Biden: autofabrikanten moeten stakend personeel meer bieden
WASHINGTON (ANP/RTR) - Autofabrikanten in de Verenigde Staten moeten hun stakend personeel meer bieden. Die oproep doet de Amerikaanse president Joe Biden, die General Motors, Ford en Stellantis ervan beschuldigt dat medewerkers onvoldoende meeprofiteren van de recordwinsten die zij maken. Fabriekspersoneel heeft vrijdag het werk neergelegd in drie fabrieken van die bedrijven om het uitblijven van een cao-akkoord.
Biden zegt de frustratie van de stakende medewerkers te begrijpen. "Niemand wil een staking, maar ik respecteer het recht van arbeiders om gebruik te maken van hun opties onder het systeem van collectieve onderhandelingen." Verder was de president te spreken over de aanbiedingen die de fabrikanten hebben gedaan. "Maar ik vind dat ze verder moeten gaan om ervoor te zorgen dat recordwinsten van bedrijven ook recordcontracten voor de UAW betekenen."
Vakbond United Auto Workers (UAW) is de grootste vakbond in de autosector en vertegenwoordigt maar liefst 146.000 medewerkers. Van hen legden vrijdag bijna 13.000 mensen het werk neer. De UAW eist een loonsverhoging van 40 procent, maar de bedrijven boden tot 20 procent. Zonder de door de vakbond geëiste secundaire arbeidsvoorwaarden.
Belangrijk
Grote vakbonden als UAW zijn belangrijk voor Biden. Hij heeft hun steun nodig om in 2024 als president herkozen te worden in belangrijke staten als Pennsylvania en Michigan. Die lijden het zwaarst onder stakingen bij autofabrikanten. UAW is de enige grote vakbond die deze steun nog niet heeft uitgesproken.
Als de staking zich de komende tijd uitbreidt naar alle UAW-leden, kan het de grootste staking binnen de auto-industrie in 25 jaar worden. In 1998 legden ruim 150.000 werknemers van General Motors nog bijna twee maanden het werk neer.
Meer uit Financieel
EINDHOVEN (ANP) - De landelijke adviesprijzen voor benzine en diesel aan de Nederlandse pomp zijn dinsdag licht gestegen en blijven daarmee op recordniveaus. Volgens consumentencollectief UnitedConsumers is de gemiddelde adviesprijs voor Euro95 nu 2,585 euro per liter en die voor diesel is gemiddeld 2,706 euro per liter.
28 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het dagelijks leven in Nederland is in maart 2,7 procent duurder geworden dan een jaar eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een snelle raming. De inflatie is daarmee gestegen ten opzichte van de 2,4 procent in februari.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - ProVeg, een non-profitorganisatie die zich inzet voor meer plantaardige voeding en een duurzamer voedselsysteem, roept Tweede Kamerleden op wettelijk te regelen dat vleesvervangers ook gehakt mogen heten. Volgens de zogenoemde gehaktwet mogen plantaardige alternatieven geen 'gehakt' heten. De organisatie, die dinsdag een petitie over het aanpassen van de wet aanbiedt aan de Tweede Kamer, hoopt dat Kamerleden voorstellen indienen om dit wel mogelijk te maken.
1 uur geledenEDE (ANP) - Nederlanders hebben vorig jaar iets minder geld uitgegeven aan onlineaankopen. Dat bedrag zakte met 1 procent tot in totaal 35,7 miljard euro in vergelijking met een jaar eerder. Dat meldt Thuiswinkel.org in zijn jaarlijkse onderzoek naar de onlinebestedingen dat is uitgevoerd door marktonderzoeker NielsenIQ.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn maandag gemengd gesloten, nadat kort na aanvang van de handel op Wall Street plussen op de borden stonden. De aandacht bleef uitgaan naar de oorlog in het Midden-Oosten, die de vijfde week is ingegaan. Beleggers verwerkten nieuwe dreigementen van de Amerikaanse president Donald Trump aan Iran.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie Mistral heeft 830 miljoen dollar (725 miljoen euro) aan schuldfinanciering opgehaald voor een nieuw datacenterproject net buiten Parijs. Het AI-bedrijf wil een Europees alternatief ontwikkelen voor Amerikaanse AI-bedrijven, zoals de eigenaar van ChatGPT, OpenAI.
12 uur geledenBREDA (ANP) - Nederlandse bedrijven kunnen helpen om Oekraïne weer op te bouwen. Dat zei minister van Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking Sjoerd Sjoerdsma op het bedrijvenforum voor Nederlandse en Oekraïense bedrijven voorafgaand aan de Lviv-conferentie.
13 uur geleden