Berlijn en Parijs opperen 2030 voor vergroten en fors verbouwen EU
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet fors worden verbouwd om tegen 2030 nieuwe leden als Oekraïne te kunnen verwelkomen, staat in een voorstel dat Duitsland en Frankrijk de EU-lidstaten hebben voorgelegd. Ze opperen onder meer dat het vetorecht moet verdwijnen en de Europese Commissie en het Europees Parlement moeten inkrimpen. Ook moeten lidstaten aan strengere rechtsstaateisen voldoen om EU-subsidie te krijgen.
De EU moet zijn werkwijze aanpassen om te kunnen blijven functioneren met extra lidstaten, is inmiddels de communis opinio. Met 27 leden loopt de besluitvorming al geregeld moeizaam. Nederland en andere landen knarsetanden over de inzet van verlammende veto's door bijvoorbeeld Hongarije. Meerdere EU-kopstukken dringen erop aan het jaar 2030 te prikken om nieuwe leden toe te laten tot een bij de tijd gebrachte unie.
Dat is een goed idee, vinden deskundigen die door Duitsland en Frankrijk aan het werk waren gezet. De twee zwaargewichten presenteerden de ideeën van die experts dinsdag aan de ministers van Europese Zaken van de EU-landen. De komende tijd staat de uitbreiding en hervorming van de EU hoog op de agenda. Onder anderen de EU-leiders buigen zich er over twee weken over.
Vooruitstrevende harde kern
Het rapport bepleit een Europa 'van meerdere snelheden', waarbij sommige landen sneller naar elkaar toegroeien dan andere. Zo voorzien de opstellers een vooruitstrevende harde kern binnen de EU. De unie wordt op zijn beurt omringd door een groep partnerlanden en die weer door de Europese Politieke Gemeenschap, een nog wat nieuwbakken overlegplatform dat nagenoeg heel Europa omvat.
De ideeën zijn haast stuk voor stuk zeer omstreden en invoering vergt veelal juist eenstemmigheid. Die is nog lang en lang niet in zicht, glimlacht de Spaanse minister die het overleg dinsdag in Brussel voorzat dan ook. Het rapport heeft volgens hem zowel bijval als weerstand opgeroepen. Dat zou ook juist de verdienste ervan zijn.
Meer uit Buitenland
CARACAS (ANP) - De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk hebben hoogverrijkt uranium uit Venezuela weggehaald en naar de VS gebracht. Dat meldden de landen in een verklaring. Het materiaal werd eind april verpakt en begin mei naar de Amerikaanse staat South Carolina gebracht.
39 minuten geledenANHOLT (ANP/DPA) - In de buurt van het eiland Anholt tussen Denemarken en Zweden is een dode walvis gevonden. Duitse media melden dat Duitsland contact heeft opgenomen met Denemarken om te kijken of het gaat om Timmy, de walvis die strandde voor de Duitse kust en werd vrijgelaten in de buurt van Denemarken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt tijdens zijn bezoek aan China geen toezeggingen te hebben gedaan over Taiwan. Hij kondigde aan snel te beslissen over een nieuwe wapendeal met het democratisch bestuurde eiland voor de Chinese kust.
1 uur geledenNEW DELHI (ANP/RTR) - Iran heeft duidelijk gemaakt dat het "vertrouwen" in de Verenigde Staten ontbreekt in de onderhandelingen over de oorlog in het Midden-Oosten. Minister van Buitenlandse Zaken Abbas Araghchi beklaagde zich tijdens een BRICS-bijeenkomst in India over "tegenstrijdige boodschappen" die hebben geleid tot twijfels over wat de inzet is van de VS rond het vredesproces. Dat is volgens de minister nog niet helemaal mislukt, maar verloopt wel moeizaam.
1 uur geledenRAMALLAH (ANP) - Kolonisten op de Westelijke Jordaanoever hebben auto's en een moskee in brand gestoken in de buurt van Ramallah, meldt WAFA, het officiële persbureau in het gebied. Daarnaast schoten Israëlische troepen ten zuiden van Nablus een 16-jarige jongen dood, aldus WAFA.
2 uur geledenMANILLA (ANP/RTR) - De Filipijnse minister van Justitie Fredderick Vida zegt dat het land "zeker wel" gehoor gaat geven aan een arrestatiebevel van het Internationaal Strafhof (ICC) tegen Ronald Dela Rosa. De ex-politiechef en huidige senator wordt verdacht van misdaden tegen de menselijkheid in verband met zijn rol in de 'oorlog tegen drugs' in de Filipijnen. Vida zei dat hij opdracht heeft gegeven om Dela Rosa te arresteren als hij probeert te vluchten.
3 uur geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten hebben in de nacht van donderdag op vrijdag een waarschuwing afgegeven voor een dronedreiging in de regio Uusimaa, waar de hoofdstad Helsinki ligt. Inwoners werden opgeroepen om binnen te blijven. Volgens de Finse strijdkrachten werd Finland niet direct militair bedreigd. Vrijdagochtend vroeg meldde het ministerie van Binnenlandse Zaken dat het gevaar geweken was. Het vliegverkeer komt ook weer op gang.
8 uur geleden