Bedrijf achter Batavus stelt met schuldendeal toekomst veilig
HEERENVEEN (ANP) - Fietsconcern Accell, bekend van merken als Batavus, Koga en Babboe, heeft een akkoord gesloten met aandeelhouders, banken en financiers over het kwijtschelden van schulden. Gemiddeld strepen zij 40 procent van de schulden weg van het bedrijf dat na de coronapandemie in de problemen kwam.
Dankzij het akkoord daalt de schuldenberg in het eerste kwartaal van volgend jaar naar ongeveer 800 miljoen euro, tegenover 1,4 miljard euro nu. De leningen lopen ook pas later af, namelijk in 2030. Aandeelhouders, banken en andere financiers verstrekken daarnaast 235 miljoen euro aan nieuw krediet.
Bij topman Tjeerd Jegen overheerst opluchting dat belangrijke betrokkenen vertrouwen hebben in het bedrijf. "Hier spreekt een tevreden CEO", zegt hij. "Dat wij in staat zijn geweest schuldeisers 40 procent af te laten schrijven, is een redelijk mooie uitkomst."
Terugroepactie
Tijdens de coronapandemie steeg de vraag naar fietsen en plaatsten veel fietsbedrijven extra orders, maar door logistieke problemen wereldwijd was het lastig om op tijd aan de juiste spullen te komen. Toen de behoefte aan nieuwe fietsen na de pandemie weer op een normaal niveau kwam, zat Accell net als andere fietsbedrijven met grote onverkochte voorraden die zwaar op de financiën drukten.
Daar kwam een kostbare terugroepactie van 22.000 bakfietsen van Babboe bovenop omdat ze te onveilig bleken, wat naar verwachting 50 miljoen euro kost. Jegen gaat ervan uit dat voor het einde van dit jaar "de overgrote meerderheid" van de gedupeerde klanten een vervangende of geïnspecteerde bakfiets heeft.
Kortingen
De grote aandeelhouders van Accell, het Amerikaanse KKR en de Nederlandse investeerder Teslin, verstrekten in die periode het bedrijf leningen om door te kunnen blijven gaan. Accell zelf greep tegelijkertijd in om kosten te verlagen. Zo verplaatste het bedrijf een deel van de productie in Heerenveen naar Hongarije en Turkije en schrapte tientallen banen in Nederland. Nieuwe reorganisaties zijn nu niet aan de orde, zegt Jegen.
Accell zegt dat de problemen met te grote voorraden bijna zijn verholpen. Vooral in Duitsland, de belangrijkste markt, is nog veel voorraad en Jegen verwacht dat dit volgend jaar weer op normaal niveau is. Vooralsnog lijdt Accell verlies door veel fietsen met kortingen te moeten verkopen, maar vanaf 2026 verwacht Jegen dat de winstgevendheid toeneemt.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.
2 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.
3 uur geledenREDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.
3 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.
6 uur geledenNEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.
6 uur geledenBEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.
8 uur geleden