Beurzen Azië gemengd na reeks Chinese cijfers
TOKIO (ANP) - De beursgraadmeters in de Aziatische regio lieten maandag een gemengd beeld zien. Beleggers verwerkten een reeks van macro-economische cijfers uit China. De groei van de op een na grootste economie ter wereld viel in het vierde kwartaal hoger uit dan verwacht. Ook de industriële productie nam in december sterker toe dan voorzien. De winkelverkopen in het land vielen echter lager uit dan gehoopt. Afgelopen vrijdag lieten de Amerikaanse winkelverkopen ook al een daling zien door de strengere coronamaatregelen.
De hoofdindex in Shanghai noteerde tussentijds 1 procent hoger en de Hang Seng-index in Hongkong won 0,8 procent. De Chinese economie groeide in het vierde kwartaal met 6,5 procent. Over heel 2020 bedroeg de groei 2,3 procent. China is daarmee het enige grote land dat in het coronajaar een krimp wist te ontlopen. De economische groei is wel de traagste in de afgelopen 44 jaar. In 2019 groeide de Chinese economie nog met 6,1 procent.
In Tokio eindigde de Nikkei 1 procent lager op 28.242,21 punten. Vooral de Japanse chipbedrijven stonden onder druk. Volgens persbureau Reuters heeft de Trump-regering een aantal leveranciers van het Chinese technologieconcern Huawei, waaronder chipmaker Intel, ingelicht dat bepaalde licenties om producten te verkopen aan Huawei worden ingetrokken. Huawei staat op een zwarte lijst van de Verenigde Staten vanwege te nauwe banden met de Chinese overheid en het leger.
De Kospi in Seoul zakte 1,8 procent. Het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung verloor 3 procent. Jay Y. Lee, de voorzitter van Samsung, is door een rechtbank in Seoul veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2,5 jaar vanwege zijn rol in een langlopend omkoopschandaal in het land.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De Europese gasprijs is dinsdag weer gestegen na de flinke daling een dag eerder. De stijging volgde op nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran. De Amerikaanse strijdkrachten vielen maandagnacht doelen aan in het zuiden van Iran. Doelwit waren onder andere boten die mijnen wilden leggen en raketlanceerinstallaties. Volgens Washington ging het om zelfverdedigingsaanvallen.
1 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Sam Altman, topman van OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, zegt dat de ontwikkeling van AI niet zoveel banen voor hoger opgeleiden heeft gekost als waarvoor werd gevreesd. Dit zei hij tijdens een conferentie van de Commonwealth Bank of Australia. Hij onderbouwde zijn uitspraken niet met cijfers.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak liet dinsdag weinig beweging zien. Beleggers namen een afwachtende houding aan na de nieuwe aanvallen van de Amerikaanse strijdkrachten op doelen in het zuiden van Iran. Volgens Washington ging het om zelfverdedigingsaanvallen. Volgens de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Marco Rubio is een akkoord om de oorlog te beëindigen echter "nog steeds mogelijk".
3 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - De Taiwanese beurs heeft die van India ingehaald wat marktwaarde betreft. De aandelenmarkt van het eiland is nu de op vier na grootste ter wereld, na de Verenigde Staten, China, Japan en Hongkong. De opmars van Taiwan in de wereldwijde aandelenranglijst komt vooral door de sterke stijging van de beurswaarde van Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), de grootste chipfabrikant ter wereld.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
19 uur geleden