Bedrijven willen opiatencrisis schikken voor 26 miljard dollar
NEW YORK (ANP/RTR/DPA/BLOOMBERG) - Farmaceut Johnson & Johnson en drie andere bedrijven willen 26 miljard dollar neertellen om de Amerikaanse opiatencrisis te schikken, omgerekend zo'n 22 miljard euro. Die al jaren spelende zaak gaat om verslavende medicijnen. Opiaten zijn zware pijnstillers. De bedrijven willen met hun schikkingsvoorstel een einde maken aan claims van een reeks Amerikaanse staten en lagere overheden.
Talloze Amerikanen zijn verslaafd aan de morfineachtige middelen als oxycodon en fentanyl. Sinds 1999 zou overmatig gebruik van de middelen al aan honderdduizenden mensen in de Verenigde Staten het leven hebben gekost.
Johnson & Johnson, de laatste tijd vooral bekend van het coronavaccin van dochterbedrijf Janssen uit Leiden, zou volgens het voorstel verspreid over vele jaren 5 miljard dollar uitkeren. McKesson, Cardinal Health en AmerisourceBergen, die verantwoordelijk zijn voor de levering van de meerderheid van de verslavende medicijnen aan Amerikaanse apotheken, zouden 21 miljard dollar betalen.
Lakse controles
De distributeurs werden onder meer beschuldigd van lakse controles, waardoor enorme hoeveelheden verslavende pijnstillers ook via illegale kanalen konden worden verspreid. En Johnson & Johnson zou het risico op verslaving te veel hebben gebagatelliseerd in zijn marketing voor de medicijnen. De ondernemingen blijven de aantijgingen ontkennen.
Of het voorstel genoeg zal zijn om tot een akkoord te komen is nog de vraag. Naar verluidt zullen minstens 44 Amerikaanse staten de schikking moeten accepteren voordat een deel van het geld kan worden uitgekeerd. En voor de volledige uitbetaling zouden vrijwel alle claimende partijen moeten instemmen. Er zijn meer dan 3000 rechtszaken aangespannen in verband met de opiatencrisis. Sommige lokale overheden hebben al aangegeven niet akkoord te willen gaan met een schikkingsvoorstel.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Koerswinsten voor grote techbedrijven hebben voor een record gezorgd op Wall Street. De brede graadmeter S&P 500 eindigde hoger dan ooit in de aanloop naar een topontmoeting tussen de Amerikaanse president Donald Trump en zijn Chinese ambtgenoot Xi Jinping. In Trumps kielzog reisden ook topbestuurders van techbedrijven als Nvidia en Tesla mee naar China.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vullen van de gasopslagen in Nederland loopt moeizaam, waarschuwt Gasunie. In de komende weken is ingrijpen nodig om het vuldoel voor de winter te halen, zei algemeen directeur Jeroen Zanting tijdens een technische briefing van Kamerleden over leveringszekerheid. Door de Iranoorlog zijn de gasprijzen hard gestegen, wat het onaantrekkelijk maakt om nu aardgas in te kopen om op te slaan voor de winter.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse Senaat is akkoord met de benoeming van Kevin Warsh als voorzitter van de Federal Reserve. Hij is daarmee de opvolger van Jerome Powell bij de Amerikaanse centrale bank. Zijn termijn als voorzitter loopt vrijdag af.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - Netflix is van plan om vanaf 2027 een abonnement met reclame aan te bieden in Nederland. De streamingdienst biedt deze goedkopere abonnementen al sinds 2022 in verschillende grote landen aan, waaronder de Verenigde Staten, Frankrijk en Duitsland.
3 uur geledenZIRNDORF (ANP) - De fabrikant van speelgoedmerk Playmobil, de Horst Brandstätter Group, blijft fors minder verkopen. Dat blijkt uit de jaarcijfers van het bedrijf. Het bedrijf kampt al enkele jaren met dalende cijfers en schrapte eerder al banen.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - De Franse start-up voor kunstmatige intelligentie (AI) Mistral is met Europese banken in gesprek over de inzet van zijn alternatief voor Mythos, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden. Dat AI-model van het Amerikaanse Anthropic kan razendsnel zwakke punten in de cyberbeveiliging opsporen, wat tot zorgen leidt over de inzet van Mythos door cybercriminelen.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX is woensdag met een duidelijke winst de handel uitgegaan. Na een tegenvallende dinsdag was de stemming op het Damrak weer goed. ABN AMRO was daarin de uitblinker. De bank boekte een plus van bijna 9 procent.
6 uur geleden