Biden: autofabrikanten moeten stakend personeel meer bieden
WASHINGTON (ANP/RTR) - Autofabrikanten in de Verenigde Staten moeten hun stakend personeel meer bieden. Die oproep doet de Amerikaanse president Joe Biden, die General Motors, Ford en Stellantis ervan beschuldigt dat medewerkers onvoldoende meeprofiteren van de recordwinsten die zij maken. Fabriekspersoneel heeft vrijdag het werk neergelegd in drie fabrieken van die bedrijven om het uitblijven van een cao-akkoord.
Biden zegt de frustratie van de stakende medewerkers te begrijpen. "Niemand wil een staking, maar ik respecteer het recht van arbeiders om gebruik te maken van hun opties onder het systeem van collectieve onderhandelingen." Verder was de president te spreken over de aanbiedingen die de fabrikanten hebben gedaan. "Maar ik vind dat ze verder moeten gaan om ervoor te zorgen dat recordwinsten van bedrijven ook recordcontracten voor de UAW betekenen."
Vakbond United Auto Workers (UAW) is de grootste vakbond in de autosector en vertegenwoordigt maar liefst 146.000 medewerkers. Van hen legden vrijdag bijna 13.000 mensen het werk neer. De UAW eist een loonsverhoging van 40 procent, maar de bedrijven boden tot 20 procent. Zonder de door de vakbond geëiste secundaire arbeidsvoorwaarden.
Belangrijk
Grote vakbonden als UAW zijn belangrijk voor Biden. Hij heeft hun steun nodig om in 2024 als president herkozen te worden in belangrijke staten als Pennsylvania en Michigan. Die lijden het zwaarst onder stakingen bij autofabrikanten. UAW is de enige grote vakbond die deze steun nog niet heeft uitgesproken.
Als de staking zich de komende tijd uitbreidt naar alle UAW-leden, kan het de grootste staking binnen de auto-industrie in 25 jaar worden. In 1998 legden ruim 150.000 werknemers van General Motors nog bijna twee maanden het werk neer.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Batterijenfabrikant Automotive Cells Company (ACC), waar autofabrikanten Stellantis en Mercedes-Benz een belang in hebben, schrapt de plannen voor de bouw van grote batterijfabrieken in Duitsland en Italië. Eerder werd de bouw al gepauzeerd, maar nu wordt een definitieve streep gezet door de plannen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische luchthavens hebben in 2025 een recordaantal passagiers verwelkomd. Volgens het Belgische persbureau Belga ging het in totaal om bijna 36,4 miljoen reizigers op de luchthavens van Brussel-Zaventem, Charleroi, Oostende, Antwerpen en Luik. Dat is een stijging van 4,5 procent vergeleken met een jaar eerder.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie uit Saudi-Arabië is in de Syrische hoofdstad Damascus om te praten over economische samenwerking bij de wederopbouw van het land. De delegatie wordt geleid door de Saudische investeringsminister Khalid al-Falih, aldus het Syrische staatspersbureau SANA.
5 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse metaalelektro-industrie heeft in 2025 een "verschrikkelijk jaar" gehad, met een zwakke orderontvangst en grootschalig banenverlies. Dat heeft voorzitter Oliver Zander van de industriële werkgeversorganisatie Gesamtmetall gezegd. Het sentiment onder werkgevers blijft volgens de organisatie zeer negatief door de moeilijke marktomstandigheden.
6 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG) - De centrale bank van China is in januari doorgegaan met het opkopen van goud. Volgens een verklaring van de People's Bank of China op zaterdag ging het om een hoeveelheid van 40.000 troy ounces (elk 31,1 gram) die vorige maand werd ingekocht.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft de extra 25 procent strafheffing op Indiase goederen, die hij had opgelegd vanwege de aankopen van Russische olie door het land, opgeheven.
15 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Dow-Jonesindex is voor het eerst door de grens van 50.000 punten gegaan en daar ook boven geëindigd. Andere beursgraadmeters in New York hebben vrijdag de handelsweek ook positief afgesloten. Chipbedrijven klommen op de beurs na aangekondigde investeringen in AI-datacentra door Amazon en Google-moederbedrijf Alphabet.
18 uur geleden