Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Biden erkent onhandigheid tegenover Macron in dieptepunt relatie

Biden erkent onhandigheid tegenover Macron in dieptepunt relatie

ROME (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Joe Biden heeft in een gesprek in Rome met zijn Franse ambtgenoot Emmanuel Macron erkend dat het optreden van zijn land rond het sluiten van een onderzeeërsdeal en een defensieakkoord met Groot-Brittannië en Australië "onhandig en weinig elegant" was. De Fransen verloren daarmee een deal met Australië om voor tientallen miljarden euro's onderzeeërs te verkopen.

De Franse regering is niet alleen ziedend over het verlies van de onderzeebootdeal, maar ze voelen zich door de 'bondgenoten' Amerikanen, Australiërs en Britten bedrogen en verraden. Er is lang in het diepste geheim onderhandeld over de nieuwe alliantie die de naam AUKUS draagt. De Amerikanen en Britten gaan binnen die alliantie de Australiërs aan kernonderzeeërs helpen, maar Parijs werd hier volkomen buiten gehouden. De rel barstte in september los en het was de eerste ontmoeting tussen de leiders van Frankrijk en de VS sindsdien.

Biden was volgens waarnemers een en al hartelijkheid en zei "een grote genegenheid voor Frankrijk te hebben, het land dat de oudste bondgenoot van de VS is". Maar Macron merkte na afloop slechts zuur op dat "dit het begin van een proces van vertrouwen is". En vertrouwen is volgens Macron "net als liefde, verklaringen zijn goed, maar daden zijn beter". Biden wilde de relatie wat herstellen voor de G20 top in Rome die zaterdag begint.

Paus

Biden heeft vrijdag een serie tweegesprekken gevoerd voorafgaand aan de top. Als eerste sprak de tweede rooms-katholieke president van de Verenigde Staten met de paus. Biden was in een opgewekte stemming en begroette een agent die zijn vrouw Jill begeleidde met de woorden: "Ha, ik ben de man van Jill". Het gesprek duurde opvallend lang, een uur en een kwartier, en paus Franciscus zou zijn gast een goede katholiek hebben genoemd. Biden wordt door een aantal rooms-katholieken in de VS verweten dat hij geen tegenstander van abortus is. Biden noemde zijn gesprekspartner een vechter voor de vrede.

Biden reed vervolgens in zijn presidentiële limousine met nog 83 andere auto's voor een protocollaire begroeting naar de Italiaanse president Sergio Mattarella. Vervolgens reed het konvooi naar het Palazzo Chigi waar de premier van het Zuid-Europese land, Mario Draghi, hem ontving. De belangrijkste gespreksonderwerpen zijn de klimaatcrisis en de bestrijding van het coronavirus.

Meer uit Buitenland

Kennedy Center laat naam Trump verwijderen

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Kennedy Center heeft medewerkers opdracht gegeven de naam van president Donald Trump te verwijderen. Teksten in e-mails en andere documenten moeten meteen worden aangepast. Voor het weghalen van de naam van Trump op borden, de website en in brochures geldt een deadline van 12 juni. Dat schrijven Amerikaanse media als PBS en NBC News, die zich baseren op een interne memo.

38 minuten geleden
Japan wil verouderde kernreactoren vervangen

TOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan wil in de komende decennia tot veertien verouderde kernreactoren vervangen. Het ministerie van Economie, Handel en Industrie deed vrijdag een voorstel daartoe, om zo aan de stijgende vraag naar elektriciteit te kunnen blijven voldoen.

2 uur geleden
Chinese president Xi volgende week naar Noord-Korea

BEIJING (ANP/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping brengt op 8 en 9 juni een bezoek aan Noord-Korea. De president werd uitgenodigd voor een staatsbezoek door de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, meldt de Chinese staatstelevisie.

3 uur geleden
Huis van Afgevaardigden VS stemt voor steun aan Oekraïne

WASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag wetgeving aangenomen voor een hulppakket voor Oekraïne en nieuwe sancties tegen Rusland. Naast Democraten stemden ook achttien Republikeinen voor de wet, opnieuw een teken van verzet tegen president Donald Trump binnen de partij.

3 uur geleden
Geen akkoord over gezant Bosnië, VS heroverwegen rol

BRUSSEL (ANP/AFP) - Amerikaanse en Europese functionarissen zijn er na twee dagen onderhandelen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een hoge vertegenwoordiger voor Bosnië en Herzegovina. Dat bevestigde de vertrekkende gezant Christian Schmidt, die aangeeft dat het overleg binnenkort wordt voortgezet.

5 uur geleden
VS stellen sancties in tegen Cubaanse president en familie Castro

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.

5 uur geleden
Nederlander Rob Smeets nieuwe ceo van haven Antwerpen-Brugge

ANTWERPEN (ANP) - De Nederlander Rob Smeets is de nieuwe ceo van de haven Antwerpen-Brugge. Het havenbedrijf maakte zijn benoeming vrijdag bekend in een verklaring. Smeets volgt Jacques Vandermeiren op, die in april vervroegd opstapte.

7 uur geleden