Beurshandel in teken van belangrijk banenrapport VS
AMSTERDAM (ANP) - De beurshandel staat vrijdag vooral in het teken van het belangrijke banenrapport van de Amerikaanse overheid dat later op de dag verschijnt. Die cijfers zijn namelijk van belang voor het rentebeleid van de Federal Reserve. Over dat beleid zijn de laatste tijd twijfels ontstaan op de financiële markten.
Bij een veel zwakker dan verwachte banengroei in de Verenigde Staten kan de Fed eerder geneigd zijn om de rente te verlagen om zo de economie te stimuleren. Bij een veel sterker dan verwacht cijfer heeft de centrale bank dan juist weer meer ruimte om de rente langer op een hoog niveau te houden. Onder beleggers is er nu meer onzekerheid over wanneer de Fed gaat beginnen met het verlagen van de rente en hoeveel verlagingen er dit jaar kunnen komen.
In New York waren donderdag behoorlijke minnen te zien door de rentetwijfels. De hoofdgraadmeters op Wall Street gingen tot 1,4 procent omlaag. De Amsterdamse AEX-index sloot vrijwel onveranderd op 884,17 punten. De Europese beurzen lijken vrijdag lager te openen.
Philips
Die onzekerheid over het beleid van de Fed zorgde ook voor verliezen op de Aziatische markten. Zo daalde de Nikkei in Tokio 2 procent. De All Ordinaries in Sydney en de Kospi in Seoul gingen tot 1 procent omlaag. In Hongkong keerden beleggers terug van een vrije dag en daalde de Hang Seng licht.
Op het Damrak kan Philips op aandacht rekenen. Het zorgtechnologieconcern waarschuwt voor problemen met zijn Trilogy-beademingsapparaten. Door een fout kan een alarm voor een lege batterij of stroomuitval afgaan. Daardoor stopt in bepaalde gevallen de beademing. Er zijn volgens Philips geen gevallen van letsel bekend en er wordt gewerkt aan een software-update om de storing te verhelpen.
Oliemarkt
Shell kwam met een handelsupdate. Daarbij verwacht het concern onder meer dat de resultaten bij de gashandel in het eerste kwartaal sterk zijn, maar wel aanzienlijk minder dan een "exceptioneel" vierde kwartaal van 2023.
Verder staat ook de oliemarkt in de belangstelling door de stijgende spanningen tussen Israël en Iran. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg vrijdagochtend met 0,4 procent tot 86,91 dollar en Brentolie werd 0,5 procent duurder op 91,10 dollar. De olieprijzen zijn dit jaar al ongeveer 18 procent gestegen en liggen nu op het hoogste niveau in circa zes maanden.
De euro noteerde 1,0827 dollar, tegen 1,0867 dollar bij het Europese slot een dag eerder.
Meer uit Financieel
ABU DHABI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Staatsoliebedrijf Adnoc uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) wil tientallen miljarden dollars steken in nieuwe projecten. Die aankondiging komt enkele dagen nadat het land uit oliekartel OPEC was gestapt.
5 uur geledenWENEN (ANP) - Landen van oliekartel OPEC+ gaan de olieproductie in juni verhogen, werd zondag bekendgemaakt. De stap van de groep olielanden is de eerste sinds de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) deze week aankondigden zich terug te trekken uit het oliekartel.
6 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse onderzoeksinstituut Ifo heeft gewaarschuwd voor aanzienlijke risico's voor de Duitse economie door de dreiging van hogere Amerikaanse importheffingen. "Als dit uitmondt in een nieuwe handelsoorlog, dan staat Duitsland in 2026 een recessie te wachten", zei voorzitter Clemens Fuest van het Ifo-instituut zondag in de krant Bild.
9 uur geledenESSEN (ANP) - Thyssenkrupp en zijn Indiase branchegenoot Jindal Steel hebben gesprekken over een mogelijke overname van de Europese staaldivisie van het Duitse industrieconcern tijdelijk stopgezet. "De oorspronkelijke uitgangspunten en voorwaarden voor een mogelijke verkoop van Thyssenkrupp Steel zijn de afgelopen maanden aanzienlijk veranderd", stelde Thyssenkrupp in een verklaring.
10 uur geledenWENEN (ANP/DPA) - In Oostenrijk is een verdachte opgepakt in de zaak rond de poging tot afpersing van fabrikant HiPP. De afgelopen tijd werden gemanipuleerde potjes babyvoeding van het merk gevonden waaraan rattengif was toegevoegd.
1 dag geledenGENÈVE (ANP) - De grote rederij voor containerschepen MSC heeft een nieuwe dienst aangekondigd richting de Perzische Golf die de Straat van Hormuz mijdt. Die zeestraat wordt zo goed als geblokkeerd door Iran sinds de Verenigde Staten en Israël een oorlog begonnen tegen het land. Daardoor is vrachtvervoer per schip naar landen aan de Perzische Golf ernstig bemoeilijkt.
1 dag geledenZOETERMEER (ANP) - Hogere Amerikaanse importheffingen voor auto's en vrachtwagens uit de Europese Unie kunnen ook Nederland raken, waarschuwt ondernemersorganisatie voor de technologische industrie FME. Als autofabrikanten minder kunnen exporteren naar de Verenigde Staten raakt dat toeleveranciers, waaronder Nederlandse bedrijven.
1 dag geleden