Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

'Bestuur FVD kan Baudet niet zomaar uit partij zetten'

'Bestuur FVD kan Baudet niet zomaar uit partij zetten'

DEN HAAG (ANP) - Het is nog maar de vraag of het bestuur van het verscheurde Forum voor Democratie het boegbeeld Thierry Baudet uit de partij kan zetten. Dat hangt af van de vraag of Baudet al echt uit het bestuur is, zegt jurist Marjan Olfers, deskundige op het gebied van verenigingsrecht.

"De eerste vraag is: heeft Baudet zijn bestuurslidmaatschap zelf opgezegd? Dat hoor ik hem nergens meer zeggen", vertelt Olfers, hoogleraar aan de VU. "Als hij wel zijn bestuursfunctie heeft opgezegd, dan kan het bestuur met meerderheid proberen zijn lidmaatschap op te zeggen of te royeren."

Een bestuurslid is "door en uit de leden gekozen", aldus Olfers. Baudet kan dus wegens zijn bestuursfunctie niet uit de partij worden gezet, zonder dat de leden zich hierover uiten. Het bestuur pleit overigens voor een "ordentelijke" ledenraadpleging.

Juridische procedure

In een interview met De Telegraaf vertellen twee overgebleven bestuursleden dat ze Baudet niet alleen hebben uitgeschreven als bestuurder, maar hem ook zijn lidmaatschap hebben ontnomen. De vraag is of dit juridisch wel mag. Baudet moet het besluit dan maar aanvechten bij de rechter, stellen bestuursleden Lennart van der Linden en Rob Rooken.

Mocht het inderdaad tot zo'n juridische procedure komen, dan zal de rechter altijd goed kijken of het bestuur het lid (in dit geval Baudet) zijn zegje heeft laten doen, vertelt Olfers. "Een rechter kijkt altijd goed naar hoor en wederhoor."

Het is vooral belangrijk dat er snel een algemene ledenvergadering (ALV) komt, zegt Olfers. Zeker FVD, dat als partij telkens hamert op het belang van democratie en inspraak, zou daar volgens haar goed aan doen. "Je bent een democratische vereniging of niet."

De jurist benadrukt dat ook leden dit zelf kunnen aanvragen. Een enquête onder leden kan daar bijvoorbeeld toe leiden, als 10 procent van het ledenbestand deze ondertekent. "Waar blijven die FVD-leden?" vraagt Olfers zich af.

Meer uit Politiek

Landelijke 'bouwbaas' is geen goed idee, vinden deskundigen

DEN HAAG (ANP) - De nationale 'bouwbaas' die D66 wil introduceren, is volgens vier deskundigen geen goed idee. Zo'n nieuwe functie zou een "extra laag in het toch al topzware bureaucratische woonbeleid" betekenen, staat in een advies voor de formatiegesprekken tussen D66 en CDA. Peter Boelhouwer, hoogleraar Huisvestingssystemen aan de TU Delft, heeft het dinsdag overhandigd aan de leiders van de twee partijen en woensdag gedeeld met het ANP.

2 uur geleden
Jetten over stikstof: D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn

DEN HAAG (ANP) - D66 en CDA lagen niet altijd op één lijn als het om stikstof gaat, zei D66-leider Rob Jetten voordat hij woensdag over dit onderwerp in gesprek ging als onderdeel van het formatieproces. CDA'er Bontenbal: "We gaan er gewoon zakelijk, inhoudelijk naar kijken vandaag."

3 uur geleden
Nieuwe Kamervoorzitter Van Campen: ongelooflijk mooie eer

Den Haag (ANP) - Voor de gloednieuwe Tweede Kamervoorzitter Thom van Campen (35) is het een "ongelooflijk mooie eer" dat hij is gekozen tot voorzitter van de Tweede Kamer. De VVD'er benadrukte in een reactie dat hij wil zorgen voor een beschaafd en positief debat.

16 uur geleden
Jetten wilde 'een van de twee Tommen' als Kamervoorzitter

DEN HAAG (ANP) - D66-leider Rob Jetten is blij dat VVD'er Thom van Campen de nieuwe Kamervoorzitter is. In een korte reactie zei de premierskandidaat dat zijn partij vooral hoopte dat "een van de twee Tommen zou winnen". Daarmee doelt hij op Van Campen en Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA).

17 uur geleden
Bosma teleurgesteld na nederlaag, maar blijft in Tweede Kamer

DEN HAAG (ANP) - Vertrekkend voorzitter van de Tweede Kamer Martin Bosma noemt het een "enorme teleurstelling" dat hij de komende kabinetsperiode niet meer de Kamervoorzitter is. "Ik was graag doorgegaan", zei hij in een reactie tegen het ANP.

17 uur geleden
VVD'er Van Campen (35) verkozen tot nieuwe Tweede Kamervoorzitter

DEN HAAG (ANP) - VVD'er Thom van Campen (35) is dinsdag verkozen tot de nieuwe Tweede Kamervoorzitter. Hij kreeg in de derde stemmingsronde 79 stemmen. Zijn concurrent en zittend Kamervoorzitter Martin Bosma (PVV, 61) bleef steken op 69.

18 uur geleden
Van der Lee (GL-PvdA) valt in tweede ronde af als Kamervoorzitter

DEN HAAG (ANP) - Tom van der Lee (GroenLinks-PvdA) wordt geen voorzitter van de Tweede Kamer. Hij moest het in de tweede ronde afleggen tegen Thom van Campen (VVD) en Martin Bosma (PVV).

18 uur geleden