Bestuurders wijzen informateur op problemen en budgetten
DEN HAAG (ANP) - Vertegenwoordigers van de gemeenten, provincies en waterschappen hebben vrijdagochtend met informateur Mariëtte Hamer besproken welke thema's wat hen betreft hoog op de agenda van het nieuwe kabinet moeten staan, en hoe ze met dat kabinet zouden willen samenwerken. Ze spraken onder meer over de werkgelegenheid, rechtsstaat en mobiliteit, zeiden de bestuurders na afloop. En over hun eigen budgetten.
Namens de provincies en waterschappen was de Zeeuwse commissaris van de koning Han Polman aanwezig. De Haagse burgemeester Jan van Zanen zat erbij als voorzitter van de Vereniging Nederlandse Gemeenten (VNG). Ook Femke Halsema (Amsterdam), Ahmed Aboutaleb (Rotterdam) en Sybrand Buma (Leeuwarden) schoven aan. Ze hebben benadrukt dat het nieuwe kabinet de komende jaren nauwer moet samenwerken met lagere overheden, en ook moet zorgen dat die kunnen beschikken over voldoende geld om hun taken uit te voeren.
Femke Halsema sprak naar eigen zeggen vooral over de "sociale opgaven" in het land. Ze doelde op mensen die gebukt gingen onder het coronavirus en de crisis die daarop volgde. Ook vroeg ze aandacht voor politie, justitie en de rechtspraak. Ahmed Aboutaleb sprak over mobiliteit, de woningmarkt en de binnensteden. Sybrand Buma wees op het belang van een goede samenwerking met regio's buiten de randstad en de financiële huishouding bij gemeenten. Ook Polman vindt het tijd voor "rust, reinheid en regelmaat" in de samenwerking tussen verschillende overheden. Het Rijk heeft volgens hem te vaak "geshopt met de portemonnee" van andere overheden.
Buma
De aanwezigheid van Sybrand Buma riep bij de pers enige vragen op. Hamer sprak met vertegenwoordigers van de gemeenten, provincies en waterschappen en de burgemeesters van de twee grootste gemeenten. Buma's Leeuwarden is qua inwoneraantal de 21e gemeente van het land.
Buma zelf zei bewust maar niet gevraagd te hebben waarom hij werd uitgenodigd. Wel benadrukte hij dat hij daar was als onafhankelijke burgemeester en niet als voormalig CDA-leider met formatie-ervaring. Dat de vijf bestuurders lid zijn van de vijf partijen waarmee in ieder geval D66-leider Kaag het liefst een kabinet zou vormen (VVD, D66, CDA, GroenLinks en de PvdA), berust volgens een woordvoerder van de informateur op toeval. "Daar zijn ze niet op uitgekozen."
Meer uit Binnenland
HARDENBERG (ANP) - De gemeente Hardenberg heeft het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) definitief een last onder dwangsom opgelegd voor het niet volgens afspraak sluiten van twee asielopvanglocaties binnen de gemeente. Dat heeft het gemeentebestuur dinsdag besloten. Het COA krijgt van de gemeente een week om de overtreding te beëindigen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Oud-topvoetballer Quincy Promes (34) heeft toegegeven dat hij tijdens een feest in Abcoude een ver familielid "eenmaal met een zakmesje heeft gestoken". Dat zei een van de advocaten van Promes dinsdag tijdens een voorbereidende zitting in de strafzaak tegen hem. Promes heeft volgens raadsvrouw Carry Knoops zijn eerdere stilzwijgen doorbroken en "voor het eerst echt openheid van zaken gegeven".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag in de rechtbank in Den Haag een celstraf van zeven maanden geëist tegen rapper Kempi, op verdenking van onder meer bedreiging en poging tot dwang. Ook wil het OM dat er een contactverbod van drie jaar wordt opgelegd aan de artiest, die eigenlijk Jerrely Slijger heet.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De politie heeft ruim honderd tips binnengekregen over twee explosies in Amsterdam. Veel daarvan gaan over de scooter waarmee de verdachten bij de joodse school aan de Zeelandstraat aankwamen voordat daar een explosie plaatsvond, laat een woordvoerder weten.
3 uur geledenDENDERMONDE (ANP/BELGA) - Het Openbaar Ministerie in België heeft dertien jaar celstraf geëist tegen de veroordeelde Nederlandse drugshandelaar 'Bolle' Jos Leijdekkers voor zijn betrokkenheid bij de import van zo'n 11 ton cocaïne via de haven van Antwerpen in oktober 2023. In de rechtbank in Dendermonde stonden dinsdag 22 verdachten terecht.
5 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten heeft de inwoners van Rotterdam beloofd dat ze van de Euromast gaat abseilen als het opkomstpercentage bij de gemeenteraadsverkiezingen woensdag hoger is dan in 2022. Schouten, die naar eigen zeggen last heeft van "enorme hoogtevrees", deed de belofte in een videoboodschap op Instagram.
6 uur geledenROERMOND (ANP) - Het aantal schademeldingen na de dubbele aardbeving in de buurt van Assen afgelopen weekend is opgelopen tot 450. Dat laat een woordvoerder van de Commissie Mijnbouwschade weten. Dat is een verdubbeling ten opzichte van maandag, toen de teller op 226 meldingen stond.
6 uur geleden