Bedrijf achter Batavus stelt met schuldendeal toekomst veilig
HEERENVEEN (ANP) - Fietsconcern Accell, bekend van merken als Batavus, Koga en Babboe, heeft een akkoord gesloten met aandeelhouders, banken en financiers over het kwijtschelden van schulden. Gemiddeld strepen zij 40 procent van de schulden weg van het bedrijf dat na de coronapandemie in de problemen kwam.
Dankzij het akkoord daalt de schuldenberg in het eerste kwartaal van volgend jaar naar ongeveer 800 miljoen euro, tegenover 1,4 miljard euro nu. De leningen lopen ook pas later af, namelijk in 2030. Aandeelhouders, banken en andere financiers verstrekken daarnaast 235 miljoen euro aan nieuw krediet.
Bij topman Tjeerd Jegen overheerst opluchting dat belangrijke betrokkenen vertrouwen hebben in het bedrijf. "Hier spreekt een tevreden CEO", zegt hij. "Dat wij in staat zijn geweest schuldeisers 40 procent af te laten schrijven, is een redelijk mooie uitkomst."
Terugroepactie
Tijdens de coronapandemie steeg de vraag naar fietsen en plaatsten veel fietsbedrijven extra orders, maar door logistieke problemen wereldwijd was het lastig om op tijd aan de juiste spullen te komen. Toen de behoefte aan nieuwe fietsen na de pandemie weer op een normaal niveau kwam, zat Accell net als andere fietsbedrijven met grote onverkochte voorraden die zwaar op de financiën drukten.
Daar kwam een kostbare terugroepactie van 22.000 bakfietsen van Babboe bovenop omdat ze te onveilig bleken, wat naar verwachting 50 miljoen euro kost. Jegen gaat ervan uit dat voor het einde van dit jaar "de overgrote meerderheid" van de gedupeerde klanten een vervangende of geïnspecteerde bakfiets heeft.
Kortingen
De grote aandeelhouders van Accell, het Amerikaanse KKR en de Nederlandse investeerder Teslin, verstrekten in die periode het bedrijf leningen om door te kunnen blijven gaan. Accell zelf greep tegelijkertijd in om kosten te verlagen. Zo verplaatste het bedrijf een deel van de productie in Heerenveen naar Hongarije en Turkije en schrapte tientallen banen in Nederland. Nieuwe reorganisaties zijn nu niet aan de orde, zegt Jegen.
Accell zegt dat de problemen met te grote voorraden bijna zijn verholpen. Vooral in Duitsland, de belangrijkste markt, is nog veel voorraad en Jegen verwacht dat dit volgend jaar weer op normaal niveau is. Vooralsnog lijdt Accell verlies door veel fietsen met kortingen te moeten verkopen, maar vanaf 2026 verwacht Jegen dat de winstgevendheid toeneemt.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
9 uur geledenPRAAG (ANP/BLOOMBERG) - De Tsjechische miljardair Michal Strnad heeft vrijdag miljarden verdiend bij de Amsterdamse beursgang van zijn defensieconcern Czechoslovak Group (CSG). Volgens de Bloomberg Billionaires Index is hij door de enorme koerssprong nu goed voor een vermogen van 36,9 miljard dollar.
10 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - KLM mijdt voorlopig meerdere luchtruimen in het Midden-Oosten. Zo wordt niet meer over Iran, Irak en Israël gevlogen en niet over diverse Golfstaten. Dat betekent ook dat er tot nader order niet meer wordt gevlogen naar de bestemmingen Dubai, Riyadh, Dammam en Tel Aviv.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten zetten zich schrap voor een grote winterstorm, die in het weekend over het land zal razen. Er wordt onder meer grote hinder verwacht voor de luchtvaart. De gouverneurs van Texas en New York hebben zelfs een noodtoestand uitgeroepen.
11 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De zilverprijs is vrijdag voor het eerst gestegen tot meer dan 100 dollar per troy ounce (31,1 gram). Omgerekend is dat bijna 85 euro. Het record werd ingegeven door de stijgende vraag naar veilige beleggingen zoals zilver maar ook goud. De goudprijs zit inmiddels dicht tegen de mijlpaal van 5000 dollar.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Tsjechische defensieconcern Czechoslovak Group (CSG) heeft bij zijn debuut aan de Amsterdamse beurs vrijdag ruim 31 procent aan beurswaarde gewonnen. Daarmee kijkt het bedrijf, dat onder meer pantservoertuigen en munitie maakt en levert aan NAVO-landen, naar eigen zeggen terug op een succesvolle beursgang. "We hopen dat het een eerste stap is om te laten zien waar de prijs kan liggen op de lange termijn", liet financieel topman Zdenek Jurak vrijdag weten aan het ANP.
14 uur geledenBRUSSEL (ANP/BLOOMBERG) - De Europese Unie zal haar vergeldingsheffingen op 93 miljard euro aan Amerikaanse goederen nog eens zes maanden opschorten. Dat doet Brussel nadat de Amerikaanse president Donald Trump zijn dreigement heeft ingetrokken om heffingen op te leggen aan enkele EU-landen die tegen zijn poging waren om Groenland te annexeren.
14 uur geleden