Beursweek met rentebesluit ECB en Fed-voorzitter in Congres
AMSTERDAM (ANP) - De aandacht van beleggers gaat deze week onder meer uit naar een nieuw rentebesluit van de Europese Centrale Bank (ECB). Naar alle waarschijnlijkheid zal de ECB opnieuw de rente in de eurozone onveranderd laten. Verder verschijnt voorzitter Jerome Powell van de Amerikaanse centralebankenkoepel Federal Reserve in het Congres om uitleg te geven over het monetair beleid.
De ECB komt donderdag met een rentebesluit, gevolgd door een toelichting van voorzitter Christine Lagarde. In januari handhaafde de centrale bank voor de derde keer op rij de rente op het huidige hoge niveau. Binnen de ECB wordt nu druk gedebatteerd over wanneer de centrale bank de rente weer kan gaan verlagen. Mogelijk zou in juni de eerste verlaging kunnen komen. Lagarde heeft gezegd het waarschijnlijk te achten dat de rente deze zomer zal worden verlaagd. Haar toelichting zal dan ook nauwlettend worden gevolgd voor aanwijzingen over wanneer die stap gezet kan worden.
Bij de Fed wordt eveneens gediscussieerd over wanneer de rente in de Verenigde Staten verlaagd kan gaan worden. Powell heeft gezegd geen haast te hebben met een verlaging. Naar verwachting zal de Fed-president dit standpunt in het Congres herhalen. Ook de Fed zou in juni kunnen beginnen met het verlagen van de rente.
Cijferseizoen
Vrijdag komt ook nog het banenrapport van de Amerikaanse overheid over februari naar buiten dat een belangrijke rol speelt bij het rentebeleid van de centrale bank. Op woensdag wordt verder het zogenaamde Beige Book gepubliceerd door de Fed dat inzage geeft in de stand van de Amerikaanse economie.
Aan het bedrijvenfront is het in Amsterdam een stuk rustiger met jaar- en kwartaalresultaten. Het cijferseizoen is grotendeels achter de rug op het Damrak. Er komen nog cijfers van industriebedrijf TKH Group, logistiek vastgoedfonds CTP en de producent van statiegeldmachines Envipco. ING publiceert ook zijn jaarverslag.
Positief begin
Uit het buitenland staan nog cijfers op de rol van onder meer het Duitse chemie- en farmacieconcern Bayer, luchtvaartgroep Lufthansa en de Amerikaanse warenhuisketen Nordstrom.
De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een winst van 0,7 procent op 854,10 punten gesloten. Daarmee was sprake van een positief begin van de nieuwe beursmaand maart op Beursplein 5. Ook op Wall Street lieten de hoofdgraadmeters plussen zien, met nieuwe recordstanden voor de brede S&P 500 en de technologiebeurs Nasdaq.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.
6 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.
11 uur geleden