Bedrijven plaatsen meer nieuwe vacatures, maar vervullen die ook
DEN HAAG (ANP) - Werkgevers plaatsten in het eerste kwartaal voor het eerst in een jaar tijd weer meer nieuwe vacatures. Die wisten ze ook vaker te vervullen, waardoor de krapte op de arbeidsmarkt volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) ongeveer stabiel is gebleven op een nog altijd hoog niveau.
Er waren begin dit jaar 122 vacatures per 100 werklozen. Dat is nagenoeg hetzelfde als eind vorig jaar. De piek was in de eerste helft van 2022, toen er 143 openstaande plekken per 100 werklozen waren. Inmiddels weten bedrijven en werkzoekenden elkaar weer iets beter te vinden, maar de arbeidsmarkt blijft krap.
Werkgevers plaatsten van januari tot en met maart 381.000 nieuwe vacatures. Dat zijn er 11.000 meer dan een kwartaal eerder. De voorgaande vier kwartalen daalde het aantal nieuwe vacatures juist steeds. Begin dit jaar werden er ook 381.000 vacatures vervuld, waardoor de arbeidsmarkt niet krapper werd.
Grootste tekorten
In de handel, zakelijke dienstverlening en zorg is de behoefte aan nieuw personeel het grootst. Deze sectoren zijn samen goed voor de helft van de openstaande banen. In de zorg nam het aantal vacatures het hardst toe, met 3000.
In de eerste drie maanden van dit jaar waren er zo'n 11,6 miljoen banen. Ongeveer 2,6 miljoen daarvan waren voor zelfstandigen en ongeveer 9 miljoen voor 'gewone' werknemers. Het aantal werknemersbanen steeg met 0,6 procent, voor zelfstandigen kwam er iets minder werk bij (plus 0,4 procent). Alleen bij uitzendbureaus daalde het aantal banen in deze periode, met bijna 1 procent.
Meer uren
Om de personeelstekorten op te lossen wil het kabinet onder meer dat mensen die al werken meer uren gaan maken. Dat is in het eerste kwartaal nog niet gelukt. Het aantal gewerkte uren nam juist met 0,4 procent af ten opzichte van eind vorig jaar, seizoensinvloeden buiten beschouwing gelaten.
Meer uit Financieel
DEN HAAG (ANP) - Levensmiddelenfabrikanten dringen er bij het kabinet op aan om gerichte maatregelen te nemen om voedselprijzen in Nederlandse supermarkten betaalbaar te houden. De Federatie Nederlandse Levensmiddelen Industrie (FNLI) verwacht dat boodschappen de komende maanden duurder worden door sterk stijgende transport- en energiekosten.
3 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De grote pensioenfondsen die al zijn overgestapt naar het nieuwe pensioenstelsel ondervonden in het eerste kwartaal hinder van de oorlog in het Midden-Oosten en een gedaalde rente. De pensioenopbouw van bij elkaar miljoenen deelnemers liep hierdoor schade op. Het is nog te vroeg voor een inschatting van wat dit precies betekent voor de pensioenen van gepensioneerden in 2027. De fondsen menen genoeg reserves te hebben om kortingen op uitkeringen te vermijden.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse bedrijven hebben vorig jaar meer gebruik gemaakt van een fiscale aftrekregeling voor de aanschaf van energiebesparende middelen. Dat meldt de Rijksdienst voor Ondernemend Nederland (RVO). Met belastingvoordeel via de Energie-investeringsaftrek (EIA) werd vooral meer geïnvesteerd in batterijen voor de opslag van energie.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag overwegend in het rood gesloten na een tegenvallend Amerikaans inflatiecijfer. Ook de oplopende spanningen tussen Washington en Iran en stijgende olieprijzen zorgden voor een negatieve stemming.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De regering-Trump is bezig met het uitkeren van meer dan 35,5 miljard dollar aan importeurs die met succes een verzoek hebben ingediend om terugbetaling van invoerheffingen. Dat gebeurt nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof dit economische beleid van de president onwettig had verklaard.
9 uur geledenALMERE (ANP) - Alfen, producent van laadpalen en andere systemen voor het elektriciteitsnet, heeft de opbrengsten in het eerste kwartaal van dit jaar met een kwart zien toenemen. De groei werd vooral gestuwd door meer verkopen van opslagsystemen voor elektriciteit en slimme elektriciteitsnetten. De verkopen van oplaadsystemen voor elektrische auto's gingen echter verder omlaag, werd dinsdag bekend.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag met een flink verlies de handel uitgegaan. Onzekerheid over het staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran drukte de stemming op het Damrak. De Amerikaanse president Donald Trump zei dat het bestand "aan een zijden draadje" hangt. Volgens Iran mislukt het vredesproces als de VS niet akkoord gaan met een Iraans vredesvoorstel.
12 uur geleden