Berlijn en Parijs opperen 2030 voor vergroten en fors verbouwen EU
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie moet fors worden verbouwd om tegen 2030 nieuwe leden als Oekraïne te kunnen verwelkomen, staat in een voorstel dat Duitsland en Frankrijk de EU-lidstaten hebben voorgelegd. Ze opperen onder meer dat het vetorecht moet verdwijnen en de Europese Commissie en het Europees Parlement moeten inkrimpen. Ook moeten lidstaten aan strengere rechtsstaateisen voldoen om EU-subsidie te krijgen.
De EU moet zijn werkwijze aanpassen om te kunnen blijven functioneren met extra lidstaten, is inmiddels de communis opinio. Met 27 leden loopt de besluitvorming al geregeld moeizaam. Nederland en andere landen knarsetanden over de inzet van verlammende veto's door bijvoorbeeld Hongarije. Meerdere EU-kopstukken dringen erop aan het jaar 2030 te prikken om nieuwe leden toe te laten tot een bij de tijd gebrachte unie.
Dat is een goed idee, vinden deskundigen die door Duitsland en Frankrijk aan het werk waren gezet. De twee zwaargewichten presenteerden de ideeën van die experts dinsdag aan de ministers van Europese Zaken van de EU-landen. De komende tijd staat de uitbreiding en hervorming van de EU hoog op de agenda. Onder anderen de EU-leiders buigen zich er over twee weken over.
Vooruitstrevende harde kern
Het rapport bepleit een Europa 'van meerdere snelheden', waarbij sommige landen sneller naar elkaar toegroeien dan andere. Zo voorzien de opstellers een vooruitstrevende harde kern binnen de EU. De unie wordt op zijn beurt omringd door een groep partnerlanden en die weer door de Europese Politieke Gemeenschap, een nog wat nieuwbakken overlegplatform dat nagenoeg heel Europa omvat.
De ideeën zijn haast stuk voor stuk zeer omstreden en invoering vergt veelal juist eenstemmigheid. Die is nog lang en lang niet in zicht, glimlacht de Spaanse minister die het overleg dinsdag in Brussel voorzat dan ook. Het rapport heeft volgens hem zowel bijval als weerstand opgeroepen. Dat zou ook juist de verdienste ervan zijn.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP/RTR) - Europese troepen in Oekraïne zouden een legitiem doelwit zijn om aan te vallen. Dat zegt de Russische minister van Buitenlandse Zaken Sergej Lavrov in een interview met het Russische persbureau TASS.
37 minuten geledenPARIJS (ANP) - Zeker veertig mensen zijn in Parijs aangehouden nadat ze illegaal vuurwerk en rookbommen hadden afgestoken. Dat melden onder andere televisiestation BFMTV en de krant Le Parisien.
6 uur geledenBRASILIA (ANP/AFP) - Het Braziliaanse Hooggerechtshof heeft huisarrest opgelegd aan tien personen die oud-president Jair Bolsonaro zouden hebben geholpen bij zijn poging om een staatsgreep te plegen. Ze werden al eerder veroordeeld, maar waren tot nu toe nog op vrije voeten in afwachting van hun hoger beroep.
10 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De Nigerese militaire junta heeft een algehele mobilisatie afgekondigd om een opstand van jihadisten te bestrijden. Volgens de junta kunnen nu "mensen, eigendommen en diensten worden gevorderd om bij te dragen aan de verdediging van het thuisland".
10 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin zegt dat Oekraïne in zijn ogen geen haast heeft om de oorlog te beëindigen. Hij dreigde dat Rusland al zijn doelen met geweld zou bereiken als Kyiv het conflict niet op vreedzame wijze zou willen oplossen.
12 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP/AFP/RTR) - In Kyiv en omgeving hebben 1 miljoen mensen volgens een Oekraïense energiemaatschappij nog steeds geen stroom na de Russische aanvallen van zaterdagochtend. In de regio wonen naar schatting 3 miljoen mensen. De temperatuur is volgens weerberichten 1 graad Celsius en zakt zondag en komende week naar temperaturen voortdurend onder nul.
12 uur geledenHALIFAX (ANP/AFP) - De Canadese premier Mark Carney heeft bij het bezoek van de Oekraïense president Volodymyr Zelensky bekendgemaakt dat zijn land met een nieuw steunpakket voor Oekraïne komt. Het gaat om economische hulp ter waarde van 2,5 miljard Canadese dollar (1,6 miljard euro). Dat geld moet Oekraïne helpen om leningen van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) te kunnen krijgen.
13 uur geleden