Beiroet hoopt op hulp Nederland, landgenoten en UNIFIL-veteranen
DEN HAAG (ANP) - De Libanese ambassade in Den Haag heeft de Nederlandse regering, landgenoten in ons land en UNIFIL-veteranen om urgente medische hulp gevraagd. Volgens de ambassade heeft het ministerie van Gezondheid dringend medische voorzieningen en medicijnen nodig. UNIFIL is een vredesmacht van de Verenigde Naties in het zuiden van Libanon. Die werd opgericht na de Israëlische aanval op dat land van 1978. Nederland heeft vanaf het begin van 1979 jarenlang deelgenomen aan de VN-missie en er zijn naar schatting 9000 Nederlandse militairen bij betrokken geweest.
Libanon heeft tijdens de huidige Israëlische aanvallen op het land te maken met veel gewonden die behandeld moeten worden. Daarnaast zijn er talrijke ontheemden die voor de bombardementen wegvluchten. Volgens de Libanese ambassadeur in Den Haag, Abdel Sattar Issa, zijn er momenteel al 347 onderwijsinstellingen ingericht voor de opvang van ontheemden of binnenlandse vluchtelingen uit het zuiden van het land en uit de noordelijke Bekavallei. Daar hebben al tienduizenden mensen een toevlucht gezocht. Hij vreest dat er meer komen indien Israël de bombardementen voortzet.
Israël bombardeert het zuiden en noordoosten van Libanon vrijwel voortdurend. Het gaat om overwegend sjiitische regio's en Israël vecht tegen de sjiitische beweging Hezbollah. Sattar Issa spreekt van een escalatie die 23 september is begonnen en die ook mensen richting Syrië drijft. Er is volgens hem geen officiële coördinatie over met de Syrische regering van president Bashar al Assad. De mensen kunnen normaal ook de grens over omdat die open is, aldus de ambassadeur. Verder zijn er weinig manieren om weg te gaan uit Libanon waar Israël mogelijk ook over land aanvallen wil uitvoeren. Alleen de Libanese luchtvaartmaatschappij MEA (Middle East Airlines) en Iraqi Airways vliegen nog van en naar Beiroet, zei Sattar Issa.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft tegen de Britse koning Charles gezegd dat de Verenigde Staten geen betere vrienden hebben dan de Britten. De relatie tussen de bondgenoten staat de laatste weken juist onder spanning, nadat Trump klaagde dat het Verenigd Koninkrijk te weinig hielp met de oorlog in Iran.
45 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Volgens de Amerikaanse president Donald Trump heeft Iran gezegd dat het land op instorten staat. Teheran zou de VS gevraagd hebben de Straat van Hormuz zo snel mogelijk te openen, schrijft Trump op zijn Truth Social.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Europese Commissie stelt een "grondige opruimbeurt" voor van haar regelgevingsproces, om eventueel verouderde en overbodige regels te verminderen. Dat staat in een voorstel van de Commissie om regels vanuit Brussel eenvoudiger en duidelijker te maken.
1 uur geledenWISMAR (ANP) - Timmy, de bultrug die al weken vastligt voor de kust van Duitsland, is succesvol naar de waterbak van een schip gebracht, melden Duitse media als Bild en Die Welt. Reddingswerkers hebben het gestrande dier met touwen en een tuig van zijn plek gekregen en naar het vaartuig gebracht.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP/BLOOMBERG) - Noord-Koreaanse militairen die met Rusland meevochten tegen Oekraïne hebben zich opgeblazen toen ze in handen van de vijand dreigden te vallen, bevestigt de leider van Ruslands bondgenoot. "Zij stierven een heldendood", zei Kim Jong-un dinsdag.
3 uur geledenWIENER NEUSTADT (ANP) - De man die ervan wordt verdacht een terreuraanslag te hebben voorbereid bij een van Taylor Swifts concerten in Wenen in 2024, heeft dinsdag schuld bekend in de rechtbank in Wiener Neustadt. Dat melden de Oostenrijkse media Kurier en Kronen Zeitung.
4 uur geledenWISMAR (ANP/AFP/DPA) - Duitse reddingswerkers zijn begonnen met een volgende poging om de bultrug Timmy te bevrijden uit het ondiepe water waar hij al weken vastligt. Ze hebben inmiddels touwen en een tuig aan het dier bevestigd, maar Timmy lijkt nog niet te bewegen.
4 uur geleden