Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden verwacht lagere brandstofprijzen na aanboren oliereserves

Biden verwacht lagere brandstofprijzen na aanboren oliereserves

WASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Dat de Verenigde Staten en andere landen hun strategische oliereserves gaan aanboren om krapte op te oliemarkten weg te nemen, zal "een groot verschil gaan maken" voor Amerikanen die zich zorgen maken over de hogere brandstofprijzen. Dat zei de Amerikaanse president Joe Biden in een toespraak in het Witte Huis. De ingreep van Biden is onder meer bedoeld om de onrust onder Amerikanen weg te nemen.

De oplopende brandstofprijzen, maar ook de stijgende inflatie, doen de populariteit van Biden geen goed. Zeker in aanloop naar Thanksgiving Day op donderdag zijn Amerikanen steeds meer ontstemd over de hoge prijzen en tekorten aan goederen.

Onder druk van het gemor kwam Biden met een gecoördineerde ingreep met andere grootverbruikers. Landen als China, Japan, India, Zuid-Korea en het Verenigd Koninkrijk zullen ook olie uit hun reserves vrijgeven. De VS maakten bekend 50 miljoen vaten ruwe olie uit de Amerikaanse voorraden te halen. Volgens Biden zal het wat tijd kosten, maar de prijzen aan de pomp gaan uiteindelijk omlaag.

Feestdagen

Biden noemde het onaanvaardbaar dat oliemaatschappijen het verschil tussen groothandelsprijzen en consumentenprijzen in eigen zak steken. De daling van de groothandelsprijzen leidt volgens hem namelijk niet tot lagere prijzen aan de pomp. De gecoördineerde aanpak rond de oliereserves zal volgens de president helpen het gebrek aan aanbod aan te pakken. De piek in benzineprijzen moet daarbij sneller voorbij zijn dan tijdens eerder pieken.

Hoewel de Amerikaanse economie zich sterk herstelt van de coronacrisis, leiden de verstoring van de distributieketens en de inflatie bij het begin van het feestdagenseizoen tot ongerustheid. "Moeders en vaders vragen zich bezorgd af of er genoeg eten zal zijn voor de feestdagen. En zullen we de kerstcadeautjes op tijd bij de kinderen kunnen krijgen?" zei Biden, erkennend dat de prijsstijgingen voor velen "pijnlijk" zijn.

De hogere inflatie zijn onder andere het gevolg van oplopende transportkosten. Die zorgen in de breedte van de hele economie voor oplopende kosten en schaarste. Biden zei dat de problemen tijdelijk zullen zijn. Het gevreesde beeld van lege schappen met Kerstmis zal volgens hem geen waarheid worden.

Meer uit Financieel

China wil dat Nederland chipleveringen stabiel houdt

BEIJING (ANP/RTR) - China hoopt dat Nederland zal helpen de stabiliteit van de toeleveringsketens voor halfgeleiders te handhaven en bedrijfsgeschillen op te lossen. Dat heeft de Chinese handelsminister Wang Wentao tegen minister Sjoerd Sjoerdsma (Buitenlandse Handel, D66) gezegd, volgens een verklaring van China woensdag. Den Haag en Beijing willen met het bezoek van Sjoerdsma hun relatie verbeteren, die onder druk kwam te staan door het geschil bij chipmaker Nexperia.

20 minuten geleden
Chinese econoom met kritiek op groeicijfers Beijing overleden

BEIJING (ANP) - De invloedrijke Chinese econoom Gao Shanwen, die de betrouwbaarheid van de officiële Chinese groeicijfers ter discussie stelde, is overleden. Volgens persbureau Bloomberg schrijven lokale media dat de vijftiger aan een ziekte is bezweken. Hij zou kanker hebben gehad.

21 minuten geleden
OM vervolgt Tata Steel voor opzettelijke vervuiling

IJMUIDEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie gaat staalconcern Tata Steel strafrechtelijk vervolgen. Volgens het OM heeft het bedrijf uit Velsen-Noord onder meer opzettelijk schadelijke stoffen in de lucht gebracht.

24 minuten geleden
Olieprijzen verder omhoog na aanvallen VS op Iran

SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen gingen woensdagochtend verder omhoog na de Amerikaanse luchtaanvallen op Iran als vergelding voor de aanvallen op schepen in de Straat van Hormuz. Ook hebben de Verenigde Staten een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren.

1 uur geleden
Bestedingen huishoudens in mei met 1,8 procent gestegen

DEN HAAG (ANP) - De bestedingen van huishoudens in Nederland zijn in mei met 1,8 procent gestegen in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Huishoudens kochten die maand vooral meer goederen. In april groeide de consumptie met 1 procent.

1 uur geleden
Chipaandelen drukken op Wall Street, olieprijzen omhoog

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Opnieuw drukten verliezen onder chipaandelen op de belangrijke graadmeters, ondanks recordresultaten die de Zuid-Koreaanse chipmaker Samsung meldde. Beleggers vragen zich af of koerswinsten voor de sector uit het voorgaande kwartaal nog houdbaar zijn. Na nieuwe aanvallen in de Straat van Hormuz stegen de olieprijzen weer.

10 uur geleden
VS stellen sancties op Iraanse olie weer in na aanvallen

WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben een vergunning ingetrokken die het Iran tijdelijk mogelijk maakte om olie te exporteren. Vorige maand schortte het Amerikaanse ministerie van Financiën sancties op Iraanse olie op tot en met 21 augustus. Maar na nieuwe beschietingen van tankers in de Straat van Hormuz eindigt die vrijstelling nu, aldus het ministerie.

11 uur geleden