Bedrijf achter gekantelde maanlander onderuit op Wall Street
NEW YORK (ANP) - Intuitive Machines raakte maandag ruim een kwart aan beurswaarde kwijt op de aandelenbeurzen in New York. Het Amerikaanse bedrijf zag zijn maanlander Odysseus bij de landing op het maanoppervlak kantelen. Wel kan het bedrijf communiceren met de maanlander. Odysseus landde eind vorige week als eerste commerciƫle lander ooit op de maan. Ook was het de eerste Amerikaanse maanlanding sinds 1972.
Beleggers deden het verder rustig aan na de sterke opmars van vorige week, die werd veroorzaakt door het optimisme rond kunstmatige intelligentie (AI). Zo lieten vooral tech- en chipbedrijven afgelopen week flinke koerswinsten zien dankzij de beter dan verwachte resultaten van AI-chipbedrijf Nvidia.
De Dow-Jonesindex noteerde kort na aanvang van de handel 0,1 procent hoger op 39.149 punten. De brede S&P 500-index steeg 0,1 procent tot 5095 punten en techgraadmeter Nasdaq klom 0,3 procent tot 16.038 punten. De Dow en de S&P 500 sloten vrijdag op nieuwe recordstanden.
Federal Reserve
Verder wordt uitgekeken naar het favoriete inflatiecijfer van de Amerikaanse Federal Reserve dat later in de week naar buiten komt. Dat cijfer speelt een belangrijke rol in het rentebeleid van de Fed. Warenhuisketen Macy's, doe-het-zelfconcern Lowe's en elektronicaketen Best Buy komen daarnaast deze week met resultaten. Die geven mogelijk meer inzicht in de kooplust van de Amerikaanse consument.
Ook waarschuwde de Democratische fractievoorzitter in de Senaat, Chuck Schumer, dat de inspanningen van het Congres om een uitgavenpakket samen te stellen afgelopen weekend tekortschoten. Bij het uitblijven van een akkoord dreigen de VS volgens Schumer vanaf 2 maart opnieuw geconfronteerd te worden met een "schadelijke en onnodige shutdown van de overheid".
Nvidia
Nvidia steeg 1,8 procent. De belangrijkste speler op AI-gebied zag de beurswaarde vrijdag al voor het eerst stijgen tot boven de 2 biljoen dollar.
Moderna zakte 4,1 procent. De Britse bank HSBC verlaagde het advies voor de maker van een coronavaccin naar verkopen.
Ford
Ford steeg 0,1 procent. De autofabrikant heeft de levering van zijn elektrische pick-uptruck F-150 Lightning stopgezet om een onbekend probleem met de voertuigen. Enkele weken geleden meldde Ford al de productie van datzelfde model af te schalen in de VS door afnemende verkopen.
De euro was 1,0850 dollar waard, tegen 1,0826 dollar op vrijdag. Een vat Amerikaanse olie kostte 0,1 procent minder op 76,45 dollar. Brentolie werd 0,2 procent goedkoper op 81,46 dollar per vat.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De ontslagen voorzitter van het Britse olie- en gasconcern BP, Albert Manifold, ontkent de beschuldigingen omtrent wangedrag. In een e-mail aan persbureau Bloomberg stelt hij dat er "valse verhalen" worden verteld rondom zijn gedwongen vertrek.
26 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in april op jaarbasis afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). In totaal werden er vorige maand 293 bedrijven failliet verklaard, een daling van 12 procent. Ten opzichte van maart daalde het aantal faillissementen met 3 procent.
35 minuten geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - Bouwbedrijf Heijmans heeft een opdracht gekregen voor de verbouwing van de penitentiaire inrichting (PI) van Heerhugowaard. De verbouwing van de gevangenis begint in januari volgend jaar en zal ongeveer 4,5 jaar duren. De opdracht levert Heijmans 83 miljoen euro aan omzet op.
36 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Gemeenten gaven vorig jaar de helft minder vergunningen af voor tijdelijke woningen dan een jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van onderzoek dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Er werden in 2025 voor ongeveer 3000 tijdelijke woningen vergunningen afgegeven, tegenover 6000 in 2024.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De verkoop van nieuwe benzineauto's in Nederland is vorige maand gehalveerd ten opzichte van een jaar eerder. Dat blijkt uit cijfers van de Europese autobrancheorganisatie ACEA. Ook de verkoop van dieselauto's liep in april met bijna 24 procent terug in Nederland.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Oranje-reclames zullen de komende weken weer volop te zien zijn. Supermarktketens als Jumbo en Albert Heijn en KNVB-hoofdsponsor ING presenteren deze week weer grote campagnes rond het WK voetbal in de Verenigde Staten, Canada en Mexico. De Stichting Etherreclame (Ster), die de reclameruimte voor de NPO verkoopt, verwacht hogere uitgaven dan tijdens het EK van 2024 in Duitsland en het WK van 2022 in Qatar.
1 uur geledenSEJONG (ANP) - Vakbonden en bedrijfsvertegenwoordigers bij het Zuid-Koreaanse technologieconcern Samsung hebben een akkoord goedgekeurd waarin de chipmedewerkers gigantische premies worden beloofd.
2 uur geleden