Beurzen in het rood door zorgen over hogere rente in VS
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenbeurzen gingen vrijdag over een breed front omlaag vanwege zorgen bij beleggers over nog snellere renteverhogingen door de Amerikaanse Federal Reserve tegen de sterk stijgende inflatie. In de Amsterdamse AEX-index stonden de meeste aandelen in de min.
De hoofdindex op het Damrak noteerde omstreeks het middaguur een verlies van 0,8 procent op 756,73 punten. De MidKap zakte 1 procent tot 1051,56 punten. De hoofdgraadmeters in Parijs en Frankfurt gingen tot 1 procent omlaag. Londen leverde 0,7 procent in. De Britse economie is vorig jaar met 7,5 procent gegroeid, na de krimp van 9,4 procent in 2020. Dat is de sterkste groei sinds de Tweede Wereldoorlog.
De inflatie in de Verenigde Staten is in januari gestegen naar 7,5 procent op jaarbasis, het hoogste niveau in veertig jaar. Daardoor wordt de kans groter dat de Fed de rente nog agressiever gaat verhogen dan eerder gedacht. Fed-bestuurder James Bullard zei dat de rente in de eerste jaarhelft met 1 procentpunt verhoogd zou moeten worden. Zakenbank Goldman Sachs voorziet voor dit jaar nu zeven renteverhogingen door de Amerikaanse centrale bank.
Unilever
Levensmiddelenconcern Unilever was de sterkste stijger in de hoofdindex op Beursplein 5 met een plus van 2 procent. Maaltijdbezorger Just Eat Takeaway was de grootste daler met een min van 4,5 procent, gevolgd door techinvesteerder Prosus die 3,5 procent inleverde. De chipfondsen ASMI, Besi en ASML werden tot 2,7 procent lager gezet.
In de MidKap was apothekersbedrijf Fagron koploper met een plus van 1,2 procent. De Poolse aanbieder van postkluisjes InPost sloot de rij met een daling van 3,2 procent. Roestvrijstaalproducent Aperam kwam met cijfers en ging 1,8 procent omlaag.
Mercedes-Benz
Bij de kleinere bedrijven op het Damrak gaf de maker van waterzuiveringstechnologie NX Filtration een eerdere winst prijs en dook 1,2 procent in het rood. Het bedrijf zag de omzet vorig jaar zeer sterk stijgen en rekent op verdere groei dit jaar. NX Filtration ging vorig jaar naar Beursplein 5.
In Frankfurt was autoconcern Mercedes-Benz een winnaar met een koerswinst van bijna 4 procent, dankzij sterke resultaten. Volkswagen meldde zwakkere verkopen in januari dan een jaar eerder, maar won desondanks 0,2 procent.
De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg 0,5 procent tot 90,34 dollar en Brentolie werd 0,4 procent goedkoper op 91,76 dollar per vat. De euro was 1,1396 dollar waard, tegen 1,1487 dollar een dag eerder.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing staat op het punt om met een nieuwe financieringsronde 1,2 miljard dollar op te halen om zijn activiteiten uit te breiden. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times op basis van ingewijden. Daarmee verstevigt het bedrijf uit München zijn positie als een van Europa's meest waardevolle start-ups. De onderneming, gesteund door techmiljardair Daniel Ek, maakt onder meer geavanceerde drones.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werknemersvertegenwoordigers binnen bedrijven houden zich nog te weinig bezig met de ontwikkelingen rond kunstmatige intelligentie (AI) op de werkvloer. "AI speelt een steeds grotere rol voor werknemers. Daarom is het essentieel dat or-leden zich verdiepen in AI en weten wat er binnen hun organisatie of sector gebeurt", waarschuwen de vakbonden De Unie en de VCP.
12 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Centrale Bank (ECB) twijfelt nog over de volgende rentestap in juni. Volgens ECB-president Christine Lagarde worden beleidsmakers geconfronteerd met "enorme onzekerheid" en hebben zij "veel meer data" nodig om de gevolgen van het conflict in het Midden-Oosten goed te kunnen inschatten.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Alle voetbalwedstrijden in de Eredivisie zijn komend seizoen live te zien bij Ziggo, zonder dat klanten een extra pakket nodig hebben. Daarvoor gaat wel de maandprijs van het abonnement voor alle klanten, dus ook voor mensen die niet van sport houden, met 2,50 euro omhoog. Klanten van Ziggo krijgen vanaf 1 juli de ESPN-zenders 2, 3 en 4 in hun digitale tv-pakketten.
15 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Elon Musk is grof uitgevallen tegen de Franse justitiële autoriteiten die momenteel onderzoek doen naar mogelijk misbruik op zijn socialemediaplatform X. Frankrijk startte in januari vorig jaar een onderzoek naar beschuldigingen dat X zou zijn gebruikt om zich te mengen in de Franse politiek.
15 uur geledenBERLIJN (ANP/BLOOMBERG) - De vraag naar goedkopere tweedehands elektrische auto's neemt sterk toe in Europa. Dit is het gevolg van de forse prijsstijgingen aan de pomp door de oorlog in het Midden-Oosten. Het aantal zoekopdrachten naar elektrisch aangedreven auto's onder de 30.000 euro is sinds begin maart gestegen met 87 procent op Mobile.de. Dat is de grootste Duitse onlinemarktplaats voor auto's.
16 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse luchthavenbrancheorganisatie ADV waarschuwt dat meer vluchten mogelijk worden geannuleerd door dreigende tekorten aan kerosine in Duitsland. Vliegtickets zullen waarschijnlijk ook duurder worden.
18 uur geleden