Bedrijven willen opiatencrisis schikken voor 26 miljard dollar
NEW YORK (ANP/RTR/DPA/BLOOMBERG) - Farmaceut Johnson & Johnson en drie andere bedrijven willen 26 miljard dollar neertellen om de Amerikaanse opiatencrisis te schikken, omgerekend zo'n 22 miljard euro. Die al jaren spelende zaak gaat om verslavende medicijnen. Opiaten zijn zware pijnstillers. De bedrijven willen met hun schikkingsvoorstel een einde maken aan claims van een reeks Amerikaanse staten en lagere overheden.
Talloze Amerikanen zijn verslaafd aan de morfineachtige middelen als oxycodon en fentanyl. Sinds 1999 zou overmatig gebruik van de middelen al aan honderdduizenden mensen in de Verenigde Staten het leven hebben gekost.
Johnson & Johnson, de laatste tijd vooral bekend van het coronavaccin van dochterbedrijf Janssen uit Leiden, zou volgens het voorstel verspreid over vele jaren 5 miljard dollar uitkeren. McKesson, Cardinal Health en AmerisourceBergen, die verantwoordelijk zijn voor de levering van de meerderheid van de verslavende medicijnen aan Amerikaanse apotheken, zouden 21 miljard dollar betalen.
Lakse controles
De distributeurs werden onder meer beschuldigd van lakse controles, waardoor enorme hoeveelheden verslavende pijnstillers ook via illegale kanalen konden worden verspreid. En Johnson & Johnson zou het risico op verslaving te veel hebben gebagatelliseerd in zijn marketing voor de medicijnen. De ondernemingen blijven de aantijgingen ontkennen.
Of het voorstel genoeg zal zijn om tot een akkoord te komen is nog de vraag. Naar verluidt zullen minstens 44 Amerikaanse staten de schikking moeten accepteren voordat een deel van het geld kan worden uitgekeerd. En voor de volledige uitbetaling zouden vrijwel alle claimende partijen moeten instemmen. Er zijn meer dan 3000 rechtszaken aangespannen in verband met de opiatencrisis. Sommige lokale overheden hebben al aangegeven niet akkoord te willen gaan met een schikkingsvoorstel.
Meer uit Financieel
MÜNCHEN (ANP) - Het economisch vertrouwen van Duitse beleggers is sterk gedaald door zorgen over een sterk stijgende inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt het vooraanstaande economische onderzoeksinstituut ZEW. De ZEW-vertrouwensindex is deze maand gekelderd naar het laagste niveau in bijna een jaar.
4 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Odido is eerder terecht door de Nederlandse overheid verplicht om geen gebruik te maken van apparatuur van de Chinese leveranciers Huawei en ZTE in kritieke onderdelen van zijn mobiele netwerk. Dat heeft het College van Beroep voor het bedrijfsleven (CBb) geoordeeld in een dinsdag gepubliceerde uitspraak.
18 minuten geledenDEN HAAG/LONDEN (ANP) - Nederland, het Verenigd Koninkrijk en Finland willen een nieuwe kredietinstelling opzetten voor defensieprojecten. Het Multilateraal Defensiemechanisme (MDM), waaraan landen met een hoge kredietwaardigheid kunnen meedoen, moet hun defensie-industrie en herbewapeningsrace helpen aanjagen.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Internationaal Monetair Fonds (IMF) heeft zorgen geuit over het vermogen van Oekraïne om hulp te blijven ontvangen uit zijn steunpakket van 8,1 miljard dollar. Dit komt omdat Oekraïense parlementariërs zich verzetten tegen het beleid van president Volodymyr Zelensky en maatregelen blokkeren die nodig zijn om de financiering vrij te geven.
1 uur geledenWOERDEN (ANP) - Extra omzet tijdens het WK voetbal helpt ondernemers in de horeca om hun hoofd boven water te houden. Dat stelt Koninklijke Horeca Nederland (KHN) in een brief die het heeft opgesteld voor horeca-ondernemers om in de gemeente een verruiming van de openingstijden te vragen.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Meubelwinkelketen Seats and Sofas gaat bijna 1500 klanten compenseren voor kosten die zij maakten rond garanties. Uit onderzoek van de Autoriteit Consument & Markt (ACM) kwam naar voren dat klanten van Seats and Sofas die een beroep deden op hun garantie het meubel zelf bij een winkel moesten brengen of moesten betalen voor het laten ophalen of voor een monteur. De ACM stelt dat zij hierdoor onterecht werden belast met extra kosten.
1 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Frankfurt Airport, de grootste luchthaven van Duitsland, verwacht dat het aantal passagiers dit jaar verder zal groeien, maar nog steeds onder het niveau van voor de coronacrisis blijft. Luchthavenexploitant Fraport rekent voor dit jaar op 65 miljoen tot 66 miljoen reizigers. In 2019, het jaar voor de uitbraak van de wereldwijde pandemie, waren dat er nog ruim 70,5 miljoen.
2 uur geleden