Beursweek met rentebesluit ECB en Fed-voorzitter in Congres
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers gaat deze week onder meer uit naar een nieuw rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Naar alle waarschijnlijkheid zal de ECB opnieuw de rente in de eurozone onveranderd laten. Verder verschijnt voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve in het Congres om uitleg te geven over het monetair beleid.
De ECB komt donderdag met een rentebesluit, gevolgd door een toelichting van voorzitter Christine Lagarde. In januari handhaafde de centrale bank voor de derde keer op rij de rente op het huidige hoge niveau. Binnen de ECB wordt nu druk gedebatteerd over wanneer de centrale bank de rente weer kan gaan verlagen. Mogelijk zou in juni de eerste verlaging kunnen komen. Lagarde heeft gezegd het waarschijnlijk te achten dat de rente deze zomer zal worden verlaagd. Haar toelichting zal dan ook nauwlettend worden gevolgd voor aanwijzingen over wanneer die stap gezet kan worden.
Bij de Fed wordt eveneens gediscussieerd over wanneer de rente in de Verenigde Staten verlaagd kan gaan worden. Powell heeft gezegd geen haast te hebben met een verlaging. Naar verwachting zal de Fed-president dit standpunt in het Congres herhalen. Ook de Fed zou in juni kunnen beginnen met het verlagen van de rente.
Cijferseizoen
Vrijdag komt ook nog het banenrapport van de Amerikaanse overheid over februari naar buiten dat een belangrijke rol speelt bij het rentebeleid van de centrale bank. Op woensdag wordt verder het zogenaamde Beige Book gepubliceerd door de Fed dat inzage geeft in de stand van de Amerikaanse economie.
Aan het bedrijvenfront is het in Amsterdam een stuk rustiger met jaar- en kwartaalresultaten. Het cijferseizoen is grotendeels achter de rug op het Damrak. Er komen nog cijfers van industriebedrijf TKH Group, logistiek vastgoedfonds CTP en de producent van statiegeldmachines Envipco. ING publiceert ook zijn jaarverslag.
Positief begin
Uit het buitenland staan nog cijfers op de rol van onder meer het Duitse chemie- en farmacieconcern Bayer, luchtvaartgroep Lufthansa en de Amerikaanse warenhuisketen Nordstrom.
De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een winst van 0,7 procent op 854,10 punten gesloten. Daarmee was sprake van een positief begin van de nieuwe beursmaand maart op Beursplein 5. Ook op Wall Street lieten de hoofdgraadmeters plussen zien, met nieuwe recordstanden voor de brede S&P 500 en de technologiebeurs Nasdaq.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen dinsdag verder omhoog na het lange weekend in de Verenigde Staten. Beleggers op Wall Street bleven optimistisch over een naderend einde aan de oorlog in het Midden-Oosten. Zo zei de Amerikaanse president Donald Trump afgelopen weekend dat er grotendeels overeenstemming is over een vredesakkoord met Iran.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De oorlog in het Midden-Oosten zet de financiële stabiliteit in Nederland verder onder druk. De Autoriteit Financiële Markten (AFM) en het Centraal Planbureau (CPB) waarschuwen dinsdag in rapporten voor toenemende risico's, terwijl De Nederlandsche Bank (DNB) bedreigingen signaleert door de aanhoudende geopolitieke en economische turbulentie in combinatie met de opmars van AI.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De kans op cyberaanvallen in Nederland is toegenomen door nieuwe vormen van kunstmatige intelligentie. AI-gedreven cyberaanvallen zouden zomaar tot uitval van betalingsverkeer kunnen leiden als banken en andere instellingen hun digitale beveiliging niet snel verbeteren, waarschuwt De Nederlandsche Bank (DNB).
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Albert Manifold, voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, is per direct ontslagen. De raad van bestuur van het bedrijf heeft hem vanwege "ernstige zorgen" uit zijn functie ontheven. De zorgen hebben betrekking op goed bestuur, toezicht en gedrag. BP brengt daarbij geen verdere details naar buiten.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - FNV gaat staken bij makers van melkproducten, kaas, yoghurt en babyvoeding. De vakbond had een ultimatum gesteld aan de Nederlandse Zuivel Organisatie (NZO) in een conflict over een nieuwe cao. Wanneer de stakingen plaatsvinden en welke omvang deze zullen hebben, kan een woordvoerder van FNV nog niet zeggen.
2 uur geledenMARTORELL (ANP/BLOOMBERG/BELGA) - Jonathan Andic, de zoon van Mango-oprichter Isak Andic, treedt tijdelijk af als vicevoorzitter van de raad van bestuur van de Spaanse modeketen. Dat laat hij weten in een brief, gepubliceerd door persbureau EFE. Jonathan wordt in verband gebracht met de dood van zijn vader in december 2024.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Personeelstekorten blijven in Nederland problemen geven voor werkgevers. Dat meldt werkgeversvereniging AWVN na een ledenonderzoek. Bijna driekwart van de werkgevers krijgt volgens de onderzoekers hun planning niet rond.
4 uur geleden