Biden verwacht lagere brandstofprijzen na aanboren oliereserves
WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Dat de Verenigde Staten en andere landen hun strategische oliereserves gaan aanboren om krapte op te oliemarkten weg te nemen, zal "een groot verschil gaan maken" voor Amerikanen die zich zorgen maken over de hogere brandstofprijzen. Dat zei de Amerikaanse president Joe Biden in een toespraak in het Witte Huis. De ingreep van Biden is onder meer bedoeld om de onrust onder Amerikanen weg te nemen.
De oplopende brandstofprijzen, maar ook de stijgende inflatie, doen de populariteit van Biden geen goed. Zeker in aanloop naar Thanksgiving Day op donderdag zijn Amerikanen steeds meer ontstemd over de hoge prijzen en tekorten aan goederen.
Onder druk van het gemor kwam Biden met een gecoördineerde ingreep met andere grootverbruikers. Landen als China, Japan, India, Zuid-Korea en het Verenigd Koninkrijk zullen ook olie uit hun reserves vrijgeven. De VS maakten bekend 50 miljoen vaten ruwe olie uit de Amerikaanse voorraden te halen. Volgens Biden zal het wat tijd kosten, maar de prijzen aan de pomp gaan uiteindelijk omlaag.
Feestdagen
Biden noemde het onaanvaardbaar dat oliemaatschappijen het verschil tussen groothandelsprijzen en consumentenprijzen in eigen zak steken. De daling van de groothandelsprijzen leidt volgens hem namelijk niet tot lagere prijzen aan de pomp. De gecoördineerde aanpak rond de oliereserves zal volgens de president helpen het gebrek aan aanbod aan te pakken. De piek in benzineprijzen moet daarbij sneller voorbij zijn dan tijdens eerder pieken.
Hoewel de Amerikaanse economie zich sterk herstelt van de coronacrisis, leiden de verstoring van de distributieketens en de inflatie bij het begin van het feestdagenseizoen tot ongerustheid. "Moeders en vaders vragen zich bezorgd af of er genoeg eten zal zijn voor de feestdagen. En zullen we de kerstcadeautjes op tijd bij de kinderen kunnen krijgen?" zei Biden, erkennend dat de prijsstijgingen voor velen "pijnlijk" zijn.
De hogere inflatie zijn onder andere het gevolg van oplopende transportkosten. Die zorgen in de breedte van de hele economie voor oplopende kosten en schaarste. Biden zei dat de problemen tijdelijk zullen zijn. Het gevreesde beeld van lege schappen met Kerstmis zal volgens hem geen waarheid worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Tesla hoorde dinsdag bij de verliezers op de beurzen in New York na publicatie van de verkoopprognoses van analisten. Daaruit kwam naar voren dat de leveringen in de laatste maanden van dit jaar volgens de kenners mogelijk lager uitpakken dan veel beleggers voorzien. Het aandeel zakte op de een na laatste handelsdag van het jaar ruim 1 procent.
5 uur geledenHONGKONG (ANP/BLOOMBERG) - De populariteit van Labubu-knuffels lijkt over zijn hoogtepunt heen, vrezen beleggers. De Chinese speelgoedfabrikant Pop Mart, de maker van de kleine pluchen monsters met puntige oren en gekartelde tanden, is op de beurs in Hongkong sinds augustus al zo'n 44 procent gezakt. Daardoor is omgerekend meer dan 20 miljard euro aan beurswaarde weggevaagd.
7 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China eist van chipfabrikanten dat ze minstens 50 procent in China geproduceerde apparatuur gebruiken als ze hun productiecapaciteit in het land willen uitbreiden. Dat meldt persbureau Reuters op basis van ingewijden. Het gaat om een van de grootste maatregelen tot nu toe van de regering in Beijing om de afhankelijkheid van buitenlandse technologie te verminderen.
8 uur geledenROME (ANP/DPA/BELGA) - De Italiaanse regering heeft na jaren van weerstand de productie van alcoholvrije wijn goedgekeurd. Daarvoor hebben de ministeries van Financiën en Landbouw een decreet ondertekend, een definitieve goedkeuring waar de Italiaanse wijnindustrie lang op heeft gewacht.
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam lijkt af te stevenen op een jaarwinst rond de 8 procent. Dinsdag, op de een na laatste handelsdag van het jaar, ging de hoofdgraadmeter aan het Damrak met een dagwinst van 0,5 procent de handel uit. Daarmee deden beleggers het rustig aan, na een onstuimig beursjaar.
10 uur geledenLONDEN (ANP) - Eurostar start de dienstregeling van de treinen van en naar Londen weer op, meldt het bedrijf. Eerder dinsdag schrapte Eurostar alle treinritten van en naar Londen tot nader order vanwege problemen met de bovenleiding in de Kanaaltunnel. Inmiddels is de tunnel weer deels open.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Lodewijk Asscher en Ton Heerts hebben dinsdag de zoektocht in gang gezet naar een nieuw bestuur voor vakbond FNV. "We zoeken mensen die samen met de leden de vakbond weer stevig aan tafel brengen, aan de cao-tafel, op de werkvloer en in politiek Den Haag", zegt Asscher, een van de twee tijdelijke toezichthouders bij de vakbond.
11 uur geleden