Biden: autofabrikanten moeten stakend personeel meer bieden
WASHINGTON (ANP/RTR) - Autofabrikanten in de Verenigde Staten moeten hun stakend personeel meer bieden. Die oproep doet de Amerikaanse president Joe Biden, die General Motors, Ford en Stellantis ervan beschuldigt dat medewerkers onvoldoende meeprofiteren van de recordwinsten die zij maken. Fabriekspersoneel heeft vrijdag het werk neergelegd in drie fabrieken van die bedrijven om het uitblijven van een cao-akkoord.
Biden zegt de frustratie van de stakende medewerkers te begrijpen. "Niemand wil een staking, maar ik respecteer het recht van arbeiders om gebruik te maken van hun opties onder het systeem van collectieve onderhandelingen." Verder was de president te spreken over de aanbiedingen die de fabrikanten hebben gedaan. "Maar ik vind dat ze verder moeten gaan om ervoor te zorgen dat recordwinsten van bedrijven ook recordcontracten voor de UAW betekenen."
Vakbond United Auto Workers (UAW) is de grootste vakbond in de autosector en vertegenwoordigt maar liefst 146.000 medewerkers. Van hen legden vrijdag bijna 13.000 mensen het werk neer. De UAW eist een loonsverhoging van 40 procent, maar de bedrijven boden tot 20 procent. Zonder de door de vakbond geëiste secundaire arbeidsvoorwaarden.
Belangrijk
Grote vakbonden als UAW zijn belangrijk voor Biden. Hij heeft hun steun nodig om in 2024 als president herkozen te worden in belangrijke staten als Pennsylvania en Michigan. Die lijden het zwaarst onder stakingen bij autofabrikanten. UAW is de enige grote vakbond die deze steun nog niet heeft uitgesproken.
Als de staking zich de komende tijd uitbreidt naar alle UAW-leden, kan het de grootste staking binnen de auto-industrie in 25 jaar worden. In 1998 legden ruim 150.000 werknemers van General Motors nog bijna twee maanden het werk neer.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met kleine koerswinsten gesloten, waarmee een vervolg werd gegeven aan de flinke plussen een dag eerder. AI-chipconcern Nvidia behoorde echter tot de verliezers op Wall Street na de bekendmaking van kwartaalcijfers woensdag nabeurs.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Het Franse autobedrijf Citroën gaat een elektrische versie maken van de beroemde Citroën 2CV, waarvan de productie in 1990 stopte. Dat maakte het bedrijf donderdag bekend. De nieuwe elektrische Citroën 2CV moet in oktober aan het publiek gepresenteerd worden op de autoshow van Parijs.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is donderdag licht hoger gesloten, waarmee het slotrecord van een dag eerder iets werd aangescherpt. De chipbedrijven ASML en Besi stonden opnieuw bij de stijgers op het Damrak na de cijfers van AI-chipconcern Nvidia. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde zorgen over de oorlog in het Midden-Oosten.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Modemerk Ralph Lauren heeft afgelopen boekjaar meer kleding verkocht, ondanks hogere prijzen. Het bedrijf meldt in zijn jaarupdate zowel meer winst als omzet dan een jaar eerder.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Nvidia ging donderdag licht omhoog op de beurzen in New York. De grootste verkoper van chips voor kunstmatige intelligentie (AI) behaalde afgelopen kwartaal opnieuw recordresultaten door de aanhoudende grote vraag naar chips voor AI-datacenters. Volgens topman Jensen Huang verloopt de bouw van AI-fabrieken met "uitzonderlijke snelheden" en is sprake van de "grootste expansie van infrastructuur in de menselijke geschiedenis".
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversvereniging AWVN denkt dat het wetsvoorstel voor loontransparantie voor "vervelende situaties" op de werkvloer kan zorgen. Ook voorziet de vereniging, net als werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland, veel administratieve lasten voor werkgevers.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Vliegtuigbouwer Airbus en luchtvaartmaatschappij Air France zijn in hoger beroep door een rechtbank in Parijs schuldig bevonden aan dood door schuld voor de crash van een vliegtuig in 2009, waarbij 228 mensen om het leven kwamen.
8 uur geleden