Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen koersen af op lagere opening na nieuwe heffingen Trump

Beurzen koersen af op lagere opening na nieuwe heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese beurzen koersen maandag af op openingsverliezen van rond de 1 procent. Beleggers verwerken de aankondiging van de Amerikaanse president Donald Trump om extra importheffingen van 10 procent op te leggen aan Europese landen die militairen naar Groenland hebben gestuurd.

De maatregel gaat 1 februari in en geldt voor Nederland, Zweden, Noorwegen, het Verenigd Koninkrijk, Duitsland, Frankrijk, Finland en Denemarken. Op 1 juni worden de tarieven verhoogd tot 25 procent.

De oplaaiende handelsspanningen tussen de Verenigde Staten en Europa vormen een nieuwe test voor de aandelenmarkten, die dit jaar naar recordhoogtes zijn gestegen door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI).

Extra onzekerheid

"De dreiging van importheffingen tegen NAVO-leden zorgt voor extra onzekerheid in de internationale handel en op de financiële markten", zegt marktanalist Tim Waterer van KCM Trade. "Handelaren nemen een voorzichtige houding aan, in ieder geval totdat we zien hoe de zaken zich deze week ontwikkelen."

Vooral grote Europese exportbedrijven, zoals de Duitse autofabrikanten, zullen naar verwachting onder druk staan door de dreiging van hogere tarieven. De edelmetalen goud en zilver, die in onzekere tijden als veilige beleggingen worden gezien, bereikten daarentegen nieuwe recordniveaus.

Verontwaardiging

De stap van Trump leidde tot verontwaardiging bij Europese leiders, die dreigen de goedkeuring van de vorig jaar gesloten handelsovereenkomst met de VS te blokkeren. De EU en de VS sloten in juli vorig jaar een handelsakkoord, waarin onder meer werd afgesproken dat de Amerikaanse importheffing op de meeste EU-producten uitkomt op 15 procent.

Ook overwegen de EU-landen de VS te treffen met tarieven ter waarde van 93 miljard euro als mogelijke strafmaatregel, meldde zakenkrant Financial Times. Een andere optie die de EU-landen overwegen is het inzetten van het antidwanginstrument, het krachtigste handelswapen van het economische blok. Onder dat instrument wordt de toegang van Amerikaanse bedrijven tot de Europese markt afgesloten.

"De uitkomst van deze nieuwe handelsspanningen is onduidelijk, maar wat al lang duidelijk is, is dat er geen sprake meer is van handels- of tariefzekerheid", zegt hoofdeconoom Carsten Brzeski van ING. "Wat ook duidelijk is, is dat een regelrechte handelsoorlog tussen de EU en de VS alleen maar verliezers zou opleveren."

Meer uit Financieel

Kabinet moet afzien van subsidie Tata Steel, zeggen economen

DEN HAAG (ANP) - Meer dan honderd economen, hoogleraren en lectoren roepen het kabinet op af te zien van de voorgestelde miljardensubsidie aan Tata Steel Nederland. De oproep wordt gedaan in een gezamenlijke brief aan de Tweede Kamer en het kabinet. De brief, gepubliceerd in het weekblad Economisch Statistische Berichten (ESB), verschijnt enkele weken voor het Kamerdebat over de overeenkomst met de staalproducent.

12 minuten geleden
Iran-oorlog zorgt voor hevige koersbewegingen in New York

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York hebben een bewogen handelssessie achter de rug. De belangrijkste graadmeters schommelden dinsdag hevig tussen winsten en verliezen, opgejaagd door nieuws over de situatie rond Iran en de energieprijzen.

2 uur geleden
Uitzendconcern Randstad degradeert uit AEX

AMSTERDAM (ANP) - Uitzendconcern Randstad verdwijnt uit de AEX, de index van de dertig meest verhandelde fondsen op de aandelenbeurs in Amsterdam. De maritiem dienstverlener voor de energiesector SBM Offshore keert terug in de hoofdindex.

4 uur geleden
Vakbond roept piloten Lufthansa op tot tweedaagse staking

KEULEN (ANP/DPA) - Piloten van Lufthansa in Duitsland hebben de oproep gekregen om donderdag en vrijdag 48 uur lang te staken. Vakbond Vereinigung Cockpit doet die oproep vanwege een oplopend conflict over pensioenen. Naar verwachting raakt de actie vluchten die vanuit Duitsland vertrekken.

4 uur geleden
Olieprijs daalt flink na verwijderd bericht energieminister VS

WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De olieprijs is dinsdag kortstondig scherp gedaald na het bericht van de Amerikaanse energieminister Chris Wright dat de Amerikaanse marine met succes een olietanker door de Straat van Hormuz had geëscorteerd. Wright meldde dat op X, maar verwijderde de post snel daarna weer.

5 uur geleden
Tanker-vloot voor olie onderweg naar alternatieve Saudische haven

YANBU (ANP/BLOOMBERG) - Een vloot van minstens 25 tankers is onderweg naar de Saudische haven Yanbu. Die haven aan de Rode Zee fungeert als alternatief nu de Straat van Hormuz en daardoor de Perzische Golf zijn afgesloten. Het Saudische staatsolieconcern Saudi Aramco transporteert olie via een pijpleiding naar Yanbu en wil de hoeveelheid op korte termijn opvoeren.

5 uur geleden
BKR ziet nog geen kredietfraude na datalek bij Odido

TIEL (ANP) - Het Bureau Krediet Registratie (BKR) heeft vooralsnog geen signalen dat er momenteel kredietfraude wordt gepleegd na het grote datalek bij telecomprovider Odido. Consumenten dienen wel alert te blijven op verdachte mails en eventuele niet-bekende afschrijvingen van de bankrekening, waarschuwt BKR.

5 uur geleden