'Biden richt zwarte lijst Chinese bedrijven meer op defensietech'
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Joe Biden gaat naar verluidt deze week de zwarte lijst aanpassen van Chinese bedrijven waar Amerikaanse ondernemingen niet in mogen investeren. Persbureau Bloomberg meldt op basis van ingewijden dat dit allerminst betekent dat hij afstapt van de harde opstelling ten opzichte van China van zijn voorganger Donald Trump. Door de voorwaarden voor de lijst te wijzigen, zou Biden juist meer druk willen zetten op bepaalde telecombedrijven en ondernemingen uit de luchtvaart en technologiesector.
De oorspronkelijke ban van Trump was gericht op ondernemingen die eigendom zijn van of banden hebben met het Chinese leger. Biden zou van de oude criteria af willen stappen en wil zich meer richten op bedrijven die actief zijn met defensie- of bewakingstechnologie. De Verenigde Staten verwijten Chinese bedrijven al langer dat ze gevoelige informatie doorspelen aan de eigen overheid. De Chinese Communistische Partij zei eerder dat het zich niet bezighoudt met industriële spionage.
Het Witte Huis en het Amerikaanse ministerie van Financiën hebben nog niet op het bericht gereageerd. Dat er een aanpassing van het beleid aan zit te komen, was wel al bekend. De regering-Biden onderzoekt de laatste tijd een aantal aspecten van het beleid voor China, waaronder de investeringsban. Op de zwarte lijst staan tientallen Chinese bedrijven, waaronder technologieconcern Huawei en de grootste chipfabrikant van China SMIC. Smartphonemaker Xiaomi spande eerder een rechtszaak aan, waarop de Amerikaanse overheid besloot het bedrijf er weer van af te halen.
Meer uit Financieel
BROOMFIELD (ANP/BLOOMBERG) - LEGO-fans kunnen binnenkort de kenmerkende kleurrijke steentjes van het merk aan hun voeten dragen. De Amerikaanse maker van plastic klompen Crocs is een meerjarige samenwerking aangegaan met de Deense speelgoedfabrikant. Crocs wil dit voorjaar klompen in de vorm van LEGO-steentjes op de markt brengen, in een poging om nieuwe consumenten te trekken.
1 uur geledenCARACAS (ANP/AFP) - De beperkingen op particuliere investeringen in de oliesector van Venezuela worden opgeheven. Het Venezolaanse parlement heeft donderdag voor een voorstel daartoe gestemd. Dat lijkt de weg vrij te maken voor de terugkeer van Amerikaanse oliemaatschappijen.
1 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De Franse gamesontwikkelaar Ubisoft heeft donderdag op de beurs in Parijs zijn grootste koersdaling ooit laten zien. Nadat de maker van Assassin's Creed aankondigde dat het gameprojecten zou annuleren, studio's zou sluiten en zijn verwachtingen zou bijstellen, verloren de aandelen bijna 40 procent van hun waarde.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de grote Amerikaanse bank JPMorgan Chase en diens topman Jamie Dimon voor de rechter gedaagd. Hij beschuldigt de bank ervan hem om politieke redenen geen bankdiensten meer te willen aanbieden. Voor dit zogenoemde 'debanken' zou Trump nu miljarden aan compensatie willen.
3 uur geledenDAVOS (ANP/BLOOMBERG) - Tesla gaat waarschijnlijk tegen het einde van volgend jaar mensachtige Optimus-robots verkopen aan het grote publiek. Dat zei Elon Musk op het World Economic Forum (WEF) in het Zwitserse Davos. Volgens de topman van de autofabrikant zal de toekomst van het bedrijf steeds meer afhangen van dergelijke humanoïde robots.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De hoofdindex aan de Amsterdamse beurs is donderdag weer boven de 1000 punten gesloten. Daarmee overheerst de opluchting bij beleggers dat de geopolitieke rel tussen de Verenigde Staten en Europa over Groenland weer wat tot bedaren lijkt te komen. Vorige week kwam de AEX-index al boven de grens van 1000 punten, maar daarna zakte de graadmeter door de angst voor nieuwe Amerikaanse heffingen en de mogelijkheid van een gewapend conflict.
4 uur geledenFRANKFURT (ANP) - Een Nederlands plan met uitzonderingen op de verplichte acceptatie van contant geld gaat veel te ver. Dat stelt de Europese Centrale Bank (ECB) in een kritisch adviesrapport, waarin de centrale bank zegt "zeer bezorgd" te zijn omdat het plan de status van wettig betaalmiddel van eurocontanten dreigt te ondermijnen.
5 uur geleden