Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Besi koploper in AEX op kalme handelsdag, Ryanair lager

Besi koploper in AEX op kalme handelsdag, Ryanair lager

AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is maandag na een kalme handelsdag in verband met Pinksteren met een kleine plus gesloten. Chiptoeleverancier Besi was koploper bij de hoofdfondsen op het Damrak. In Dublin kwam luchtvaartmaatschappij Ryanair met cijfers. Het aandeel Ryanair ging daarop omlaag.

De AEX eindigde met een winst van 0,2 procent op 914,95 punten. Veel Nederlandse bedrijven zijn op tweede pinksterdag gesloten en veel handelaren hebben een dagje vrij, wat dus zorgt voor een rustige handel. De MidKap steeg 0,2 procent tot 954,96 punten. De aandelenmarkten in Frankfurt, Londen en Parijs wonnen tot 0,4 procent.

Besi nam de leiding in de AEX met een koerswinst van 3 procent. Ook branchegenoten ASMI en ASML stonden bij de winnaars met plussen tot 1,4 procent. Verzekeraar Aegon en ABN AMRO waren eveneens in de bovenste regionen van de hoofdgraadmeter te vinden met stijgingen tot 1,3 procent. Zorgtechnologieconcern Philips bungelde onderaan met een min van 1,8 procent.

Alfen

Alfen ging aan kop in de MidKap met een plus van 2,7 procent. De producent van laadpalen en energiesystemen komt na het slot in Amsterdam met een handelsbericht over het afgelopen kwartaal.

In Dublin daalde Ryanair 1,3 procent. Ryanair vervoerde afgelopen boekjaar 184 miljoen passagiers vervoerd, bijna een kwart meer dan in het laatste jaar voor de coronapandemie, en zette daarbij een recordwinst in de boeken. Maar de Ierse budgetmaatschappij kwam niet terug op de eerder al verlaagde prognose van maximaal 200 miljoen passagiers in dit boekjaar.

Goudprijzen

Airbus klom 1,3 procent in Parijs. De Europese vliegtuigbouwer heeft een order ontvangen voor 105 toestellen van de Saudische nationale luchtvaartmaatschappij Saudia.

Op de metalenmarkt was er aandacht voor de prijzen van koper en goud die naar records zijn gestegen. Bij goud speelde naar verluidt de dood van de Iraanse president Ebrahim Raisi een rol, want op de markt zijn er zorgen over meer instabiliteit in het Midden-Oosten door zijn overlijden bij een helikoptercrash. Beleggers zoeken in onzekere tijden naar veilig geachte investeringen, zoals goud.

Een vat Amerikaanse olie daalde 0,4 procent in prijs tot 79,73 dollar. Brentolie kostte 0,5 procent minder op 83,60 dollar per vat. De euro was 1,0861 dollar waard, tegen 1,0867 dollar op vrijdag.

Meer uit Financieel

Grote Italiaanse bank voor miljoenen opgelicht met AI-misleiding

MILAAN (ANP/RTR) - Oplichters hebben met AI-middelen 95 miljoen euro weten buit te maken bij de private tak van een van de Italiaanse grootbanken, Intesa Sanpaolo. Hoewel meer dan de helft van het verduisterde geld inmiddels terug is, is nog altijd circa 36 miljoen euro spoorloos.

8 uur geleden
EU-commissaris waarschuwt landen voor energieprijscrisis

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Unie kampt met een energieprijscrisis door de gevolgen van de Iranoorlog voor de olie- en gasmarkten. Dat schrijft Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) vrijdag in een brief die is ingezien door persbureau Reuters. Hij roept lidstaten daarin op maatregelen te overwegen om de vraag naar energie te beperken.

9 uur geleden
Wall Street sluit hoger om hoop op einde oorlog Midden-Oosten

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met plussen gesloten. De hoop op een einde aan de Iranoorlog en lagere olieprijzen zorgden voor optimisme op de beursvloeren.

9 uur geleden
Bill Gates gelooft dat AI kan zorgen voor een miljard doden

NEW YORK (ANP) - Medeoprichter van Microsoft Bill Gates gelooft dat kunstmatige intelligentie tot de dood van een miljard mensen kan leiden. Dat zei hij vrijdag in een interview met nieuwszender NBC. Gates vindt dat de Verenigde Staten met wetgeving moeten komen om de risico's van de technologie te verminderen.

11 uur geleden
Pentagon mag Anthropic van hof uitsluiten van opdrachten

NEW YORK (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Defensie mag AI-bedrijf Anthropic uitsluiten van opdrachten omdat de techonderneming een nationaal veiligheidsrisico zou vormen. Dat heeft een hof van beroep in Washington D.C. geoordeeld in een rechtszaak over het conflict tussen Anthropic en de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth.

12 uur geleden
EU voert methaanregels energie-import mogelijk een jaar later in

BRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Commissie geeft importeurs van olie en gas mogelijk een jaar langer de tijd om zich voor te bereiden op nieuwe regels rond methaanuitstoot. Vanaf 2027 moet de invoer van fossiele brandstoffen in de Europese Unie voldoen aan monitoring- en rapportageregels, die zijn bedoeld om de methaanuitstoot te verminderen. Eurocommissaris Dan Jørgensen (Energie) zei vrijdag dat de EU de invoering ervan mogelijk uitstelt tot 2028.

12 uur geleden
AEX-index eindigt hoger, olieprijzen dalen na Iraans voorstel

AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is vrijdag met een plus de handel uitgegaan. De lagere olieprijzen hielpen het sentiment op de aandelenbeurs in Amsterdam. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de verliezers in de hoofdindex en zakten 0,9 procent en 1,9 procent.

13 uur geleden