Betogers overnachten in oude hoeve langs A2 om sloop te voorkomen
HOLTUM (ANP) - Meerdere actievoerders hebben de nacht doorgebracht in hoeve Kamerhof langs de A2 bij het Limburgse Holtum, die ze sinds zondagmiddag bezetten om te voorkomen dat de historische boerderij wordt gesloopt. De hoeve moet verdwijnen omdat de snelweg tussen de knooppunten Het Vonderen en Kerensheide wordt verbreed.
De demonstranten zijn tegen die wegverbreding, die ze "niet nodig" en "schadelijk voor de natuur in Limburg" vinden. Ze keren zich ook tegen het gebruik van de bouwstof Beaumix voor de werkzaamheden. Over dit restproduct van afvalverbranding toonde de Limburgse politiek zich eerder ook bezorgd, omdat het materiaal schadelijk zou zijn voor de gezondheid en het milieu. Er kunnen nog hoeveelheden metalen en plastic in zitten.
De actievoerders in hoeve Kamerhof zeggen dat ze zullen blijven protesteren als de plannen voor de A2 niet worden herzien.
Toestemming
Rijkswaterstaat is eigenaar van de hoeve. De dienst wil "binnen nu en een paar weken" beginnen met de sloop. Deze week moeten daarvoor al vooronderzoeken plaatsvinden, bijvoorbeeld naar de aanwezigheid van asbest.
Beaumix is volgens de woordvoerster van Rijkswaterstaat "een goedgekeurde bouwstof". Het "voldoet aan de normen" en "wordt enorm vaak getoetst". Er is daarom volgens haar "geen reden om te zeggen: dit is geen goed spul". Voor gebruik van Beaumix op 4 van de 18 kilometer van het traject moet de provincie Limburg nog wel toestemming geven, legt ze uit, omdat dat een grondwaterbeschermingsgebied is. Dat zijn gebieden rond zones waar drinkwater wordt gewonnen.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Het Amsterdamse Van Gogh Museum heeft een schilderij van de Franse vrouwelijke kunstenaar Virginie Demont-Breton verworven. Het werk was volgens het museum een inspiratiebron voor Van Gogh, die ook een eigen interpretatie van het schilderij maakte.
4 uur geledenWILLEMSTAD (ANP) - Meerdere organisaties die zich inzetten voor het behoud van het Curaçaose erfgoed hebben een brief gestuurd aan UNESCO. Dat hebben ze deze week bekendgemaakt. De organisaties zeggen zich ernstige zorgen te maken over de vele bouwprojecten die volgens hen leiden tot "een teruglopende kwaliteit en aantasting van historisch Willemstad".
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Nationaal Coördinator tegen Discriminatie en Racisme (NCDR) Rabin Baldewsingh gaat een plan ontwikkelen voor de nationale aanpak van moslimdiscriminatie. Dat zei hij donderdagavond tijdens een iftarbijeenkomst in Den Haag.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechtbank in Den Haag heeft Stefan V. (34) donderdag vrijgesproken van het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag en van diefstal van een gedenksteen en een grafmonument in februari en maart vorig jaar. De rechtbank legde hem wel acht maanden cel op voor twee inbraken in vakantiewoningen.
12 uur geledenDORDRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft donderdag tbs met dwangverpleging geëist tegen de 32-jarige Jesse R. voor het onthoofden van zijn moeder op 16 april vorig jaar in haar woning aan de Molenstraat in Hellevoetsluis. Volgens het OM is R. volledig ontoerekeningsvatbaar en moet de rechtbank hem ontslaan van rechtsvervolging.
13 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Ook de makers van chatbot Grok willen voorkomen dat de dienst wordt gebruikt om kindermisbruik te creëren. "Maar het volledig elimineren van elk misbruik is niet haalbaar, er zullen altijd gebruikers zijn die beveiligingsmaatregelen omzeilen", hebben de advocaten van het platform gezegd. Grok is eigendom van het bedrijf xAI van Elon Musk.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een 63-jarige man die een celstraf uitzit voor geruchtmakende kunstroven zit weer gevangen, nadat hij in januari op de vlucht was geslagen. Hij ging ervandoor toen hij zelfstandig van de gevangenis in Nieuwegein naar een beperkt beveiligde afdeling van een andere gevangenis mocht.
15 uur geleden