Bierbrouwer Heineken heeft verkoop Russische activiteiten afgerond
AMSTERDAM (ANP) - Bierbrouwer Heineken heeft de verkoop van al zijn activiteiten in Rusland afgerond. Het Russische Arnest Group neemt alle aandelen over voor het bedrag van 1 euro. Onder de deal vallen onder meer zeven brouwerijen en 1800 medewerkers. Heineken verwacht dat het verlies als gevolg van de overname 300 miljoen euro zal bedragen.
Arnest Group is een bedrijf op het gebied van verpakkingsoplossingen. Ook is het een van de grootste producenten van cosmetica, huishoudelijke producten en metalen verpakkingen in Rusland, meldt Heineken. Topman Dolf van den Brink noemt het een betrouwbare partij. "Het is al jaren een belangrijke toeleverancier van Rusland en ze staan op geen enkele sanctielijst", zegt hij.
In de overeenkomst met Arnest Group is afgesproken dat het Russische personeel van Heineken een baangarantie krijgt voor de periode van drie jaar. De productie en verkoop van biermerk Amstel wordt over een periode van zes maanden afgebouwd, maar volgens het bedrijf wordt daar niet aan verdiend. Ook is het niet mogelijk om op termijn terug te keren, anders dan volledig opnieuw te beginnen in het land.
Niet duurder
Heineken maakt zijn bier niet duurder om het verwachte verlies te compenseren, verzekert Van den Brink. "De pijn hebben we al in stappen uitgesmeerd." Bij de cijfers over het eerste half jaar van 2023 schreef de brouwer hiervoor 113 miljoen euro af en daarvoor al 88 miljoen.
De bierbrouwer begon het proces om zich terug te trekken uit Rusland in maart 2022, kort na de Russische inval in Oekraïne. De verkoop van het merk Heineken stopte toen al, maar de brouwer werkte wel door in het land met andere merken. Volgens Heineken wordt er sindsdien niet meer verdiend aan de bierverkoop in het land. Terugtrekken bleek echter lastig door onzekerheid over de regels die Russische autoriteiten hanteren.
Diep door het stof
De Heineken-topman geeft toe dat het proces veel langer heeft geduurd dan oorspronkelijk verwacht. Maar volgens hem "stelt deze transactie de toekomst van onze medewerkers veilig". Ook biedt het Heineken "de gelegenheid om op een verantwoorde wijze uit Rusland te vertrekken", aldus Van den Brink.
Ondanks het destijds nog voorgenomen vertrek, ging Heineken wel diep door het stof. Zo bleek na onderzoek van nieuwssite Follow The Money dat de Russische tak van de bierbrouwer in 2022 nog tientallen nieuwe producten had gelanceerd. Heineken verklaarde daarop dat het "eerder duidelijker had moeten zijn over de noodzaak om nieuwe producten te introduceren" in het land.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse toezichthouder Ofcom stelt een onderzoek in naar Meta Platforms, moederbedrijf van Facebook en WhatsApp. De toezichthouder heeft aanwijzingen dat het bedrijf van Mark Zuckerberg niet alle informatie heeft overhandigd bij een eerder onderzoek van Ofcom.
49 minuten geledenDAVOS (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De huidige wereldorde verandert, maar dat is geen breuk. Dit zei Christine Lagarde, de president van de Europese Centrale Bank (ECB), vrijdag tijdens een paneldiscussie over de vooruitzichten voor de wereldeconomie op het World Economic Forum (WEF) in Davos.
1 uur geledenEMMEN (ANP) - De aangekondigde staking bij de Nederlandse afdelingen van kunststoffabrikant Envalior is op het laatste moment afgeblazen. Vakbond FNV meldt dat dit komt omdat er een verbeterd voorstel is voor een nieuwe cao.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft onder meer vanwege de snelheid gekozen voor een beursgang in Amsterdam. Aan het Damrak waren de regels het gunstigst voor een snelle notering, vertelt financieel topman Zdenek Jurak vlak na het beursdebuut tegen het ANP. Het tempo was belangrijk om de kans te vergroten dat de vraag naar defensieaandelen nog steeds zo groot mogelijk zou zijn. De populariteit is nu hoog door de grote geopolitieke spanningen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het aandeel Czechoslovak Group (CSG) is vrijdag hoger geopend op de eerste handelsdag van het Tsjechische defensiebedrijf op de Amsterdamse beurs. Het aandeel CSG opende op 32 euro. In de afgelopen dagen werden de aandelen al aangeboden aan pensioenfondsen en andere grote investeerders zoals vermogensbeheerders tegen een vaste prijs van 25 euro per stuk.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse uitbater van laadstations voor elektrische auto's, Fastned, heeft maximaal 200 miljoen euro aan nieuwe financiering opgehaald. Het geld komt van een bankenconsortium bestaande uit overheidsinvesteringsfonds Invest-NL, ABN AMRO, ING, Rabobank en het Franse Crédit Agricole en is bedoeld om de uitbreiding van het aantal snellaadstations te versnellen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Avantium behoorde vrijdag tot de verliezers op de Amsterdamse beurs. De bioplasticmaker verwacht de productie in zijn nieuwe fabriek in Delfzijl later te kunnen opstarten dan gepland. Volgens het bedrijf zijn tijdens de bouw van het leidingwerk kwaliteitsproblemen ontdekt, waardoor een veiligheidsrisico is ontstaan. Door het herstelwerk verwacht Avantium nu de fabriek half 2026 te openen en in de tweede helft van het jaar te beginnen met de verkoop van zijn grondstof voor plantaardig plastic. Het aandeel werd daarop 9 procent lager gezet.
4 uur geleden