Beurzen in het rood door zorgen over hogere rente in VS
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen vrijdag over een breed front omlaag vanwege zorgen bij beleggers over nog snellere renteverhogingen door de Amerikaanse Federal Reserve tegen de sterk stijgende inflatie. In de Amsterdamse AEX-index stonden de meeste aandelen in de min.
De hoofdindex op het Damrak noteerde omstreeks het middaguur een verlies van 0,8 procent op 756,73 punten. De MidKap zakte 1 procent tot 1051,56 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Frankfurt gingen tot 1 procent omlaag. Londen leverde 0,7 procent in. De Britse economie is vorig jaar met 7,5 procent gegroeid, na de krimp van 9,4 procent in 2020. Dat is de sterkste groei sinds de Tweede Wereldoorlog.
De inflatie in de Verenigde Staten is in januari gestegen naar 7,5 procent op jaarbasis, het hoogste niveau in veertig jaar. Daardoor wordt de kans groter dat de Fed de rente nog agressiever gaat verhogen dan eerder gedacht. Fed-bestuurder James Bullard zei dat de rente in de eerste jaarhelft met 1 procentpunt verhoogd zou moeten worden. Zakenbank Goldman Sachs voorziet voor dit jaar nu zeven renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank.
Unilever
Levensmiddelenconcern Unilever was de sterkste stijger in de hoofdindex op Beursplein 5 met een plus van 2 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grootste daler met een min van 4,5 procent, gevolgd door techinvesteerder Prosus die 3,5 procent inleverde. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML werden tot 2,7 procent lager gezet.
In de MidKap was apothekersbedrijf Fagron koploper met een plus van 1,2 procent. De Poolse aanbieder van postkluisjes InPost sloot de rij met een daling van 3,2 procent. Roestvrijstaalproducent Aperam kwam met cijfers en ging 1,8 procent omlaag.
Mercedes-Benz
Bij de kleinere bedrijven op het Damrak gaf de maker van waterzuiveringstechnologie NX Filtration een eerdere winst prijs en dook 1,2 procent in het rood. Het bedrijf zag de omzet vorig jaar zeer sterk stijgen en rekent op verdere groei dit jaar. NX Filtration ging vorig jaar naar Beursplein 5.
In Frankfurt was autoconcern Mercedes-Benz een winnaar met een koerswinst van bijna 4 procent, dankzij sterke resultaten. Volkswagen meldde zwakkere verkopen in januari dan een jaar eerder, maar won desondanks 0,2 procent.
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,5 procent tot 90,34 dollar en Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 91,76 dollar per vat. De euro was 1,1396 dollar waard, tegen 1,1487 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
SINGAPORE (ANP/BLOOMBERG) - De goud- en zilverprijzen hebben maandag nieuwe recordhoogtes bereikt. De zorgen over de onafhankelijkheid van de Federal Reserve werden opnieuw aangewakkerd nadat de regering van president Donald Trump dreigde met een strafrechtelijke aanklacht tegen de Amerikaanse centrale bank.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse mediawaakhond Ofcom start een onderzoek naar Grok, de chatbot van Elon Musk. De chatbot van zijn start-up xAI ligt wereldwijd onder vuur omdat er seksueel getinte afbeeldingen van mensen mee worden gegenereerd, ook van minderjarigen.
1 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Op Schiphol is nog een voorraad koffers achtergebleven na alle problemen met het winterweer van vorige week. Volgens een woordvoerder gaat het naar schatting om honderden koffers, maar een precies aantal heeft hij niet. Luchtvaartmaatschappijen en afhandelaars zijn volgens Schiphol druk bezig met het nabezorgen van de koffers aan de rechtmatige eigenaren.
2 uur geledenARNHEM (ANP) - Claimorganisatie EUclaim heeft maandag al honderden claims binnen van reizigers van wie hun vlucht van of naar Schiphol vorige week werd geannuleerd. "De teller staat nu op bijna zeshonderd, maar dat zal nog verder oplopen", laat een woordvoerder maandag weten.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag omlaag na het bereiken van nieuwe recordstanden op vrijdag. Beleggers reageerden negatief op de nieuwe aanval van de regering-Trump op de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank. Jerome Powell, de voorzitter van de Federal Reserve, zei zondagavond een dagvaarding van het ministerie van Justitie te hebben ontvangen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote internationale grondstoffenhandelaren Vitol en Trafigura voeren gesprekken met raffinagebedrijven in Azië over de verkoop van Venezolaanse olie. Dat melden bronnen aan persbureau Bloomberg. Volgens Bloomberg hebben Vitol en Trafigura al voorlopige goedkeuring van de Amerikaanse regering gekregen voor het op de markt brengen van olie uit Venezuela.
3 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol heeft een nieuwe directeur benoemd voor de infrastructuuractiviteiten op de luchthaven, zoals bouw en onderhoud. Per 1 april zal Bart Smolders de functie van chief infrastructure officer van Schiphol vervullen. Smolders komt van bouwbedrijf Heijmans, waar hij verantwoordelijk is voor alle infraprojecten.
5 uur geleden