Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bijleveld bij herdenking Indië Monument: verhalen doen ertoe

Bijleveld bij herdenking Indië Monument: verhalen doen ertoe

DEN HAAG (ANP) - Elk oorlogsverhaal doet ertoe, sprak demissionair minister Ank Bijleveld (Defensie) uit tijdens de 34e jaarlijkse herdenking van de omgekomen militairen in voormalig Nederlands-Indië en Nieuw-Guinea. De minister legde na haar toespraak een krans bij het Nationaal Indië Monument in Roermond.

Tijdens de herdenking werden de ongeveer 6200 militairen herdacht die in de periode 1945-1962 het leven lieten in Nederlands-Indië. Vanwege corona was ook dit jaar de herdenking soberder dan anders. Zoals gebruikelijk hield men een minuut stilte voor de gevallenen. Ook vloog dit jaar een formatie F16-vliegtuigen over.

Andere aanwezigen bij de herdenking waren onder anderen Commandant der Strijdkrachten Onno Eichelsheim, ondervoorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma en de burgemeester van Roermond. Vorig jaar hield staatssecretaris Paul Blokhuis een toespraak bij de herdenking.

Ontzettend waardevol

Dit jaar noemde Bijleveld het "ontzettend waardevol" dat oorlogsverhalen, bijvoorbeeld uit Nederlands-Indië, worden gedeeld. "Dat mensen kennis kunnen nemen van de extreme omstandigheden van toen, bezien in het licht van die tijd."

Ze refereert aan het grote onderzoek door het Koninklijk Instituut voor Taal-, Land- en Volkenkunde (KITLV) naar Indonesië in de periode 1945-1950. Ook de oorlog wordt daarin onderzocht. Bijleveld begrijpt de onrust die er onder veteranen ontstond over het onderzoek. "Want het brengt de kille thuiskomst weer in herinnering. De verwijten aan het adres van onze jongens, die er het beste van maakten." Volgens de minister worden veteranen geraakt door "negatieve en onvolledige beeldvorming", ook die van latere missies.

Meer uit Binnenland

Four Freedoms Awards onder meer naar Gisèle Pelicot

MIDDELBURG (ANP) - De Four Freedoms Awards gaan dit jaar onder meer naar Gisèle Pelicot en het Committee to Protect Journalists. Dat heeft de Nederlandse organisatie de Roosevelt Foundation bekendgemaakt. De prijzen zijn voor mensen of groepen met "uitzonderlijke inzet voor fundamentele vrijheden". Pelicot werd jarenlang door haar man gedrogeerd en door hem en tientallen andere mannen seksueel misbruikt. Ze koos voor een openbare rechtszaak en sprak er openlijk over.

8 minuten geleden
Minder asielaanvragen, maar recordaantal nareizigers in 2025

DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar vroegen 24.000 mensen voor het eerst asiel aan in Nederland, enkele duizenden minder dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van cijfers van de Immigratie- en Naturalisatiedienst (IND). Er kwamen juist meer gezinsleden van statushouders naar Nederland: ruim 16.000 mensen. Dit is het hoogste aantal sinds het begin van de metingen in 2013.

1 uur geleden
KNMI waarschuwt voor gladheid in het noordoosten

DE BILT (ANP) - In het noordoosten van het land kan het vrijdagochtend glad zijn door sneeuwval en sneeuwresten. Het KNMI heeft code geel afgegeven voor de provincies Overijssel, Drenthe, Groningen, Friesland en voor de Waddeneilanden.

7 uur geleden
Politie: aanhouding omstreden evangelist De Wal onterecht

TILBURG (ANP) - De politie heeft de omstreden voorganger Tom de Wal eerder deze maand ten onrechte aangehouden. Dat heeft ze laten weten aan de evangelist die in Tilburg werd opgepakt. De 32-jarige Brabander spreekt zelf op sociale media van een overwinning.

10 uur geleden
NPO Radio 2-programma Aan De Slag! wint Gouden RadioRing

HILVERSUM (ANP) - Het NPO Radio 2-programma Aan De Slag! van AVROTROS heeft de Gouden RadioRing gewonnen. De show van presentator Bart Arens kreeg de meeste stemmen van de vijf genomineerde programma's. Het is de eerste keer dat de dj de belangrijkste radiopublieksprijs in de wacht sleept. Eerder donderdag won Arens tijdens het gala in Hilversum ook al de RadioRing voor populairste presentator.

10 uur geleden
Haagse scholingssite gehackt, data van burgers mogelijk gestolen

DEN HAAG (ANP) - Een hacker heeft ingebroken bij een onlinedienst van de gemeente Den Haag en enkele buurgemeenten voor mensen die zich willen laten omscholen of bijscholen. Door de hack bij Haaglanden Leert Door zijn mogelijk de persoonlijke gegevens van ongeveer 1200 mensen gestolen.

10 uur geleden
Honderd mensen bij protest tegen komst azc Heemskerk

HEEMSKERK (ANP) - Zo'n honderd mensen demonstreren donderdagavond voor de deur van het gemeentehuis in Heemskerk tegen een nog te openen asielzoekerscentrum, ziet een verslaggever van het ANP. De gemeenteraad vergadert 's avonds over de kwestie. Demonstranten hebben Nederlandse vlaggen bij zich met de tekst 'Nee azc' en ook is er een Prinsenvlag te zien.

12 uur geleden