'Beeld oud-president Jackson doelwit demonstranten Washington'
WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - Demonstranten in de Amerikaanse hoofdstad Washington hebben dinsdag geprobeerd een standbeeld van oud-president Andrew Jackson in een park voor het Witte Huis neer te halen.
Volgens CNN trachtten actievoerders het beeld in Lafayette Square door middel van touwen van zijn sokkel te trekken. Op videobeelden is te zien dat de politie de demonstranten daarop terugdringt. De aanwezige journalisten zouden door de US Secret Service, de Amerikaanse geheime dienst, geïnstrueerd zijn het Witte Huis-terrein onmiddellijk te verlaten, aldus CNN.
In veel landen, waaronder de VS, het Verenigd Koninkrijk en Nederland, is de roep om beelden van kolonisatoren en slavenhandelaren te verwijderen luider geworden. Wereldwijd zijn er demonstraties tegen racisme sinds de zwarte Amerikaan George Floyd een paar weken geleden stierf nadat een agent minutenlang met een knie op zijn nek had gedrukt.
Zevende president
Andrew Jackson was van 1829 tot 1837 de zevende president van de Verenigde Staten. Het standbeeld in Washington stelt hem te paard voor. Onder Jackson werd in 1830 de Indian Removal Act aangenomen, die als doel had de inheemse bevolking uit gebieden in het zuiden van de VS te verdrijven en hervestigen. Ook bezat Jackson gedurende zijn leven meer dan vijfhonderd slaven. Maandag werd in Jacksonville (Florida) een standbeeld van de voormalig president beklad, meldden lokale media.
President Donald Trump heeft kritiek geuit op de demonstranten die het op het beeld in Washington gemunt hadden. "Talloze mensen gearresteerd voor het schandalige vandalisme in Lafayette Park van het prachtige standbeeld van Andrew Jackson", schreef Trump op Twitter. Ook waarschuwde de president dat op dergelijk vandalisme celstraffen staan.
Meer uit Buitenland
BEIJING (ANP/RTR) - De Chinese strijdkrachten hebben eind vorig jaar in het geheim zo'n tweehonderd Russische militairen een training gegeven. Dat meldt persbureau Reuters, dat zich baseert op informatie van Europese inlichtingendiensten en de overeenkomst tussen Rusland en China. Sommige van die militairen zouden later betrokken zijn geweest bij de strijd in Oekraïne.
1 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Duitse oud-bondskanselier Angela Merkel heeft in Straatsburg de Europese Orde van Verdienste in ontvangst genomen. Ze kreeg een staande ovatie in het Europees Parlement voordat ze het EU-erelintje kreeg opgespeld.
1 uur geledenBANGKOK (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Thailand stopt met een maatregel die bedoeld was om meer toeristen te trekken. Het kabinet heeft besloten de regeling voor visumvrij reizen voor bezoeken van maximaal zestig dagen te schrappen. Dit besluit treft vakantiegangers uit Nederland en 92 andere landen.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Financiën Bezalel Smotrich zegt te hebben vernomen dat het Internationaal Strafhof (ICC) verzoekt om zijn aanhouding. Het in het Verenigd Koninkrijk gevestigde Middle East Eye meldde maandag op basis van anonieme bronnen dat het verzoek zou zijn gedaan om vermeende misdaden tegen de menselijkheid, gepleegd in de bezette Westelijke Jordaanoever.
2 uur geledenABNUB (ANP/AFP) - Bij een schietpartij in het Egyptische Abnub zijn zeker acht mensen omgekomen, meldt het ministerie van Binnenlandse Zaken van dat land dinsdag. Vijf anderen raakten gewond. Maandag opende een schutter daar vanuit een auto het vuur op ogenschijnlijk willekeurige voorbijgangers, waarna hij werd doodgeschoten door de politie. De dader zou psychiatrisch patiënt zijn. Staatskrant Al-Ahram schat het slachtoffertal hoger in, en noemt zeker tien doden en vijftien gewonden.
3 uur geledenMARMARIS (ANP/AFP) - Nog tien schepen van de hulpvloot voor Gaza zijn onderweg naar het Palestijnse gebied, meldt organisator Global Sumud Flotilla. Die verklaart dat Israël de 41 andere schepen heeft tegengehouden.
3 uur geledenMADRID (ANP) - In Spanje is een onderzoek ingesteld naar oud-premier José Zapatero. De voormalige premier wordt verdacht in een witwaszaak rond de staatssteun die Spanje in coronatijd uittrok voor het redden van de luchtvaartmaatschappij Plus Ultra. Zapatero wordt lidmaatschap van een criminele organisatie verweten. Ook wordt hij verdacht van beïnvloeding en valsheid in geschrifte. Daarnaast wordt dinsdag onderzoek gedaan bij onder meer zijn kantoor en zijn dochters bedrijf.
3 uur geleden