Beleggers hopen op uitblijven escalatie conflict Midden-Oosten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst maandag af op een licht lager begin van de nieuwe beursweek. Beleggers reageren vooral op de Iraanse aanval op Israël afgelopen weekeinde. Iran lanceerde in de nacht van zaterdag op zondag honderden drones en raketten op Israël, die vrijwel allemaal werden onderschept met hulp van bondgenoten als de Verenigde Staten, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. De Iraanse aanval was een vergeldingsactie op een Israëlische aanval op de Iraanse ambassade in Syrië begin april.
Israël liet weten dat Iran "op een gepast moment" een prijs zal betalen voor de aanval. De Verenigde Staten hebben echter druk gezet op Israël om niet terug te slaan om een verdere escalatie van het conflict te voorkomen. Op de Aziatische aandelenmarkten bleven de koersverliezen maandag ook beperkt door de hoop dat een escalatie van het conflict uitblijft. Wel blijft de beurshandel nerveus in afwachting van een mogelijke reactie van Israël.
De Nikkei in Tokio zakte 0,7 procent. De Kospi in Seoul verloor 0,4 procent en de Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,6 procent. De beurs in Shanghai was een positieve uitschieter en klom 1,3 procent.
Kwartaalresultaten ASML
De olieprijzen gingen zelfs licht omlaag. Vrijdag stegen de olieprijzen al naar het hoogste niveau in zes maanden, door berichten dat Iran zou werken aan een directe aanval op Israël. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 85,25 dollar en Brentolie kostte 0,4 procent minder op 90,10 dollar per vat. Sinds begin dit jaar zijn de prijzen al 19 procent gestegen door de onrust in het Midden-Oosten.
Naast de geopolitieke spanningen letten beleggers deze week op de kwartaalcijfers van chipmachinemaker ASML, die woensdag naar buiten. In de Verenigde Staten staan maandag de kwartaalcijfers van zakenbank Goldman Sachs op het programma. Dinsdag openen de grote banken Morgan Stanley en Bank of America de boeken.
CVC Capital Partners
Persbureau Bloomberg meldde verder dat de grote investeringsmaatschappij CVC Capital Partners mogelijk maandag al de plannen bekend zal maken voor een beursgang in Amsterdam. Het bedrijf zou daarmee tussen de 1 miljard en 1,5 miljard euro willen ophalen.
NX Filtration staat ook in de belangstelling. De waterzuiveraar kondigde aan dat financieel directeur Marc Luttikhuis per eind juni vertrekt bij het bedrijf. Een directe reden voor zijn vertrek werd niet gegeven.
Muntkoers
De euro was 1,0654 dollar waard, tegen 1,0648 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
BERLIJN (ANP/DPA) - De voorzitter van het Duitse netwerk van handelskamers heeft opgeroepen tot een verandering in het klimaat- en energiebeleid bij de oosterburen, met de waarschuwing dat de huidige koers grote delen van de Duitse industrie kan schaden. "Ik denk dat we nu hebben ingezien hoe de weg die we volgen, zonder correctie, belangrijke delen van de industrie kapotmaakt", zei Peter Adrian, voorzitter van de Duitse Kamer van Industrie en Handel (DIHK), tegen het Duitse persbureau dpa.
21 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is vrijdag, op de eerste handelsdag van het nieuwe beursjaar 2026, met winst geopend. Op nieuwjaarsdag waren de Europese beurzen gesloten. Ook op Wall Street wordt de handel hervat na een vrije dag voor handelaren op donderdag.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - President Christine Lagarde van de Europese Centrale Bank (ECB) verdient veel meer dan alleen het basissalaris dat de ECB jaarlijks bekendmaakt. Dat schrijft de Financial Times na eigen onderzoek. Volgens de Britse zakenkrant verdient de Française daardoor bijna vier keer zoveel als het Amerikaanse centralebankhoofd Jerome Powell.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Franse postbedrijf La Poste is donderdag voor de tweede keer in korte tijd getroffen door een cyberaanval. De onlinediensten waren op nieuwjaarsdag daardoor tijdelijk moeilijk bereikbaar. Een soortgelijk incident verstoorde eerder al de pakjesafhandeling tijdens de kerstperiode.
2 uur geledenZEIST (ANP) - De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft in december een iets minder sterke groei laten zien dan in november. Dat meldt de Nederlandse Vereniging voor Inkoopmanagement (Nevi) op basis van haar maandelijkse meting naar de industriële activiteit. Volgens de onderzoekers was er een minder grote groei van het aantal nieuwe orders, wat zorgde voor een daling van de productieomvang.
2 uur geledenBEIJING (ANP/RTR) - China heeft per 1 januari een einde gemaakt aan zijn jarenlange belastingvrijstelling op voorbehoedsmiddelen, in een nieuwe poging om het dalende geboortecijfer in het Aziatische land aan te jagen. Condooms en anticonceptiepillen worden voortaan belast met een btw-tarief van 13 procent, het standaardtarief voor de meeste consumentengoederen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft de hogere importheffingen op meubilair en keuken- en badkamerkastjes met een jaar uitgesteld. De extra invoerbelasting zou met ingang van het nieuwe jaar van kracht zijn, maar wordt nu vooruitgeschoven naar 1 januari 2027, maakte het Witte Huis bekend.
18 uur geleden