Betogers overnachten in oude hoeve langs A2 om sloop te voorkomen
HOLTUM (ANP) - Meerdere actievoerders hebben de nacht doorgebracht in hoeve Kamerhof langs de A2 bij het Limburgse Holtum, die ze sinds zondagmiddag bezetten om te voorkomen dat de historische boerderij wordt gesloopt. De hoeve moet verdwijnen omdat de snelweg tussen de knooppunten Het Vonderen en Kerensheide wordt verbreed.
De demonstranten zijn tegen die wegverbreding, die ze "niet nodig" en "schadelijk voor de natuur in Limburg" vinden. Ze keren zich ook tegen het gebruik van de bouwstof Beaumix voor de werkzaamheden. Over dit restproduct van afvalverbranding toonde de Limburgse politiek zich eerder ook bezorgd, omdat het materiaal schadelijk zou zijn voor de gezondheid en het milieu. Er kunnen nog hoeveelheden metalen en plastic in zitten.
De actievoerders in hoeve Kamerhof zeggen dat ze zullen blijven protesteren als de plannen voor de A2 niet worden herzien.
Toestemming
Rijkswaterstaat is eigenaar van de hoeve. De dienst wil "binnen nu en een paar weken" beginnen met de sloop. Deze week moeten daarvoor al vooronderzoeken plaatsvinden, bijvoorbeeld naar de aanwezigheid van asbest.
Beaumix is volgens de woordvoerster van Rijkswaterstaat "een goedgekeurde bouwstof". Het "voldoet aan de normen" en "wordt enorm vaak getoetst". Er is daarom volgens haar "geen reden om te zeggen: dit is geen goed spul". Voor gebruik van Beaumix op 4 van de 18 kilometer van het traject moet de provincie Limburg nog wel toestemming geven, legt ze uit, omdat dat een grondwaterbeschermingsgebied is. Dat zijn gebieden rond zones waar drinkwater wordt gewonnen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De demonstratie tegen het optreden van de Israëlische zanger Shai Abramson in het Concertgebouw is afgelopen. De laatste pro-Palestijnse actievoerders verlieten het Museumplein rond 21.30 uur, zag een ANP-verslaggever. Het aantal demonstranten was kort daarvoor snel afgenomen van enkele honderden tot enkele tientallen demonstranten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Pro-Palestijnse demonstranten hebben rode en groene rookbommen afgestoken tussen het Museumplein en het Concertgebouw, waar de omstreden Israëlische voorzanger Shai Abramson zondagavond optreedt bij besloten chanoekavieringen. ANP-verslaggevers zien dat de politie massaal aanwezig is.
3 uur geledenLIMA (ANP) - De voor moord en drugssmokkel veroordeelde Nederlander Joran van der Sloot is medisch behandeld nadat hij vrijdag zwaargewond zou zijn aangetroffen in zijn cel in de Peruaanse gevangenis waar hij zijn straf uitzit. Dat meldt het Peruaanse ministerie van Justitie en Mensenrechten in een verklaring. Volgens de krant La República zou hij een zelfmoordpoging hebben gedaan.
4 uur geledenMOERGESTEL (ANP) - De twee kinderen die zaterdagavond zwaargewond in een woning in Moergestel werden aangetroffen, zijn buiten levensgevaar. Dat meldt de politie.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Bij een protest van de extreemrechtse Nederlandse Volks-Unie in Utrecht heeft de politie twee mannen aangehouden. Een 48-jarige man uit Rotterdam is gearresteerd voor verstoring van de openbare orde en een 20-jarige man uit Zutphen voor het dragen van een verboden teken. Volgens de politie gaat het om een teken "dat in de Tweede Wereldoorlog door groepen werd gebruikt die nationaalsocialistisch gedachtegoed verheerlijkten". Een woordvoerder zegt dat het niet gaat om een hakenkruis, maar wil niet zeggen wat de man wel droeg.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationaal Coördinator Terrorisme en Veiligheid (NCTV) heeft met afschuw gereageerd op de dodelijke schietpartij op Bondi Beach in Sydney. "Ook in Nederland is alertheid geboden", zegt NCTV-baas Wieke Vink in een reactie.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Actievoerders hebben zondagmiddag kort twee ingangen van het Concertgebouw in Amsterdam geblokkeerd. Dat bevestigt een woordvoerder na een bericht op sociale media. De politie heeft volgens hem ingegrepen. Een politiewoordvoerder bevestigt dat er aanhoudingen zijn verricht. Om hoeveel aanhoudingen het gaat en waarvoor, wil de politie niet zeggen.
8 uur geleden