'Belangrijke oliepijpleiding VS waarschijnlijk nog dagen plat'
WASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het duurt waarschijnlijk nog enkele dagen tot de belangrijkste oliepijplijn naar de Amerikaanse oostkust weer in bedrijf is. Het bedrijf Colonial Pipelines werd eind vorige week gehackt en zette uit voorzorg daarop een aantal systemen uit. Daardoor kwam de oliedistributie stil te liggen. De onderneming denkt dat de meeste systemen tegen het einde van deze week weer moeten werken.
De belangrijkste pijplijn van Colonial naar de oostkust loopt van de kust van de Golf van Mexico tot aan Linden in New Jersey, vlakbij New York. De pijp is goed voor bijna de helft van alle brandstoffen die naar dat deel van het land gaan. Onderweg wordt bijvoorbeeld ook de luchthaven van Atlanta, een van de drukste ter wereld, aangedaan.
Als de pijplijn nog enkele dagen afgesloten blijft, kunnen er verstoringen optreden. Door alle onrust zijn de benzineprijzen in de Verenigde Staten afgelopen dagen al met zo'n 6 dollarcent gestegen. Daarmee naderen ze het hoogste niveau sinds 2014.
Gijzelsoftware
De hackers maken gebruik van gijzelsoftware en eisen geld om de systemen vrij te geven. Daarnaast zouden ze gegevens hebben gestolen die ze dreigen openbaar te maken als het bedrijf niet betaalt. Of het bedrijf dat gaat doen is niet bekend. Een belangrijke beambte van de Amerikaanse overheid stelde dat het aan het bedrijf zelf is om daar een beslissing over te nemen. De overheid zou hierover geen advies hebben gegeven aan de onderneming.
Washington heeft vanwege de problemen al een regionale noodtoestand uitgeroepen. De VS willen dat de systemen van Colonial zo snel mogelijk weer werken en proberen ervoor te zorgen dat de impact van het incident beperkt blijft. Ook wordt onderzoek gedaan naar de hack. De autoriteiten proberen onder meer te achterhalen of de hackers banden hebben met de Russische overheid.
Meer uit Financieel
SCHIPHOL (ANP) - Greenpeace is niet te spreken over de verwachte stijging van het aantal reizigers op Schiphol. "We zijn teleurgesteld dat het aantal passagiers op Schiphol naar verwachting zo hoog ligt", reageert Wouter Lemm van Greenpeace Nederland.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak veerde vrijdag licht op na het zware koersverlies een dag eerder. Heijmans werd hoger gezet na goed ontvangen jaarresultaten van de bouwer. Ook de chipbedrijven ASMI, Besi en ASML wonnen terrein dankzij sterke resultaten en vooruitzichten van de Amerikaanse branchegenoot Applied Materials.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - ASN Bank heeft zijn winst vorig jaar flink opgevoerd. Dat is echter vooral te danken aan incidentele posten. Volgens topman Roland Boekhout zit het financiële concern, dat voorheen bekendstond als de Volksbank, nog altijd in een overgangsfase. Hij verwacht later dit jaar klaar te zijn met de grote reorganisatie waarbij vele honderden banen verdwijnen. In de loop van 2027 wil de staatsbank ook dossiers als anti-witwascontroles en risicobeheer volledig op orde hebben.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) start een onderzoek naar PostNL naar de eerdere overname van rivaal Sandd. Over het samengaan van de postbedrijven is al jaren juridisch gesteggeld. In december oordeelde het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) dat de ACM in 2019 terecht de vergunning voor de overname had geweigerd. Daarom duikt de toezichthouder nu opnieuw in de zaak.
2 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Schiphol verwacht dit jaar dat het aantal reizigers verder toeneemt. De luchthaven rekent op 68 miljoen tot 72 miljoen reizigers. Daarmee zou het aantal voor het eerst weer uit kunnen komen boven het niveau van voor de coronaperiode. In 2019 werd een recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door de luchthaven.
2 uur geledenROSMALEN (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft vorig jaar iets minder nieuwe woningen verkocht. Het bedrijf wijst er in zijn jaarresultaten op dat de krapte op de huizenmarkt in 2025 "onverminderd groot" bleef. Wel zijn de orders voor nieuwe huizen het afgelopen jaar meer waard geworden. Heijmans verwacht dat de "sterke" financiële prestaties in 2026 aanhouden.
2 uur geledenTAIPEI (ANP/DPA) - De Verenigde Staten en Taiwan hebben na maandenlange onderhandelingen een handelsakkoord getekend. Volgens de overeenkomst worden de Amerikaanse importheffingen op Taiwanese goederen verlaagd naar 15 procent. Ook gaat Taiwan voor ruim 44 miljard dollar aan vloeibaar gemaakt aardgas (lng) en ruwe olie van de VS kopen. De overeenkomst moet nog goedkeuring krijgen van het Taiwanese parlement.
2 uur geleden