'Beeld oud-president Jackson doelwit demonstranten Washington'
WASHINGTON (ANP/AFP/DPA) - Demonstranten in de Amerikaanse hoofdstad Washington hebben dinsdag geprobeerd een standbeeld van oud-president Andrew Jackson in een park voor het Witte Huis neer te halen.
Volgens CNN trachtten actievoerders het beeld in Lafayette Square door middel van touwen van zijn sokkel te trekken. Op videobeelden is te zien dat de politie de demonstranten daarop terugdringt. De aanwezige journalisten zouden door de US Secret Service, de Amerikaanse geheime dienst, geïnstrueerd zijn het Witte Huis-terrein onmiddellijk te verlaten, aldus CNN.
In veel landen, waaronder de VS, het Verenigd Koninkrijk en Nederland, is de roep om beelden van kolonisatoren en slavenhandelaren te verwijderen luider geworden. Wereldwijd zijn er demonstraties tegen racisme sinds de zwarte Amerikaan George Floyd een paar weken geleden stierf nadat een agent minutenlang met een knie op zijn nek had gedrukt.
Zevende president
Andrew Jackson was van 1829 tot 1837 de zevende president van de Verenigde Staten. Het standbeeld in Washington stelt hem te paard voor. Onder Jackson werd in 1830 de Indian Removal Act aangenomen, die als doel had de inheemse bevolking uit gebieden in het zuiden van de VS te verdrijven en hervestigen. Ook bezat Jackson gedurende zijn leven meer dan vijfhonderd slaven. Maandag werd in Jacksonville (Florida) een standbeeld van de voormalig president beklad, meldden lokale media.
President Donald Trump heeft kritiek geuit op de demonstranten die het op het beeld in Washington gemunt hadden. "Talloze mensen gearresteerd voor het schandalige vandalisme in Lafayette Park van het prachtige standbeeld van Andrew Jackson", schreef Trump op Twitter. Ook waarschuwde de president dat op dergelijk vandalisme celstraffen staan.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump steunde een Saudische aanval tegen de Houthi's in Jemen die maandag werd uitgevoerd. Dat schrijft de Amerikaanse nieuwssite Axios op gezag van Amerikaanse ingewijden.
49 minuten geledenABU DHABI (ANP) - Twee tankers van de Verenigde Arabische Emiraten zijn in de nacht van maandag op dinsdag aangevallen door Iraanse kruisraketten. Dat maakte het ministerie van Defensie van de Verenigde Arabische Emiraten bekend. De schepen zouden zijn aangevallen in Omaanse territoriale wateren in de Straat van Hormuz.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse militaire commando in het Midden-Oosten (CENTCOM) is maandagavond begonnen met "het lanceren van de derde opeenvolgende nacht van aanvallen tegen Iran". Dat maakte CENTCOM op X bekend.
49 minuten geledenMADRID (ANP) - Onder de dodelijke slachtoffers van de branden in Zuid-Spanje zijn vijf Britten, drie Belgen, een Française en een Spanjaard. Dat maakten de Spaanse autoriteiten maandag bekend.
49 minuten geledenCOLUMBIA (ANP) - De overleden Amerikaanse senator Lindsey Graham zal worden vervangen door zijn zus Darline. Zij zal de rest van zijn aflopende ambtsperiode uitzitten. De gouverneur van South Carolina, de staat die Graham namens de Republikeinen in de Senaat vertegenwoordigde, kondigde het besluit maandag aan op een persconferentie.
49 minuten geledenLONDEN (ANP) - De Britse parlementariër Andy Burnham lijkt verder af te stevenen op het leiderschap van regeringspartij Labour en daarmee ook het premierschap. Zodanig veel partijgenoten hebben inmiddels hun steun aan hem uitgesproken, dat een eventuele tegenkandidaat geen kans meer maakt.
4 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse politie heeft twee verdachten opgepakt voor de brand ten zuidoosten van Parijs. De brand bij Fontainebleau heeft een gebied van zo'n 1000 hectare in de as gelegd.
5 uur geleden