Begrotingstekort Italië groter door belastingbonus verduurzaming
ROME (ANP/AFP) - Het begrotingstekort van Italië was de afgelopen drie jaar een stuk hoger dan eerder berekend. Het Zuid-Europese land moet belastingvoordelen volgens Europese regels voortaan op een andere manier berekenen. Doordat de Italianen sinds het begin van de coronacrisis flinke voordelen kregen voor het verduurzamen van hun huis, maakt dit een groot verschil.
Zo was in 2022 het begrotingstekort, dus hoeveel meer de overheid uitgeeft dan dat er binnenkomt, even groot als 8 procent van het bruto binnenlands product (bbp). De coalitie van premier Giorgia Meloni mikte juist op een tekort van 5,6 procent van de omvang van de Italiaanse economie. In 2021 ging het om 9 procent van het bbp, tegenover de eerder geschatte 7,2 procent. Het tekort van 2020 steeg licht tot 9,7 procent, meldde het nationaal statistiekbureau Istat.
Volgens nieuwe richtlijnen van Europees statistiekbureau Eurostat moeten lidstaten van de Europese Unie belastingkortingen direct verrekenen in hun overheidsbegrotingen, en niet pas op het moment waarom ze daadwerkelijk invloed hebben op de belastingbaten. Dat heeft in Italië grote gevolgen omdat de zogeheten Superbonus de afgelopen jaren enorm populair was. Italianen konden dankzij die regeling tot wel 110 procent van het bedrag dat ze investeerden in de verduurzaming van hun huis terugkrijgen in de vorm van een belastingkorting.
Na Griekenland hoogste schuldenlast in EU
De begrotingsdiscipline van Italië ligt binnen de Europese Unie al jaren onder een vergrootglas. Op Griekenland na heeft het land de hoogste schuldenlast binnen de eurozone. Dat leidt tot zorgen over de houdbaarheid van de Italiaanse staatsfinanciën, vooral nu rentes hard stijgen.
De Superbonus werd in 2020 ingevoerd door toenmalig premier Giuseppe Conte van de Vijfsterrenbeweging. De door Meloni geleide rechtse coalitie maakte onlangs een einde aan het programma, dat bedoeld was om de economische groei aan te jagen. Volgens minister van Financiën Giancarlo Giorgetti zou het "roekeloos" zijn om door te gaan met de belastingvoordelen. Daarnaast vormde het belastingvoordeel een soort parallelle valuta, omdat het bewijs hiervan verhandelbaar was.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
3 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
7 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
23 uur geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden