'Bestuur FVD kan Baudet niet zomaar uit partij zetten'
DEN HAAG (ANP) - Het is nog maar de vraag of het bestuur van het verscheurde Forum voor Democratie het boegbeeld Thierry Baudet uit de partij kan zetten. Dat hangt af van de vraag of Baudet al echt uit het bestuur is, zegt jurist Marjan Olfers, deskundige op het gebied van verenigingsrecht.
"De eerste vraag is: heeft Baudet zijn bestuurslidmaatschap zelf opgezegd? Dat hoor ik hem nergens meer zeggen", vertelt Olfers, hoogleraar aan de VU. "Als hij wel zijn bestuursfunctie heeft opgezegd, dan kan het bestuur met meerderheid proberen zijn lidmaatschap op te zeggen of te royeren."
Een bestuurslid is "door en uit de leden gekozen", aldus Olfers. Baudet kan dus wegens zijn bestuursfunctie niet uit de partij worden gezet, zonder dat de leden zich hierover uiten. Het bestuur pleit overigens voor een "ordentelijke" ledenraadpleging.
Juridische procedure
In een interview met De Telegraaf vertellen twee overgebleven bestuursleden dat ze Baudet niet alleen hebben uitgeschreven als bestuurder, maar hem ook zijn lidmaatschap hebben ontnomen. De vraag is of dit juridisch wel mag. Baudet moet het besluit dan maar aanvechten bij de rechter, stellen bestuursleden Lennart van der Linden en Rob Rooken.
Mocht het inderdaad tot zo'n juridische procedure komen, dan zal de rechter altijd goed kijken of het bestuur het lid (in dit geval Baudet) zijn zegje heeft laten doen, vertelt Olfers. "Een rechter kijkt altijd goed naar hoor en wederhoor."
Het is vooral belangrijk dat er snel een algemene ledenvergadering (ALV) komt, zegt Olfers. Zeker FVD, dat als partij telkens hamert op het belang van democratie en inspraak, zou daar volgens haar goed aan doen. "Je bent een democratische vereniging of niet."
De jurist benadrukt dat ook leden dit zelf kunnen aanvragen. Een enquête onder leden kan daar bijvoorbeeld toe leiden, als 10 procent van het ledenbestand deze ondertekent. "Waar blijven die FVD-leden?" vraagt Olfers zich af.
Meer uit Politiek
DEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
42 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De rechter moet wetten kunnen toetsen aan de grondwet, vindt de coalitie. D66, VVD en CDA willen daarvoor artikel 120 van de grondwet aanpassen, waarin het toetsingsverbod is vastgelegd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Wat Caroline van der Plas betreft staat het coalitieakkoord vol met "tekentafelplannen waarvan de rekening terechtkomt op de keukentafel". De BBB-leider vindt dat de partijen te weinig aandacht hebben voor gebieden buiten de Randstad en ziet forse lastenverzwaringen voor huishoudens. Het pakket aan plannen is volgens haar "desastreus voor het platteland".
16 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aankomende kabinet is een stap vooruit vergeleken met het huidige, schrijft Esther Ouwehand van de Partij voor de Dieren op Bluesky. "Maar laten we het zeggen zoals het is: zo moeilijk was dat niet."
16 uur geleden