Belgische minister wil overwinst van energiebedrijven afromen
BRUSSEL (ANP) - De Belgische energieminister wil met een extra belasting de overwinsten van energiebedrijven afromen. Die zouden een kwart van de extra winst moeten afdragen, als het aan minister Tinne Van der Straeten ligt.
De energieprijzen zijn al ruim een jaar uitzonderlijk hoog. Bedrijven en burgers raken daardoor in de knel, ook al hebben overheden hier en daar geprobeerd de nood te verlichten.
Onder meer het Verenigd Koninkrijk, Italië, Spanje en Roemenië gaan energiebedrijven al zwaarder belasten nu zij hoge winsten boeken. De Tweede Kamer voelt er ook voor. Het kabinet ziet wel wat bezwaren en buigt zich er nog over.
De nieuwe Belgische belasting zou gelden voor alle elektriciteits-, gas en olieleveranciers, schetste de Groen-minister in het parlement. Hun winst wordt elk kwartaal vergeleken met die van dezelfde periode vorig jaar. Als die met minstens 100.000 euro en minstens 10 procent is gestegen, dan volgt een aanslag van 25 procent.
Van der Straeten moet voor het plan nog de instemming vragen van de regering en het parlement. Dat doet ze bij het opstellen van de begrotingsplannen na de zomer.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Transavia komt met een grootschalig bezuinigingsprogramma in een poging de winst op te krikken. Dat bevestigt een woordvoerster van de luchtvaartmaatschappij na berichtgeving door De Telegraaf.
23 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Het is nog niet duidelijk hoeveel diesel EU-landen gaan vrijgeven uit hun noodvoorraden, zei een woordvoerder van de Europese Commissie maandag. De G7-landen maakten vrijdag bekend de komende vier maanden tot 100 miljoen vaten olie en diesel uit hun noodvoorraden op de markt te brengen, in de hoop daarmee energieprijzen omlaag te krijgen. Dat gebeurde op aandringen van de Amerikaanse president Donald Trump, die dreigde met exportverboden op Amerikaanse diesel naar Frankrijk en Duitsland.
1 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - Duitsland noemt schadeclaims voor het annuleren van bestelde oorlogsschepen ongegrond. Vrijdag werd bekend dat de Nederlandse scheepsbouwer Damen bijna 4,7 miljard euro eist van Duitsland voor het schrappen van de fregattenorder eerder dit jaar.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Betaalbedrijf Mollie komt met een nieuwe methode om producten en diensten op het internet te kopen. Daarmee zet het een directe concurrent van iDEAL en diens opvolger Wero in de markt. Mollie bevestigt dat zijn service geen kopersbescherming biedt, in tegenstelling tot bijvoorbeeld Wero.
4 uur geledenOSLO (ANP) - De Noorse regering gaat AI-brillen op bepaalde locaties tijdelijk verbieden. Volgens Torgeir Micaelsen, minister van Digitalisering en Openbaar Bestuur, geeft het tijdelijke verbod de tijd om grondig onderzoek te doen en een "weloverwogen debat te voeren dat de basis kan leggen voor duurzame en mogelijk permanente regelgeving".
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. Verfproducent AkzoNobel stond bij de stijgers na de bekendmaking van de verkoop van zijn divisie voor decoratieve verven in Zuidoost-Azië en Australië ter waarde van 1,2 miljard euro aan het Japanse Nippon Paint.
5 uur geledenBUNNIK (ANP) - De verkoop van nieuwe motorfietsen in Nederland is in de eerste negen maanden van dit jaar naar een record gestegen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging en RDC werden sinds begin dit jaar 20.035 nieuwe motorfietsen geregistreerd. Dat is ruim 15 procent meer dan in dezelfde periode vorig jaar, toen het om 17.375 motorfietsen ging.
6 uur geleden