Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bankenonrust nog niet voorbij op beurs, Deutsche Bank hard omlaag

Bankenonrust nog niet voorbij op beurs, Deutsche Bank hard omlaag

AMSTERDAM (ANP) - Deutsche Bank was vrijdag de grote verliezer op de Europese beurzen. Ook andere banken, bijvoorbeeld ING, werden flink lager gezet door beleggers. Daarmee lijkt de recente onrust op de financiële markten over de bankensector nog niet voorbij. "Dit is weer een signaal van de kwetsbaarheid van banken", zegt Harald Benink, hoogleraar bankwezen en financiering aan de universiteit van Tilburg. "Er hoeft maar iets te gebeuren en alle bankaandelen gaan weer hard omlaag."

Deutsche Bank ging in Frankfurt 8,5 procent lager de handel uit. De koersval volgde op een sterke stijging van de kosten voor het verzekeren van de schulden van de grootste bank van Duitsland tegen wanbetaling. Obligatiehouders kunnen hun leningen namelijk verzekeren via zogeheten kredietverzuimswaps (CDS) tegen het risico dat een bank zijn obligaties niet kan terugbetalen. De kosten van een dergelijke verzekering nemen toe naarmate het risico op wanbetaling hoger wordt ingeschat.

Ook de Zwitserse bank UBS, die afgelopen weekeinde zijn concurrent Credit Suisse overnam, moest het ontgelden en verloor bijna 4 procent in Zürich. Persbureau Bloomberg meldde dat UBS en Credit Suisse tot de banken behoren die onder de loep worden genomen door het Amerikaanse ministerie van Justitie vanwege mogelijke hulp aan Russische oligarchen bij het omzeilen van westerse sancties.

Eigen vermogen vrij laag

Eerder deze week benadrukten centrale bankiers, onder wie president Klaas Knot van De Nederlandsche Bank (DNB), nog dat banken in de eurozone nog steeds financieel gezond zijn. Knot zei wel dat het toezicht op banken niet mag verslappen, maar dacht niet dat we aan de vooravond staan van een nieuwe bankencrisis. Volgens Benink is het probleem dat het eigen vermogen van banken met gemiddeld 5 procent toch vrij laag is. "Normale bedrijven hebben minstens 30 procent eigen vermogen." Het gevolg is volgens hem dat beleggers al snel nerveus worden als er bij een bank problemen lijken te spelen.

Verder wijzen analisten vooral op de "irrationaliteit" in de markt en psychologische factoren die medebepalend zijn voor beurskoersen. "Voor alle duidelijkheid: Deutsche is niet het volgende Credit Suisse", merkte een deskundige van Autonomous Research op. ING leverde uiteindelijk 3,7 procent in en ABN AMRO verloor 2,2 procent. Naast de banken gingen ook de verzekeraars mee omlaag. De AEX-index in Amsterdam sloot 1,6 procent in het rood op 731,81 punten. De MidKap verloor 2,9 procent tot 914,11 punten. De beurzen in Frankfurt, Londen en Parijs raakten tot 1,7 procent kwijt.

Meer uit Financieel

Warmtefonds geeft recordbedrag aan leningen voor verduurzaming

HILVERSUM (ANP) - Huiseigenaren hebben het afgelopen jaar voor een recordbedrag aan leningen afgesloten om hun woning tegen gunstige voorwaarden te verduurzamen. Het Nationaal Warmtefonds financierde vorig jaar 506 miljoen euro aan nieuwe leningen, een stijging van 18 procent. Ongeveer 31.700 woningeigenaren konden hun huis energiezuiniger maken, meldt het fonds in zijn jaarverslag.

23 minuten geleden
Tesla zoekt duizend extra werknemers voor Duitse fabriek

GRÜNHEIDE (ANP/DPA) - Tesla zoekt duizend extra werknemers voor zijn grote fabriek voor elektrische auto's in het Duitse Grünheide in de buurt van Berlijn. Dat heeft Tesla gemeld aan persbureau dpa. Volgens Tesla is die uitbreiding van het personeelsbestand nodig om aan de stijgende Europese vraag naar de Model Y van het bedrijf te kunnen voldoen.

34 minuten geleden
Impact oorlog Midden-Oosten op haven Antwerpen-Brugge nog beperkt

ANTWERPEN (ANP) - De haven van Antwerpen-Brugge begon eind maart de eerste gevolgen van de oorlog in het Midden-Oosten te voelen. Dit had een beperkt effect op de overslag in het eerste kwartaal. Die daalde met 3,2 procent ten opzichte van een jaar eerder. De haven schrijft de daling toe aan weersomstandigheden, een staking en zwakke export.

40 minuten geleden
ING verwacht forse afname handelsoverschot eurozone door oorlog

AMSTERDAM (ANP) - Het handelsoverschot van de eurozone zal dit jaar waarschijnlijk sterk dalen door de oorlog in het Midden-Oosten, waarschuwen de economen van ING. Het overschot, oftewel het positieve verschil tussen de export en import, kan zelfs omslaan in een handelstekort als de Iranoorlog lang blijft voortslepen. Een tekort op de handelsbalans ontstaat wanneer er minder goederen en diensten worden geëxporteerd dan ingevoerd.

49 minuten geleden
Honderdduizenden aanmeldingen voor massaclaim tegen Odido

AMSTERDAM (ANP) - Meer dan 350.000 mensen hebben zich sinds maandag aangemeld voor de massaclaim tegen Odido. Dat meldt voorzitter Eliëtte Vaal van Consumers United in Court (CUIC), de privacystichting die een collectieve procedure tegen het telecombedrijf in het leven heeft geroepen. De stichting is de massaclaim gestart na een datalek waarbij gegevens van ruim 6 miljoen accounts zijn buitgemaakt.

54 minuten geleden
Kifid: nalatige slachtoffers bankfraude sneller gecompenseerd

DEN HAAG (ANP) - Het klachteninstituut Kifid heeft de eisen voor banken aangescherpt bij de beoordeling van bankhelpdeskfraude, waardoor consumenten sneller recht hebben op terugbetaling van hun schade. Dit geldt ook wanneer de klant nalatig is geweest.

1 uur geleden
Woningcorporaties vrezen financieel vast te lopen

DEN HAAG (ANP) - Woningcorporaties zijn bang dat ze op termijn financieel vastlopen en daardoor minder kunnen investeren in bijvoorbeeld nieuwe woningen. Om jaarlijks tienduizenden sociale huurwoningen te kunnen bouwen, steken ze zich in de schulden. Daardoor komt bij meer corporaties een financiële ondergrens in zicht die ze moeten bewaken om goedkoop te kunnen lenen, meldt brancheorganisatie Aedes.

1 uur geleden