Bedrijven plaatsen meer nieuwe vacatures, maar vervullen die ook
DEN HAAG (ANP) - Werkgevers plaatsten in het eerste kwartaal voor het eerst in een jaar tijd weer meer nieuwe vacatures. Die wisten ze ook vaker te vervullen, waardoor de krapte op de arbeidsmarkt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ongeveer stabiel is gebleven op een nog altijd hoog niveau.
Er waren begin dit jaar 122 vacatures per 100 werklozen. Dat is nagenoeg hetzelfde als eind vorig jaar. De piek was in de eerste helft van 2022, toen er 143 openstaande plekken per 100 werklozen waren. Inmiddels weten bedrijven en werkzoekenden elkaar weer iets beter te vinden, maar de arbeidsmarkt blijft krap.
Werkgevers plaatsten van januari tot en met maart 381.000 nieuwe vacatures. Dat zijn er 11.000 meer dan een kwartaal eerder. De voorgaande vier kwartalen daalde het aantal nieuwe vacatures juist steeds. Begin dit jaar werden er ook 381.000 vacatures vervuld, waardoor de arbeidsmarkt niet krapper werd.
Grootste tekorten
In de handel, zakelijke dienstverlening en zorg is de behoefte aan nieuw personeel het grootst. Deze sectoren zijn samen goed voor de helft van de openstaande banen. In de zorg nam het aantal vacatures het hardst toe, met 3000.
In de eerste drie maanden van dit jaar waren er zo'n 11,6 miljoen banen. Ongeveer 2,6 miljoen daarvan waren voor zelfstandigen en ongeveer 9 miljoen voor 'gewone' werknemers. Het aantal werknemersbanen steeg met 0,6 procent, voor zelfstandigen kwam er iets minder werk bij (plus 0,4 procent). Alleen bij uitzendbureaus daalde het aantal banen in deze periode, met bijna 1 procent.
Meer uren
Om de personeelstekorten op te lossen wil het kabinet onder meer dat mensen die al werken meer uren gaan maken. Dat is in het eerste kwartaal nog niet gelukt. Het aantal gewerkte uren nam juist met 0,4 procent af ten opzichte van eind vorig jaar, seizoensinvloeden buiten beschouwing gelaten.
Meer uit Financieel
MAASTRICHT (ANP) - Dsm-firmenich is van een Amerikaans onderzoek naar mogelijke kartelvorming af. Het ministerie van Justitie van de Verenigde Staten heeft het gezondheids- en voedingsbedrijf onlangs gemeld dit onderzoek te sluiten, schrijft het Zwitsers-Nederlandse bedrijf in zijn jaarverslag.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verhoogde importheffingen raken de staalindustrie in de Europese Unie hard. De export van staal vanuit de EU naar de Verenigde Staten is in de tweede helft van vorig jaar met 30 procent gedaald ten opzichte van een jaar eerder. Dat meldt Europese belangenvereniging voor de staalindustrie Eurofer op basis van gegevens van Eurostat.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De economische bedrijvigheid in de eurozone is in februari sterker toegenomen dan verwacht. Volgens marktonderzoeker S&P Global komt dit vooral door een versnelling van de groei in Duitsland, de grootste economie van het eurogebied. Zo liet de omvangrijke Duitse industrie voor het eerst in meer dan 3,5 jaar weer groei zien door de hogere overheidsuitgaven aan defensie en infrastructuur.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse gebruikers kunnen niet meer gokken op het Amerikaanse platform Polymarket. Daarmee lijkt de goksite gehoor te geven aan de oproep van de Kansspelautoriteit (Ksa), die had geëist dat het bedrijf de "illegale activiteit" zou staken.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Sportwagenfabrikant Aston Martin waarschuwt dat het verlies over vorig jaar groter uitvalt dan verwacht. Het Britse bedrijf heeft veel last van importheffingen die de Verenigde Staten onder Donald Trump hebben ingevoerd op buitenlandse auto's.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."
5 uur geleden