Beleggers Wall Street wachten op verklaring Fed-baas Powell
NEW YORK (ANP) - Beleggers op Wall Street wachten dinsdag op de verklaring die de Amerikaanse centralebankpresident Jerome Powell zal afleggen voor het Congres. Powell moet daarin het beleid van de Federal Reserve verdedigen. De hardnekkige inflatie in de Verenigde Staten heeft de Fed er tot nu toe van weerhouden om de rente te verlagen.
In aanloop naar Powells woorden lieten de beursgraadmeters in New York een gemengd beeld zien. De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,3 procent lager op 39.227 punten. De bredere S&P 500-index steeg 0,2 procent naar 5584 punten en techgraadmeter Nasdaq won 0,3 procent tot 18.467 punten. De S&P 500-index en de Nasdaq sloten maandag al op nieuwe recordniveaus, mede dankzij sterke koerswinsten van de chipbedrijven.
Beleggers hopen dat de Fed in september de leenkosten gaat verlagen en letten dan ook vooral op aanwijzingen over de toekomstige renteplannen van de centrale bank. Donderdag komen ook nog nieuwe Amerikaanse inflatiecijfers naar buiten. Dan wordt duidelijk of de Fed de strijd tegen de inflatie moet voortzetten of dat de centrale bank de teugels wat kan laten vieren door de rente te verlagen.
Opmars chip- en techbedrijven
De S&P 500-index bereikte dit jaar al 35 keer een slotrecord. Dat komt vooral door de sterke opmars van chip- en techbedrijven die actief zijn op het gebied van kunstmatige intelligentie (AI). Chipbedrijf Intel (min 0,5 procent) zakte dinsdag iets, maar kende een dag eerder een koerswinst van ruim 6 procent. AI-chipbedrijf en beurslieveling Nvidia won daarnaast bijna 4 procent.
Tempus AI steeg verder dik 7 procent. Analisten van zakenbank JPMorgan gaven het bedrijf dat AI gebruikt voor de ontwikkeling van geneesmiddelen, een koopadvies. Tempus AI ging in juni naar de Amerikaanse beurs.
Later in de week gaat het cijferseizoen op Wall Street van start. Zo komen snack- en frisdrankfabrikant PepsiCo en luchtvaartmaatschappij Delta Air Lines donderdag met resultaten. Op vrijdag volgen de kwartaalcijfers van de grote banken JPMorgan Chase, Citigroup en Wells Fargo.
Meer uit Financieel
HEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
5 uur geledenTAIPEI (ANP/BLOOMBERG) - Autoriteiten in Taiwan hebben huiszoekingen gedaan in woningen van een voormalige leidinggevende van chipfabrikant TSMC. Deze oud-medewerker, Lo Wen-jen, wordt ervan verdacht bedrijfsgeheimen te hebben doorgespeeld aan de Amerikaanse concurrent Intel.
5 uur geledenBRABRAND (ANP) - De Deense woonwinkelketen JYSK kende afgelopen boekjaar het beste jaar ooit in Nederland. De Scandinavische retailer zag de omzet en het bedrijfsresultaat in Nederland verder groeien in het boekjaar, dat liep tot eind augustus. Ook internationaal werden recordresultaten behaald, meldt het concern.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie (OM) heeft Morgan Stanley een boete van 101 miljoen euro opgelegd, omdat de Amerikaanse bank dividendbelasting heeft ontdoken in Nederland. Morgan Stanley vroeg via een speciale constructie dividendbelasting terug van de fiscus, terwijl het financiële concern daar volgens de openbaar aanklagers geen recht op had.
7 uur geleden