
Beurzen over breed front omlaag, AEX zakt 1,6 procent
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs ging maandag over een breed front omlaag. Ook de andere Europese markten lieten stevige minnen zien, na de koerswinsten op vrijdag. Beleggers hielden de ogen gericht op de stijgende rentes op de obligatiemarkten. De koersen van obligaties, die in tegengestelde richting bewegen van de rente, staan onder druk door de vooruitzichten van een sterk economisch herstel van de coronacrisis. Hogere marktrentes maken aandelen als belegging echter minder aantrekkelijk.
De AEX-index op Beursplein 5 noteerde in de ochtendhandel 1,6 procent lager op 666,99 punten. De hoofdindex leek de afgelopen tijd juist te bewegen naar de 700 puntengrens, die voor het laatst in 2000 werd bereikt. De MidKap zakte 1 procent tot 986,53 punten. De beurzen in Frankfurt en Parijs daalden tot 1,2 procent.
De Londense FTSE-index verloor 0,9 procent. Groot-Brittannië wil eind juli alle volwassenen in het land hebben ingeënt tegen het coronavirus. De Britse premier Boris Johnson zal later op de dag het stappenplan van de regering bekendmaken voor een gefaseerde versoepeling van de coronamaatregelen.
Prosus
Grootste daler bij de hoofdbedrijven op het Damrak was techinvesteerder Prosus met een min van 3,1 procent. Chipmachinemaker ASML en biotechnoloog Galapagos volgden met verliezen van rond 2,9 procent. Telecomconcern KPN en verzekeraar NN Group waren de enige stijgers in de AEX met plusjes van 0,1 procent.
In de MidKap verloor chipbedrijf Besi 0,4 procent, ondanks een forse verhoging van het koersdoel door investeringsbank Berenberg. De verhoging van het koersdoel volgde op de sterke resultaten die Besi vrijdag bekendmaakte. Fugro (min 0,6 procent) ging verder omlaag. De bodemonderzoeker zakte vrijdag al bijna 7 procent na tegenvallende resultaten.
Volkswagen
In Frankfurt verloor Volkswagen 0,5 procent. De Duitse automaker heeft niet alleen last van een tekort aan chips voor zijn auto's, maar ook zijn er niet genoeg accu's. De productie van de hybride-versie van de nieuwe Golf lijdt daaronder.
De euro was 1,2111 dollar waard, tegenover 1,2135 dollar op vrijdag. De prijs van een vat Amerikaanse olie klom 0,8 procent tot 59,71 dollar. Brentolie kostte 0,8 procent meer op 63,45 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DAMMAM (ANP/RTR) - Saudi-Arabië wil een nieuwe nationale budgetluchtvaartmaatschappij oprichten. De vliegmaatschappij moet in 2030 operationeel zijn en jaarlijks 10 miljoen passagiers vervoeren, melden staatsmedia.
38 minuten geledenDHAKA (ANP/RTR) - Bangladesh heeft een overeenkomst met de Verenigde Staten getekend om de komende vijf jaar meer tarwe te importeren. Volgens ambtenaren wil Bangladesh hiermee proberen om de Amerikaanse importheffingen voor het land te verlagen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Vijf ondernemersorganisaties en hoogspanningsnetbeheerder TenneT roepen de Tweede Kamer op snel maatregelen te nemen voor meer windenergie op zee en de verduurzaming van de industrie. Door de val van het kabinet is het risico volgens hen groot dat beslissingen hierover worden uitgesteld. Maar dan dreigt de energietransitie stil te vallen en de industrie naar het buitenland te vertrekken, waarschuwen ze.
3 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - De start-up van Elon Musk op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI) gaat een app maken voor "kindvriendelijke" inhoud. Dit meldt Musk, de oprichter van xAI, op zijn socialemediaplatform X.
4 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - De naderende tyfoon Wipha heeft voor flinke verstoringen gezorgd in het vliegverkeer van en naar Hongkong. Ongeveer 500 vluchten zijn geschrapt en zo'n 400 vluchten moeten later zondag vertrekken of landen, meldt de luchthavenautoriteit van Hongkong. De vlucht die vanaf Schiphol gepland staat, lijkt volgens een woordvoerster van de luchthaven wel te vertrekken.
5 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR/DPA) - De Poolse luchtverkeersleiding heeft zaterdag enkele uren te maken gehad met een storing in het computersysteem waardoor het vliegverkeer in Polen werd ontregeld. Veiligheidsdiensten onderzoeken de storing in het systeem voor luchtverkeersmanagement waarbij ook wordt gekeken of er sprake is van sabotage, aldus de Poolse autoriteiten.
1 dag geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - Het grote Franse supermarktconcern Carrefour overweegt een verkoop van zijn Italiaanse tak. Dat meldden bronnen aan persbureau Bloomberg. Carrefour heeft bijna 1200 winkels in Italië, zoals grote supermarkten, gemakswinkels en groothandels. Italië is na Frankrijk, Brazilië, Spanje en België de grootste markt voor het bedrijf.
1 dag geleden