Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden erkent onhandigheid tegenover Macron in dieptepunt relatie

Biden erkent onhandigheid tegenover Macron in dieptepunt relatie

ROME (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een gesprek in Rome met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron erkend dat het optreden van zijn land rond het sluiten van een onderzeeërsdeal en een defensieakkoord met Groot-Brittannië en Australië "onhandig en weinig elegant" was. De Fransen verloren daarmee een deal met Australië om voor tientallen miljarden euro's onderzeeërs te verkopen.

De Franse regering is niet alleen ziedend over het verlies van de onderzeebootdeal, maar ze voelen zich door de 'bondgenoten' Amerikanen, Australiërs en Britten bedrogen en verraden. Er is lang in het diepste geheim onderhandeld over de nieuwe alliantie die de naam AUKUS draagt. De Amerikanen en Britten gaan binnen die alliantie de Australiërs aan kernonderzeeërs helpen, maar Parijs werd hier volkomen buiten gehouden. De rel barstte in september los en het was de eerste ontmoeting tussen de leiders van Frankrijk en de VS sindsdien.

Biden was volgens waarnemers een en al hartelijkheid en zei "een grote genegenheid voor Frankrijk te hebben, het land dat de oudste bondgenoot van de VS is". Maar Macron merkte na afloop slechts zuur op dat "dit het begin van een proces van vertrouwen is". En vertrouwen is volgens Macron "net als liefde, verklaringen zijn goed, maar daden zijn beter". Biden wilde de relatie wat herstellen voor de G20 top in Rome die zaterdag begint.

Paus

Biden heeft vrijdag een serie tweegesprekken gevoerd voorafgaand aan de top. Als eerste sprak de tweede rooms-katholieke president van de Verenigde Staten met de paus. Biden was in een opgewekte stemming en begroette een agent die zijn vrouw Jill begeleidde met de woorden: "Ha, ik ben de man van Jill". Het gesprek duurde opvallend lang, een uur en een kwartier, en paus Franciscus zou zijn gast een goede katholiek hebben genoemd. Biden wordt door een aantal rooms-katholieken in de VS verweten dat hij geen tegenstander van abortus is. Biden noemde zijn gesprekspartner een vechter voor de vrede.

Biden reed vervolgens in zijn presidentiële limousine met nog 83 andere auto's voor een protocollaire begroeting naar de Italiaanse president Sergio Mattarella. Vervolgens reed het konvooi naar het Palazzo Chigi waar de premier van het Zuid-Europese land, Mario Draghi, hem ontving. De belangrijkste gespreksonderwerpen zijn de klimaatcrisis en de bestrijding van het coronavirus.

Meer uit Buitenland

Minister: Rusland en Oekraïne spraken over gevangenen en bestand

ISTANBUL (ANP/RTR) - Rusland en Oekraïne hebben afgesproken om elk duizend krijgsgevangenen vrij te laten. Dat heeft de Oekraïense minister van Defensie, Roestem Oemjerov, gezegd op de Oekraïense televisie en wordt bevestigd door Rusland. Het is een van de uitkomsten van onderhandelingen tussen de twee landen in Turkije. Die gingen ook over een mogelijk staakt-het-vuren.

14 minuten geleden
Aanklager ICC met verlof tijdens onderzoek seksueel wangedrag

DEN HAAG (ANP/RTR) - Karim Khan, de hoofdaanklager van het Internationaal Strafhof (ICC), doet tijdelijk een stap terug, melden bronnen aan persbureau Reuters. Er loopt momenteel een onderzoek naar hem vanwege vermeend seksueel wangedrag. Dat onderzoek is bijna afgerond.

21 minuten geleden
VN-patrouille in Zuid-Libanon aangevallen door menigte met bijlen

BEIROET (ANP/RTR/DPA) - Vredeshandhavers van de Verenigde Naties in het zuiden van Libanon zijn tijdens een patrouille aangevallen door een menigte boze burgers. Volgens de VN-missie (UNIFIL) sloegen de aanvallers met metalen stokken en bijlen op de wagens van de blauwhelmen, maar niemand raakte gewond.

1 uur geleden
Turkse bron: Oekraïne en Rusland klaar met overleg in Istanbul

ISTANBUL (ANP/RTR/AFP) - De delegaties van Oekraïne en Rusland zijn klaar met hun vredesoverleg in Istanbul. Een Turkse bron meldt dat ongeveer twee uur na het begin van de gesprekken. Dit wordt bevestigd door een Oekraïense ingewijde.

1 uur geleden
Zelensky: wereld moet reageren als Russen geen resultaten boeken

TIRANA (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft hard uitgehaald naar Rusland dat een "delegatie van leeghoofden" naar Istanbul heeft gestuurd.

1 uur geleden
Zweedse diplomaat die verdacht werd van spionage dood gevonden

STOCKHOLM (ANP/AFP) - Een Zweedse diplomaat die afgelopen weekend werd aangehouden op verdenking van spionage is dood aangetroffen, melden Zweedse media zoals SVT en Expressen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken bevestigt dat een van de werknemers is overleden, maar deelt verder geen details.

2 uur geleden
Paus spreekt zich tegenover diplomaten uit tegen ongelijkheid

VATICAANSTAD (ANP/AFP) - Paus Leo XIV heeft in een toespraak voor buitenlandse diplomaten bij het Vaticaan kritiek geuit op de ongelijkheid en ongerechtigheid in de wereld. Hij sprak ook over klimaatverandering, kunstmatige intelligentie en migratie. Hij omschreef zichzelf ook als een "afstammeling van immigranten die er op zijn beurt voor koos om te emigreren".

2 uur geleden