Beleggers hopen op uitblijven escalatie conflict Midden-Oosten
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak koerst maandag af op een licht lager begin van de nieuwe beursweek. Beleggers reageren vooral op de Iraanse aanval op Israël afgelopen weekeinde. Iran lanceerde in de nacht van zaterdag op zondag honderden drones en raketten op Israël, die vrijwel allemaal werden onderschept met hulp van bondgenoten als de Verenigde Staten, Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk. De Iraanse aanval was een vergeldingsactie op een Israëlische aanval op de Iraanse ambassade in Syrië begin april.
Israël liet weten dat Iran "op een gepast moment" een prijs zal betalen voor de aanval. De Verenigde Staten hebben echter druk gezet op Israël om niet terug te slaan om een verdere escalatie van het conflict te voorkomen. Op de Aziatische aandelenmarkten bleven de koersverliezen maandag ook beperkt door de hoop dat een escalatie van het conflict uitblijft. Wel blijft de beurshandel nerveus in afwachting van een mogelijke reactie van Israël.
De Nikkei in Tokio zakte 0,7 procent. De Kospi in Seoul verloor 0,4 procent en de Hang Seng-index in Hongkong daalde 0,6 procent. De beurs in Shanghai was een positieve uitschieter en klom 1,3 procent.
Kwartaalresultaten ASML
De olieprijzen gingen zelfs licht omlaag. Vrijdag stegen de olieprijzen al naar het hoogste niveau in zes maanden, door berichten dat Iran zou werken aan een directe aanval op Israël. De prijs van een vat Amerikaanse olie daalde 0,5 procent tot 85,25 dollar en Brentolie kostte 0,4 procent minder op 90,10 dollar per vat. Sinds begin dit jaar zijn de prijzen al 19 procent gestegen door de onrust in het Midden-Oosten.
Naast de geopolitieke spanningen letten beleggers deze week op de kwartaalcijfers van chipmachinemaker ASML, die woensdag naar buiten. In de Verenigde Staten staan maandag de kwartaalcijfers van zakenbank Goldman Sachs op het programma. Dinsdag openen de grote banken Morgan Stanley en Bank of America de boeken.
CVC Capital Partners
Persbureau Bloomberg meldde verder dat de grote investeringsmaatschappij CVC Capital Partners mogelijk maandag al de plannen bekend zal maken voor een beursgang in Amsterdam. Het bedrijf zou daarmee tussen de 1 miljard en 1,5 miljard euro willen ophalen.
NX Filtration staat ook in de belangstelling. De waterzuiveraar kondigde aan dat financieel directeur Marc Luttikhuis per eind juni vertrekt bij het bedrijf. Een directe reden voor zijn vertrek werd niet gegeven.
Muntkoers
De euro was 1,0654 dollar waard, tegen 1,0648 dollar op vrijdag.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump begrijpt niet hoe Europese toezichthouders de hoge boete voor socialmediabedrijf X kunnen rechtvaardigen. Hij noemde de boete van 120 miljoen euro voor het bedrijf van Elon Musk maandag "naar" en zei dat Europa "in een aantal slechte richtingen" gaat.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Paramount Skydance en Warner Bros. Discovery (WBD) stegen maandag op Wall Street, nadat de overnamestrijd rond WBD verder opliep. Entertainmentconcern Paramount deed vlak voor de beursopening een vijandig bod op WBD, met een hogere waarde dan het vorige week geaccepteerde bod van Netflix. Paramount eindigde 9 procent hoger en WBD won 4,4 procent. Netflix ging verder omlaag met een min van 3,4 procent.
2 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Het Amerikaanse internetconcern Google moet de Belgische mediagroep Rossel een schadevergoeding van iets meer dan 20 miljoen euro betalen. Dat heeft een rechtbank in Parijs beslist. Google gaat in beroep.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - President Donald Trump heeft een hulppakket van 12 miljard dollar aangekondigd voor Amerikaanse boeren. Hij presenteerde het geld tijdens een bijeenkomst in het Witte Huis als "brugbetalingen", bedoeld om boeren door de overgangsperiode te helpen tussen het afbouwen van het beleid van voormalig president Joe Biden en het nieuwe beleid van Trump.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Unilever heeft maandag flink verloren op de eerste handelsdag van de afgesplitste ijsjestak The Magnum Ice Cream Company (TMICC) in Amsterdam. Het voedings- en verzorgingsmiddelenconcern eindigde onderaan in de AEX-index met een min van 6,7 procent. Het aandeel Magnum noteerde op net geen 13 euro, na een openingskoers van 12,20 euro.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigt maandag een hulppakket van 12 miljard dollar aan voor Amerikaanse boeren die last hebben gehad van zijn handelsbeleid, zeggen twee functionarissen van het Witte Huis.
7 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Minister Vincent Karremans (Economische Zaken) verwacht dat de Nederlandse en Chinese kant van chipfabrikant Nexperia prima zullen samenwerken als het aankomt op de logistieke en functionele processen. "Maar wederzijdse kerstgroeten en alle warmte die daarbij hoort? Daar heb ik een hard hoofd in, gezien wat er allemaal is gebeurd", zei de minister in Brussel, waar hij overige EU-ministers bijpraatte.
8 uur geleden