Bevolking Nederland groeit nog steeds minder hard dan vorig jaar
DEN HAAG (ANP) - In de eerste drie kwartalen van 2024 is de bevolking van Nederland minder hard gegroeid dan in dezelfde periode vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal nam de bevolking in negen maanden tijd met 85.300 mensen toe, bijna 24.000 minder dan vorig jaar. De bevolkingsgroei was ook vorige kwartalen al lager dan in 2023.
De lagere groei komt volgens het statistiekbureau vooral doordat er minder immigranten naar Nederland kwamen. Ook verlieten juist meer mensen het land en stierven er iets meer mensen. In totaal telde Nederland eind september 18,03 miljoen mensen, aldus het CBS. Het statistiekbureau meldde in augustus dat de grens van 18 miljoen inwoners was gepasseerd.
Bevolkingsgroei wil zeggen dat er meer mensen bij komen dan er overlijden of vertrekken. In de eerste negen maanden van dit jaar vestigden zich 243.000 mensen in Nederland en vertrokken er ruim 154.000 naar een ander land. Het aantal mensen dat in Nederland verblijft, steeg zodoende, maar dus wel minder hard dan in dezelfde periode in 2023.
Syrië en Irak
In de eerste driekwart jaar van 2024 overleden daarnaast meer dan 128.000 mensen en werden een kleine 125.000 baby's geboren. Het aantal geboortes daalde volgens het CBS vooral tussen 2010 en 2015 sterk en is sindsdien "laag" gebleven. Het aantal sterfgevallen neemt juist toe door vergrijzing, oftewel een toenemend aantal ouderen.
De groei van de bevolking kwam dus "volledig door buitenlandse migratie", aldus het CBS. Er kwamen meer mensen uit Syrië en Irak naar Nederland dan een jaar eerder. Het aantal immigranten uit India nam juist sterk af ten opzichte van 2023. Ook kwamen er minder mensen uit Oekraïne en Rusland en ook minder immigranten uit de Europese Unie. Het aantal EU-burgers dat naar Nederland komt daalde de laatste jaren, terwijl het aantal vertrekkers toenam.
Zo kwamen er afgelopen negen maanden in Nederland 1800 mensen uit Polen bij. In dezelfde periode in 2023 waren dit er nog 5600 en een jaar eerder ging het om 7300 mensen. Er komen dus minder Polen naar Nederland en tegelijkertijd vertrekken er meer. Hetzelfde geldt voor mensen uit Bulgarije, Spanje, Italië, België, Duitsland en Frankrijk.
Meer uit Binnenland
PUTTEN (ANP) - Een fietser is om het leven gekomen bij een aanrijding met een auto aan de Beulekampersteeg in het Gelderse Putten. Het ongeluk gebeurde rond middernacht in de nacht van vrijdag op zaterdag, meldt de politie. Hulpdiensten arriveerden snel na het ongeluk, maar konden het leven van het slachtoffer niet meer redden.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De lijsttrekker en fractievoorzitter van D66 in Den Haag, Yousef Assad, was niet de grote stemmentrekker bij de gemeenteraadsverkiezingen van woensdag. Hij heeft minder stemmen gekregen dan de nummer twee op de lijst van zijn partij, Marije Mostert. Uit de voorlopige uitslag, die vrijdag is vastgesteld, blijkt dat Assad 8082 stemmen heeft gekregen en Mostert 9904.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De grote brand die sinds vrijdagmiddag woedt aan de Nieuwe Hemweg in Amsterdam, is onder controle. "De situatie is stabiel", meldt de veiligheidsregio. De brandweer is nog bezig met nablussen.
5 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Meerdere in opspraak geraakte kandidaten van Forum voor Democratie (FVD) komen in verschillende gemeenteraden. NRC en de Volkskrant onderzochten hoe FVD'ers actief waren bij extreemrechtse organisaties als de Geuzenbond en de nationaalsocialistische Nederlandse Volks-Unie (NVU). De landelijke partij bleef achter hen staan en door verschillende zetelwinsten voor de FVD komt een aantal onderzochte kandidaten in de raden.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De gedetineerde die vrijdag in Utrecht met een vuurwapen op de vlucht sloeg, is uren later door de politie in de buurt van het Diakonessenhuis aangehouden. De politie laat weten dat bij de aanhouding waarschuwingsschoten zijn gelost. Niemand raakte gewond. Bij de man is een vuurwapen aangetroffen.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.
9 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.
10 uur geleden