Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Benzine duurder ondanks gedaalde olieprijzen en zwakkere dollar

Benzine duurder ondanks gedaalde olieprijzen en zwakkere dollar

AMSTERDAM (ANP) - De prijzen aan de pomp in Nederland liggen beduidend hoger ondanks gedaalde olieprijzen en een zwakkere dollar. Daarmee lijken de grote oliemaatschappijen wat meer marge te pakken, denkt ING-econoom Rico Luman. Volgens Rabobank-econoom Hugo Erken is dit een van de ontwikkelingen die eraan heeft bijgedragen dat de inflatie vorige maand behoorlijk is gestegen.

De toename van het algehele prijspeil in Nederland bedroeg vorige maand meer dan 3 procent, becijferde het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) woensdag. Dat kwam vooral doordat de prijzen van energie en brandstof in september hoger uitvielen dan een jaar eerder. De adviesprijs voor een liter Euro95 is volgens consumentencollectief UnitedConsumers nu gemiddeld 2,17 euro. Dat was een jaar terug 2,06 euro. De adviesprijs voor diesel staat op 1,93 euro, tegen 1,77 euro een jaar geleden.

Volgens Luman is aan de pomp sprake van een momentopname, terwijl de olieprijzen de laatste tijd erg fluctueren als gevolg van onzekerheid over de internationale situatie. Op een iets langere termijn is het beeld volgens de econoom voorlopig wel gunstig. Voor volgend jaar voorziet hij nog lagere olieprijzen en dat zal volgens hem zeker zijn weerslag hebben op de prijzen aan de pomp. Eerder werd al bekend dat de accijnzen volgend jaar toch niet flink omhooggaan, iets waarvoor lang werd gevreesd.

Kappersbezoek en hotelovernachting in prijs omhoog

Erken stipt aan dat het energie-effect op de inflatie om meer dan alleen brandstof gaat. De dure vaste energiecontracten die huishoudens eerder dit jaar hebben afgesloten, toen de gasprijzen beduidend hoger lagen, hebben ervoor gezorgd dat de gemiddelde energierekening van huishoudens in september hoger lag dan een jaar geleden.

Daarnaast maakt Erken ook uit de inflatiecijfers op dat diensten als een kappersbezoek of hotelovernachting in prijs omhoog zijn gegaan. Dat geldt ook voor de woninghuren. Verder is de toename van de voedselprijzen in de supermarkt nog steeds niet ten einde, stipt Erken aan.

Het was eerder al duidelijk dat de inflatie in Nederland langer relatief hoog blijft vergeleken met andere eurolanden. Dat heeft ermee te maken dat de lonen hier harder zijn gestegen. Volgend jaar zal de Nederlandse inflatie wel wat gaan zakken, maar voor de rest van dit jaar voorziet de econoom nog maandcijfers rond de 3 procent.

Meer uit Financieel

Microsoft verhoogt prijs van duurste Xbox-abonnement flink

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft heeft de prijs van het duurste Xbox-abonnement met de helft verhoogd. De prijs van een zogenoemde Xbox Game Pass Ultimate-abonnement stijgt van 20 naar 30 dollar per maand, ruim 25 euro.

16 minuten geleden
Shutdown VS deert AEX niet, staalfabrikanten winnen fors

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke plus gesloten. Beleggers schrokken niet van de sluiting van overheidsdiensten in de Verenigde Staten als gevolg van een politieke impasse. Staalfabrikanten maakten een koerssprong dankzij Europese plannen om importquota voor staal te verlagen.

44 minuten geleden
Topman van Transavia vertrekt naar maritiem dienstverlener

SCHIPHOL (ANP) - Luchtvaartmaatschappij Transavia moet op zoek naar een nieuwe topbestuurder. Marcel de Nooijer vertrekt aan het einde van dit jaar als hoogste bestuurder van de budgetmaatschappij en wordt topman van maritiem dienstverlener Heerema.

1 uur geleden
Hooggerechtshof VS weigert direct ontslag Fed-bestuurder Cook

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Het Amerikaanse Hooggerechtshof heeft het directe ontslag van Federal Reserve-bestuurder Lisa Cook door president Donald Trump geblokkeerd. Dit betekent dat zij in elk geval tot januari bij de Amerikaanse centrale bank kan blijven.

1 uur geleden
Autotoeleverancier ZF sluit herstructureringsdeal met vakbond

FRIEDRICHSHAFEN (ANP/DPA/RTR) - De grote Duitse toeleverancier voor de auto-industrie ZF Friedrichshafen heeft een herstructureringsovereenkomst bereikt met vakbond IG Metall en de ondernemingsraad. Daarin is afgesproken dat ZF tegen 2030 7600 banen schrapt en tegen 2027 500 miljoen euro aan kosten bespaart.

1 uur geleden
Advies aan Hoge Raad: hogere belastingrente mocht niet

DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Financiƫn heeft in 2022 onterecht de rente verhoogd over belastingen die bedrijven nog verschuldigd zijn aan de Belastingdienst. Dat stelt advocaat-generaal Robert Jan Koopman in een advies aan de Hoge Raad. Die beoordeelt de zaak, nadat een lagere rechtbank vorig jaar had geoordeeld dat de verhoging van de belastingrente van 4 naar 8 procent niet mocht.

1 uur geleden
Eigenaar sluit Maastrichtse glasfabriek, ruim 200 banen weg

PERRYSBURG (ANP) - De Amerikaanse glasproducent Owens-Illinois Glass (O-I Glass) wil zijn fabriek in Maastricht definitief sluiten. Daarmee komt een einde aan een fabriek die al honderd jaar bestaat. Door de ingreep verdwijnen de banen van ruim tweehonderd medewerkers, stelt vakbond FNV.

1 uur geleden