Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Beurzen in het rood door zorgen over hogere rente in VS

Beurzen in het rood door zorgen over hogere rente in VS

AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen vrijdag over een breed front omlaag vanwege zorgen bij beleggers over nog snellere renteverhogingen door de Amerikaanse Federal Reserve tegen de sterk stijgende inflatie. In de Amsterdamse AEX-index stonden de meeste aandelen in de min.

De hoofdindex op het Damrak noteerde omstreeks het middaguur een verlies van 0,8 procent op 756,73 punten. De MidKap zakte 1 procent tot 1051,56 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Frankfurt gingen tot 1 procent omlaag. Londen leverde 0,7 procent in. De Britse economie is vorig jaar met 7,5 procent gegroeid, na de krimp van 9,4 procent in 2020. Dat is de sterkste groei sinds de Tweede Wereldoorlog.

De inflatie in de Verenigde Staten is in januari gestegen naar 7,5 procent op jaarbasis, het hoogste niveau in veertig jaar. Daardoor wordt de kans groter dat de Fed de rente nog agressiever gaat verhogen dan eerder gedacht. Fed-bestuurder James Bullard zei dat de rente in de eerste jaarhelft met 1 procentpunt verhoogd zou moeten worden. Zakenbank Goldman Sachs voorziet voor dit jaar nu zeven renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank.

Unilever

Levensmiddelenconcern Unilever was de sterkste stijger in de hoofdindex op Beursplein 5 met een plus van 2 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grootste daler met een min van 4,5 procent, gevolgd door techinvesteerder Prosus die 3,5 procent inleverde. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML werden tot 2,7 procent lager gezet.

In de MidKap was apothekersbedrijf Fagron koploper met een plus van 1,2 procent. De Poolse aanbieder van postkluisjes InPost sloot de rij met een daling van 3,2 procent. Roestvrijstaalproducent Aperam kwam met cijfers en ging 1,8 procent omlaag.

Mercedes-Benz

Bij de kleinere bedrijven op het Damrak gaf de maker van waterzuiveringstechnologie NX Filtration een eerdere winst prijs en dook 1,2 procent in het rood. Het bedrijf zag de omzet vorig jaar zeer sterk stijgen en rekent op verdere groei dit jaar. NX Filtration ging vorig jaar naar Beursplein 5.

In Frankfurt was autoconcern Mercedes-Benz een winnaar met een koerswinst van bijna 4 procent, dankzij sterke resultaten. Volkswagen meldde zwakkere verkopen in januari dan een jaar eerder, maar won desondanks 0,2 procent.

De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,5 procent tot 90,34 dollar en Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 91,76 dollar per vat. De euro was 1,1396 dollar waard, tegen 1,1487 dollar een dag eerder.

Meer uit Financieel

Franse economie groeit ondanks stroeve politiek

PARIJS (ANP) - De economie van Frankrijk is in het laatste kwartaal van vorig jaar gegroeid, ondanks de moeizame politieke besluitvorming over de begroting en handelsspanningen met de Verenigde Staten. Het bruto binnenlands product (bbp) van het land steeg 0,2 procent.

20 minuten geleden
Bloomberg: Trump wil Kevin Warsh benoemen tot baas centrale bank

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil Kevin Warsh benoemen tot nieuwe voorzitter van de Federal Reserve (Fed). Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Warsh, een voormalige Fed-gouverneur, bezocht donderdag het Witte Huis, aldus een van de bronnen.

1 uur geleden
Signify snijdt opnieuw in kosten, 900 banen geraakt

EINDHOVEN (ANP) - Verlichtingsbedrijf Signify gaat opnieuw kostenbesparingen doorvoeren, waarbij 900 banen worden geraakt. Dat stelt topman As Tempelman in een toelichting op de jaarcijfers. Het bedrijf achter de lampen van het merk Philips verwijst daarbij naar lastige marktomstandigheden.

1 uur geleden
Opnieuw daling verkoopprijzen Nederlandse industrie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in december opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,7 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In november daalden de prijzen met 0,4 procent.

2 uur geleden
Nederland haalt bouwdoel niet: opnieuw minder nieuwe woningen

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft er in 2025 voor het derde jaar op rij minder woningen bijgekregen. Daarmee blijft de woningbouw achterlopen bij de plannen van het kabinet en lukt het niet om het woningtekort echt in te lopen. Dat volgt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
CBS: minder vacatures en meer werklozen in vierde kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De krapte op de arbeidsmarkt is eind 2025 verder afgenomen. Het aantal openstaande vacatures nam in het vierde kwartaal af met 7000, terwijl het aantal werklozen juist toenam met 11.000. Daardoor zijn er inmiddels voor elke 100 werklozen 93 vacatures. Het totaal aantal banen nam in dezelfde periode nog wel licht toe, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
VS versoepelen sancties tegen Venezolaanse olie-industrie

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft enkele sancties tegen de Venezolaanse olie-industrie versoepeld. Dat betekent onder meer dat bedrijven uit veel landen weer Venezolaanse olie kunnen kopen. Bedrijven uit China, Rusland, Iran, Noord-Korea en Cuba zijn daarvan echter uitgesloten.

4 uur geleden