Beleggers schudden inflatieangst af en zetten Wall Street hoger
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street zijn vrijdag licht hoger geëindigd. Beleggers lieten zich niet van de wijs brengen door macro-economische cijfers die wezen op een aantrekkende inflatie. Verder keken ze naar de cijfers van enkele bedrijven zoals de ontwikkelaar van bedrijfssoftware Salesforce. Wall Street gaat nu een lang weekend in, want maandag blijven de beurzen gesloten wegens Memorial Day.
De consumentenbestedingen in de VS namen in april met 0,5 procent toe op maandbasis. Een maand eerder was nog sprake van een toename met 4,7 procent dankzij de coronasteuncheques van de Amerikaanse overheid voor huishoudens. In het cijfer over de bestedingen is ook een inflatiecomponent meegenomen die belangrijk is voor het rentebeleid van de Federal Reserve. Dat cijfer viel iets hoger uit dan verwacht.
De Dow-Jonesindex sloot 0,2 procent lager op 34.529,45 punten. De breed samengestelde S&P 500 klom 0,1 procent tot 4204,11 punten en technologiegraadmeter Nasdaq ging eveneens 0,1 procent omhoog, tot 13.748,74 punten.
Salesforce
Salesforce steeg 5,4 procent dankzij beter dan verwachte kwartaalresultaten. Het bedrijf verhoogde bovendien de verwachtingen voor het gehele jaar.
Ook computerfabrikanten Dell en HP openden de boeken. Beide bedrijven profiteerden afgelopen kwartaal flink van de vraag naar computers door het vele thuiswerken in coronatijd. Wel waarschuwden ze voor de impact van de chiptekorten op hun activiteiten en de leveringen van computers. Het aandeel Dell verloor 1,1 procent en HP leverde haast 9 procent aan waarde in.
Boeing
Boeing werd 1,5 procent lager gezet. De vliegtuigbouwer stopt opnieuw tijdelijk met leveringen van de 787 Dreamliner in verband met technische problemen met het toestel. Boeing werkt samen met luchtvaartautoriteit FAA bij het verhelpen van de mankementen.
Ook groothandelaar Costco Wholesale (min 2,4 procent) opende de boeken, net als kledingverkoper Gap (min 4,8 procent).
AMC
Bioscoopketen AMC eindigde 2,2 procent lager na een groter dan verwacht verlies door een gebrek aan interessante films sinds de heropening van zijn zalen. Het bedrijf kende een koersdag met wilde koersbewegingen. AMC steeg aan het begin van de handelsdag tot 38 procent, maar zakte daarna weg.
De euro was 1,2193 dollar waard, evenveel als bij het sluiten van de Europese beurzen. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,3 procent minder op 66,63 dollar. Brentolie werd 0,2 procent duurder op 69,63 dollar per vat.
Meer uit Financieel
DUBAI (ANP/RTR) - Emirates heeft een recordjaar achter de rug, ondanks de impact van de oorlog in het Midden-Oosten. De luchtvaartmaatschappij uit de Verenigde Arabische Emiraten wist een lichte daling van het aantal passagiers op te vangen met hogere opbrengsten per passagier.
15 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is donderdag met een klein verlies begonnen na het bereiken van een nieuw slotrecord een dag eerder. Beleggers verwerkten opnieuw een grote hoeveelheid kwartaalresultaten van bedrijven als Shell, SBM Offshore, BAM, AMG en Pharming.
41 minuten geledenKOPENHAGEN (ANP/BLOOMBERG) - De oorlog in het Midden-Oosten heeft maar een beperkte impact op de resultaten van scheepvaartconcern A.P. Møller-Mærsk. Volgens het Deense bedrijf zijn de vooruitzichten voor de wereldwijde containervraag in 2026 nu wel "zeer onzeker" door de gestegen energieprijzen en de beperkingen voor de scheepvaart in de wateren rondom Iran.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - Shell heeft in het eerste kwartaal flink meer winst behaald, geholpen door de sterk gestegen olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten. De winst kwam uit op 6,9 miljard dollar, tegen bijna 3,3 miljard dollar in het vierde kwartaal. Shell had eerder al gezegd dat de resultaten uit de oliehandel aanzienlijk hoger zouden uitvallen door de onrust op de energiemarkt.
1 uur geledenLOCHEM (ANP) - Veevoerbedrijf ForFarmers heeft een "sterk" eerste kwartaal achter de rug, ondanks de oorlog in het Midden-Oosten. Hoewel de huidige geopolitieke ontwikkelingen zorgen voor onzekerheid en hogere prijzen van grondstoffen en energie, kan het bedrijf uit Lochem naar eigen zeggen het veevoer "tegen scherpe prijzen" blijven aanbieden aan zijn klanten.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De economische groei in Nederland moet in de komende decennia vooral komen van productiviteitsgroei. Dat stelt De Nederlandsche Bank (DNB) in een nieuwe analyse. De groei komt niet meer uit arbeid, omdat door de vergrijzing het aanbod daarvan afneemt.
1 uur geledenBUNNIK (ANP) - Bouwconcern BAM denkt mee te kunnen profiteren van de energietransitie en toenemende defensie-uitgaven van de overheid. Topman Ruud Joosten benadrukt in een toelichting op het kwartaalbericht van Nederlands grootste bouwer mede hierdoor "sterke marktkansen" te zien. Afgelopen kwartaal lukte het BAM al om een nieuwe klus voor Defensie in de wacht te slepen. Ook kreeg het concern een nieuwe opdracht van hoogspanningsnetbeheerder TenneT.
2 uur geleden