Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Begrotingstekort Italië groter door belastingbonus verduurzaming

Begrotingstekort Italië groter door belastingbonus verduurzaming

ROME (ANP/AFP) - Het begrotingstekort van Italië was de afgelopen drie jaar een stuk hoger dan eerder berekend. Het Zuid-Europese land moet belastingvoordelen volgens Europese regels voortaan op een andere manier berekenen. Doordat de Italianen sinds het begin van de coronacrisis flinke voordelen kregen voor het verduurzamen van hun huis, maakt dit een groot verschil.

Zo was in 2022 het begrotingstekort, dus hoeveel meer de overheid uitgeeft dan dat er binnenkomt, even groot als 8 procent van het bruto binnenlands product (bbp). De coalitie van premier Giorgia Meloni mikte juist op een tekort van 5,6 procent van de omvang van de Italiaanse economie. In 2021 ging het om 9 procent van het bbp, tegenover de eerder geschatte 7,2 procent. Het tekort van 2020 steeg licht tot 9,7 procent, meldde het nationaal statistiekbureau Istat.

Volgens nieuwe richtlijnen van Europees statistiekbureau Eurostat moeten lidstaten van de Europese Unie belastingkortingen direct verrekenen in hun overheidsbegrotingen, en niet pas op het moment waarom ze daadwerkelijk invloed hebben op de belastingbaten. Dat heeft in Italië grote gevolgen omdat de zogeheten Superbonus de afgelopen jaren enorm populair was. Italianen konden dankzij die regeling tot wel 110 procent van het bedrag dat ze investeerden in de verduurzaming van hun huis terugkrijgen in de vorm van een belastingkorting.

Na Griekenland hoogste schuldenlast in EU

De begrotingsdiscipline van Italië ligt binnen de Europese Unie al jaren onder een vergrootglas. Op Griekenland na heeft het land de hoogste schuldenlast binnen de eurozone. Dat leidt tot zorgen over de houdbaarheid van de Italiaanse staatsfinanciën, vooral nu rentes hard stijgen.

De Superbonus werd in 2020 ingevoerd door toenmalig premier Giuseppe Conte van de Vijfsterrenbeweging. De door Meloni geleide rechtse coalitie maakte onlangs een einde aan het programma, dat bedoeld was om de economische groei aan te jagen. Volgens minister van Financiën Giancarlo Giorgetti zou het "roekeloos" zijn om door te gaan met de belastingvoordelen. Daarnaast vormde het belastingvoordeel een soort parallelle valuta, omdat het bewijs hiervan verhandelbaar was.

Meer uit Financieel

Pfizer wint biedingsstrijd om obesitasmedicijnmaker Metsera

NEW YORK (ANP/DPA/BELGA/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse farmaceut Pfizer wint de biedingsstrijd om branchegenoot Metsera. Het bestuur van die Amerikaanse ontwikkelaar van medicijnen tegen obesitas is akkoord gegaan met een bod ter waarde van 10 miljard dollar. Metsera koos bewust niet voor het Deense Novo Nordisk, dat de onderneming eveneens wilde inlijven en zijn bod onlangs nog flink verhoogde.

28 minuten geleden
Tesla vindt geen steun bij aandeelhouders voor investering in xAI

AUSTIN (ANP/BLOOMBERG) - Tesla heeft op zijn aandeelhoudersvergadering donderdag geen steun gekregen voor mogelijke investeringen in xAI, het AI-bedrijf van topman Elon Musk. Dat volgt uit informatie die Tesla vrijdagavond laat naar buiten heeft gebracht. Dit lijkt een tegenvaller voor Musk, die op de vergadering wel uitzicht kreeg op een megabeloning van 1 biljoen, oftewel 1000 miljard dollar.

30 minuten geleden
Shein ontloopt blokkade in Frankrijk na verwijderen sekspoppen

PARIJS (ANP/DPA) - Webwinkel Shein ontloopt een directe blokkade in Frankrijk. De regering in Parijs dreigde daartoe over te gaan nadat in het assortiment van Shein op kinderen lijkende sekspoppen waren ontdekt. Maar volgens de Franse overheid heeft Shein de bewuste artikelen inmiddels verwijderd.

2 uur geleden
China wil meer stappen Nederland voor oplossen Nexperia-kwestie

BEIJING (ANP/DPA) - China wil dat Nederland meer stappen zet om het onderlinge conflict over chipbedrijf Nexperia op te lossen. Volgens de Chinese overheid hebben de Nederlanders nog geen zichtbare stappen ondernomen om schending van de rechten en belangen van Chinese bedrijven te stoppen en daarmee de stabiliteit van wereldwijde toeleveringsketens te herstellen.

3 uur geleden
Wall Street sluit gemengd, consumentenvertrouwen VS zwak

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag wisselend gesloten na de koersverliezen een dag eerder. De aandacht van beleggers op Wall Street ging onder meer uit naar zwakke cijfers over het Amerikaanse consumentenvertrouwen.

14 uur geleden
Trump: geen zorgen over bubbelvorming bij AI-investeringen

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump is niet bezorgd over de vorming van bubbels door de enorme investeringen in kunstmatige intelligentie. Op de financiële markten zijn er juist wel zorgen dat de waarderingen van techbedrijven te sterk zijn gestegen en bestaan twijfels of de grote AI-investeringen uiteindelijk rendabel zullen zijn.

14 uur geleden
Honderden vluchten VS geannuleerd om shutdown

WASHINGTON (ANP/AFP) - Honderden vluchten zijn vrijdag geannuleerd in de Verenigde Staten als gevolg van de shutdown van de Amerikaanse overheid en het krimpplan voor het vliegverkeer door luchtvaartautoriteit FAA. Vrijdag kwam 4 procent van de binnenlandse vluchten in de VS te vervallen. Dat raakte ongeveer zevenhonderd vluchten van de vier grootste maatschappijen American Airlines, Delta Air Lines, Southwest Airlines en United Airlines.

18 uur geleden