 15.15 uur geen of veel minder treinen.

11 uur geleden
Havenbedrijf: onduidelijk of Ferro Dome gered kan worden

ROTTERDAM (ANP) - Het is nog onbekend of de Ferro Dome, een voormalige gasopslag in Rotterdam, gered kan worden. "Dit is een van de vele onduidelijkheden", zegt een woordvoerder van beheerder Havenbedrijf Rotterdam. Deze week bleek dat het dak is ingezakt door de sneeuw.

14 uur geleden
Meeste sportcomplexen in Tilburg weer open na sluiting om sneeuw

TILBURG (ANP) - De meeste binnensportlocaties in Tilburg zijn zaterdag weer open, meldt de gemeente. Veel sportlocaties waren sinds donderdag uit voorzorg dicht, omdat er veel ijs en sneeuw op de daken lag. Alleen de Ireen Wüst IJsbaan en Zwembad Reeshof blijven zaterdag gesloten. Die gaan zondag weer open.

14 uur geleden
Wisselstoringen en kapotte treinen in het noorden van het land

GRONINGEN (ANP) - In het noorden van het land zijn er zaterdagochtend problemen op het spoor, is te zien op de website van NS. Door wisselstoringen en defecte treinen is op meerdere trajecten in Groningen en Friesland sprake van vertragingen of uitval van treinen.

14 uur geleden
Aantal wegen nog dicht om winterweer, verder weinig problemen

UTRECHT (ANP) - De N33 en N46 in Groningen zijn ook zaterdagochtend nog dicht als gevolg van het winterse weer. Volgens Rijkswaterstaat gaat de N46 rond het middaguur weer open. Wanneer de N33 weer open kan, is nog onduidelijk. Volgens de dienst zijn meerdere automobilisten daar door de afzetting gereden. "Enkelen hiervan hebben zichzelf vastgereden, wat de gladheidsbestrijding ook weer lastiger maakt."

15 uur geleden