Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden erkent onhandigheid tegenover Macron in dieptepunt relatie

Biden erkent onhandigheid tegenover Macron in dieptepunt relatie

ROME (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een gesprek in Rome met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron erkend dat het optreden van zijn land rond het sluiten van een onderzeeërsdeal en een defensieakkoord met Groot-Brittannië en Australië "onhandig en weinig elegant" was. De Fransen verloren daarmee een deal met Australië om voor tientallen miljarden euro's onderzeeërs te verkopen.

De Franse regering is niet alleen ziedend over het verlies van de onderzeebootdeal, maar ze voelen zich door de 'bondgenoten' Amerikanen, Australiërs en Britten bedrogen en verraden. Er is lang in het diepste geheim onderhandeld over de nieuwe alliantie die de naam AUKUS draagt. De Amerikanen en Britten gaan binnen die alliantie de Australiërs aan kernonderzeeërs helpen, maar Parijs werd hier volkomen buiten gehouden. De rel barstte in september los en het was de eerste ontmoeting tussen de leiders van Frankrijk en de VS sindsdien.

Biden was volgens waarnemers een en al hartelijkheid en zei "een grote genegenheid voor Frankrijk te hebben, het land dat de oudste bondgenoot van de VS is". Maar Macron merkte na afloop slechts zuur op dat "dit het begin van een proces van vertrouwen is". En vertrouwen is volgens Macron "net als liefde, verklaringen zijn goed, maar daden zijn beter". Biden wilde de relatie wat herstellen voor de G20 top in Rome die zaterdag begint.

Paus

Biden heeft vrijdag een serie tweegesprekken gevoerd voorafgaand aan de top. Als eerste sprak de tweede rooms-katholieke president van de Verenigde Staten met de paus. Biden was in een opgewekte stemming en begroette een agent die zijn vrouw Jill begeleidde met de woorden: "Ha, ik ben de man van Jill". Het gesprek duurde opvallend lang, een uur en een kwartier, en paus Franciscus zou zijn gast een goede katholiek hebben genoemd. Biden wordt door een aantal rooms-katholieken in de VS verweten dat hij geen tegenstander van abortus is. Biden noemde zijn gesprekspartner een vechter voor de vrede.

Biden reed vervolgens in zijn presidentiële limousine met nog 83 andere auto's voor een protocollaire begroeting naar de Italiaanse president Sergio Mattarella. Vervolgens reed het konvooi naar het Palazzo Chigi waar de premier van het Zuid-Europese land, Mario Draghi, hem ontving. De belangrijkste gespreksonderwerpen zijn de klimaatcrisis en de bestrijding van het coronavirus.

Meer uit Buitenland

Koning Felipe leeft mee met slachtoffers overstromingen

MADRID (ANP/AFP) - Koning Felipe van Spanje heeft zijn medeleven betuigd aan de slachtoffers van de overstromingen in met name de regio Andalusië. In een speech tijdens een werkbezoek in Madrid zei de vorst dat hij en koningin Letizia bezorgd zijn en aan "de duizenden mensen en gezinnen die deze uren en dagen met angst en onzekerheid beleven" denken.

15 minuten geleden
Nog geen teken van leven van vermiste moeder tv-presentatrice

TUCSON (ANP) - De FBI heeft "nog geen bewijs" dat de 84-jarige vermiste moeder van de Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie in leven is. Ook is er geen verdere communicatie geweest in verband met de losgeldbrief van de vermeende ontvoering. Tijdens een persconferentie donderdag kondigde de FBI een beloning van 50.000 dollar aan voor informatie over de vermissing van Nancy Guthrie, melden Amerikaanse media.

58 minuten geleden
Chef parlement Venezuela vraagt vergeving voor misdaden van staat

CARACAS (ANP/AFP) - De voorzitter van het Venezolaanse parlement, Jorge Rodríguez, heeft om vergeving gevraagd voor misdaden die de staat heeft gepleegd. "We vragen vergiffenis en ook wij moeten vergeven", zei de voorzitter die een broer is van waarnemend president Delcy Rodríguez.

59 minuten geleden
Trump steunt Hongaarse premier Orbán bij herverkiezingscampagne

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump spreekt zijn steun uit voor Viktor Orbán bij de Hongaarse verkiezingen in april. De banden tussen de regeringen van de VS en Hongarije zijn volgens Trump nooit zo goed geweest als nu.

3 uur geleden
Verklaring: gesprekken over Oekraïne in de komende weken verder

ABU DHABI (ANP) - De gesprekken tussen Oekraïne, Rusland en de VS waren constructief en worden "in de komende weken" voortgezet, staat in een gezamenlijke verklaring. De statements werden door de Oekraïense onderhandelaar Roestem Oemjerov en de Amerikaanse gezant Steve Witkoff op X gezet. In Abu Dhabi werd twee dagen gesproken.

3 uur geleden
Portugese oppositieleider wil uitstel verkiezingen om noodweer

LISSABON (ANP) - Een van de twee kandidaten voor de beslissende ronde van de Portugese presidentsverkiezingen zondag wil uitstel vanwege het noodweer. De rechtspopulistische oppositieleider en kandidaat André Ventura heeft tijdens een bezoek aan het door overstromingen getroffen zuiden gezegd dat er nu niet gestemd kan worden.

3 uur geleden
Belgische minister blijft hopen op huren cellen in Estland

BRUSSEL (ANP/BELGA) - De Belgische minister Anneleen Van Bossuyt (N-VA, Asiel en Migratie) heeft de moed nog niet opgegeven dat België in Estland cellen kan huren voor het opsluiten van veroordeelde mensen zonder papieren. De huidige regering in Estland is niet van plan daar concrete afspraken over te maken, zei de Estse minister van Justitie Liisa Pakosta donderdag. Van Bossuyt richt haar hoop op een nieuwe regering. Begin volgend jaar zijn er verkiezingen in Estland.

4 uur geleden