Bedrijfsresultaten en Amerikaanse rente beheersen beursweek
AMSTERDAM (ANP) - Beleggers staan voor een drukke week nu de cijferperiode zijn hoogtepunt bereikt. In Nederland komen grote bedrijven als Philips, KPN, Randstad, Shell en Air France-KLM met cijfers en ook uit het buitenland komt er het nodige cijfergeweld op ze af. Daarbij valt met name de Verenigde Staten op waar een reeks techbedrijven als Tesla, Apple, Amazon, Facebook, Microsoft en Google-moeder Alphabet de boeken opent.
Bovendien gaat de aandacht uit naar het rentebesluit van de Federal Reserve. De beleidsmakers van de Amerikaanse koepel van centrale banken komen dinsdag en woensdag bijeen. Er wordt weinig vuurwerk verwacht van die vergadering. Mogelijk geeft de Fed wel een eerste signaal af wanneer het opkoopprogramma voor bedrijfs- en staatsobligaties waarmee de centrale bank de economie ondersteunt tijdens de coronacrisis, wordt afgebouwd. Een formele aankondiging komt vermoedelijk pas later dit jaar, denken economen.
Voor de Fed met zijn rentebesluit naar buiten komt, hebben in Nederland onder meer medisch technologiebedrijf Philips, chipbedrijven ASMI en Besi, telecombedrijf KPN, uitzender Randstad, winkelvastgoedfondsen Wereldhave en Unibail-Rodamco-Westfield en tankopslag bedrijf Vopak al inzicht gegeven in hun prestaties. Later in de week komen ook dataleverancier RELX, olie- en gasbedrijf Shell en luchtvaartmaatschappij Air France-KLM daar nog bij, net als een reeks aan kleinere bedrijven.
Inflatiecijfers
Ook buiten de landsgrenzen wordt het druk. Behalve de Amerikaanse techbedrijven openen nog veel ondernemingen de boeken als speelgoedfabrikant Hasbro, industrieel concern 3M, pakketbezorger UPS, DAF-moeder Paccar, levensmiddelenconcern Mondelez, koffieketen Starbucks, farmaceut Pfizer, fastfoodondernemingen McDonald's en Yum! Brands, vliegtuigfabrikant Boeing en autoproducent Ford.
Op macro-economisch gebied is er ook het nodige nieuws. Zo komen er uit onder meer Duitsland Frankrijk en de eurozone inflatiecijfers. Ook worden nieuwe cijfers over de economische groei in veel Europese landen vrijgegeven.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - Een groep van ruim twintig multinationals roept de Europese Unie op onmiddellijk meer werk te maken van het verduurzamen van de energievoorziening. Onder meer levensmiddelenconcern Unilever en techbedrijven Amazon, Microsoft en Google vinden dat de EU te afhankelijk is van geïmporteerde energie uit vooral olie en gas, met als gevolg de forse prijsstijgingen door de Iranoorlog. De bedrijven, verenigd in de Corporate Leaders Group Europe, willen dat in 2040 de helft van het energieverbruik elektrisch is.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van DHL Express, dat vooral spoedzendingen van documenten en pakketten bezorgt, gaan maandag bijna de hele dag staken, melden de vakbonden FNV en CNV. De onderhandelingen over een nieuwe cao tussen de vakbonden en DHL zijn vastgelopen. Een woordvoerder van FNV legt uit dat de staking losstaat van de leveringen van DHL aan consumenten, die onder DHL eCommerce vallen.
7 uur geledenPARIJS (ANP/RTR) - Lidstaten van het Internationaal Energieagentschap (IEA) hebben toegezegd 411,9 miljoen vaten olie uit de strategische voorraden vrij te geven. Dat meldt het agentschap zondag in een update, nadat lidstaten implementatieplannen hadden ingediend.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse bedrijven hebben dit weekend voor 56 miljard dollar (ongeveer 49 miljard euro) aan overeenkomsten over energie gesloten met bondgenoten in Azië en Oceanië. Dat stelde de Amerikaanse minister van Binnenlandse Zaken Doug Burgum zondag in een interview met Fox News.
11 uur geledenHILVERSUM (ANP) - ING-hoofdeconoom Marieke Blom maakt zich zorgen over de stijgende olieprijzen door de Iranoorlog. Dat zei ze zondag in het tv-programma Buitenhof.
13 uur geledenMANAMA (ANP/BLOOMBERG) - Aluminium Bahrain, het bedrijf dat naar eigen zeggen de grootste aluminiumsmelterij ter wereld op één locatie beheert, beperkt de productie vanwege verstoringen door de Iranoorlog. Het bedrijf meldt daarmee grondstoffen te willen besparen. Door de Iranoorlog en het grotendeels stilleggen van de scheepvaart in de Straat van Hormuz kampen aluminiumsmelterijen in het Midden-Oosten met verstoringen in de export van metaal en de import van de grondstof aluminiumoxide.
15 uur geledenABU DHABI (ANP/BLOOMBERG) - De werkzaamheden in een belangrijk oliecomplex in de Verenigde Arabische Emiraten zijn weer hervat. Dit melden ingewijden aan persbureau Bloomberg, nadat een drone-aanval en een brand zaterdag de export in het Fujairah-complex hadden stilgelegd.
18 uur geleden