Bevolking Nederland groeit nog steeds minder hard dan vorig jaar
DEN HAAG (ANP) - In de eerste drie kwartalen van 2024 is de bevolking van Nederland minder hard gegroeid dan in dezelfde periode vorig jaar, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal nam de bevolking in negen maanden tijd met 85.300 mensen toe, bijna 24.000 minder dan vorig jaar. De bevolkingsgroei was ook vorige kwartalen al lager dan in 2023.
De lagere groei komt volgens het statistiekbureau vooral doordat er minder immigranten naar Nederland kwamen. Ook verlieten juist meer mensen het land en stierven er iets meer mensen. In totaal telde Nederland eind september 18,03 miljoen mensen, aldus het CBS. Het statistiekbureau meldde in augustus dat de grens van 18 miljoen inwoners was gepasseerd.
Bevolkingsgroei wil zeggen dat er meer mensen bij komen dan er overlijden of vertrekken. In de eerste negen maanden van dit jaar vestigden zich 243.000 mensen in Nederland en vertrokken er ruim 154.000 naar een ander land. Het aantal mensen dat in Nederland verblijft, steeg zodoende, maar dus wel minder hard dan in dezelfde periode in 2023.
Syrië en Irak
In de eerste driekwart jaar van 2024 overleden daarnaast meer dan 128.000 mensen en werden een kleine 125.000 baby's geboren. Het aantal geboortes daalde volgens het CBS vooral tussen 2010 en 2015 sterk en is sindsdien "laag" gebleven. Het aantal sterfgevallen neemt juist toe door vergrijzing, oftewel een toenemend aantal ouderen.
De groei van de bevolking kwam dus "volledig door buitenlandse migratie", aldus het CBS. Er kwamen meer mensen uit Syrië en Irak naar Nederland dan een jaar eerder. Het aantal immigranten uit India nam juist sterk af ten opzichte van 2023. Ook kwamen er minder mensen uit Oekraïne en Rusland en ook minder immigranten uit de Europese Unie. Het aantal EU-burgers dat naar Nederland komt daalde de laatste jaren, terwijl het aantal vertrekkers toenam.
Zo kwamen er afgelopen negen maanden in Nederland 1800 mensen uit Polen bij. In dezelfde periode in 2023 waren dit er nog 5600 en een jaar eerder ging het om 7300 mensen. Er komen dus minder Polen naar Nederland en tegelijkertijd vertrekken er meer. Hetzelfde geldt voor mensen uit Bulgarije, Spanje, Italië, België, Duitsland en Frankrijk.
Meer uit Binnenland
ZOETERMEER (ANP) - De politie heeft twee verdachten aangehouden in een mishandelingszaak in Zoetermeer, waarbij eind maart een 72-jarige man werd geschopt, geslagen en in zijn hoofd gestoken. De verdachten zijn vrijdag en zaterdag gearresteerd, meldt de politie zondag.
1 uur geledenNUMANSDORP (ANP) - Tijdens een ruzie in de Schubertstraat in het Zuid-Hollandse Numansdorp is een jongen gewond geraakt. Hij werd met een scherp voorwerp gestoken. Bij de ruzie waren meerdere jongeren betrokken, meldt de politie. De verdachte, een jongen van 15 uit Numansdorp, is aangehouden.
13 uur geledenHOOFDDORP (ANP) - Een asielzoekerscentrum aan de Planeetbaan in Hoofddorp is tijdelijk ontruimd nadat er een gaslucht werd geroken, meldt de veiligheidsregio. Volgens NH Nieuws ging het om ongeveer vijfhonderd bewoners. Ze werden opgevangen in een nabijgelegen restaurant.
13 uur geledenNOORDWIJK (ANP) - Naar schatting 1 miljoen mensen stonden zaterdag langs de route van het Bloemencorso van de Bollenstreek. De stoet van vijftien praalwagens en tientallen andere voertuigen startte zaterdagochtend in Noordwijk en kwam rond 22.00 uur aan op de finish in Haarlem.
14 uur geledenLEERDAM (ANP) - Maatregelen die Rijkswaterstaat heeft genomen om sluipverkeer aan te pakken tijdens grootschalige werkzaamheden aan de A2, lijken de overlast te hebben verminderd. Die indruk heeft burgemeester Sjors Fröhlich van de gemeente Vijfheerenlanden, waar onder meer Leerdam en Vianen onder vallen. "Zeker, het was opnieuw druk vandaag vanwege de afsluiting van de A2, maar het was goed te doen. Zowel voor automobilisten op de snelweg als voor de inwoners van Vianen en omliggende dorpen", twitterde hij zaterdag.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De ANWB maakt zich zorgen over het feit dat mogelijk het noodsysteem van 2 miljoen auto's in Nederland vanaf eind 2027 niet meer werkt door het uitschakelen van het 2G-mobiele netwerk. Het noodsysteem eCall, dat sinds 2018 verplicht is in nieuwe auto's, werkt niet op modernere mobiele netwerken.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.
1 dag geleden