Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Banken gezond, DNB acht lagere spaarrente wel onvermijdelijk

Banken gezond, DNB acht lagere spaarrente wel onvermijdelijk

AMSTERDAM (ANP) - Het gaat goed met de banken en andere financiële instellingen in Nederland. Na de recordwinsten van vorig jaar neemt de winstgevendheid de komende tijd wel af, maar volgens een nieuwe monitor van De Nederlandsche Bank is de financiële sector in ons land gezond. Consumenten moeten er echter niet automatisch van uitgaan dat hun bank de spaarrente op het huidige niveau zal handhaven, nu de rente van de Europese Centrale Bank (ECB) begint te dalen. Dit kan namelijk betekenen dat de spaarrentes bij banken ook geleidelijk zullen afnemen.

Door de hoge inflatie verhoogde de ECB de afgelopen jaren de beleidsrente in rap tempo naar recordniveau, waar de Nederlandse bankensector met enige vertraging op reageerde door uiteindelijk ook spaarders meer te geven voor hun gestalde geld. Maar vorige week verlaagde de ECB de rente al voor de derde keer dit jaar en vergelijkingssite Geld.nl constateerde al dat de spaarrentes mee dalen, omdat ook banken minder krijgen voor hun gestalde geld.

"Hoe dat proces zich precies voltrekt, is uiteraard aan de bank. Maar de ervaring leert dat als de rentes omlaag gaan, dat dat uiteindelijk ook wel leidt tot lagere leenrentes en spaarrentes", zegt DNB-directeur monetaire zaken Olaf Sleijpen in een toelichting op het halfjaarlijkse Overzicht Financiële Stabiliteit (OFS).

Rentebeleid

ING, Rabobank en ABN AMRO moeten bij hun rentebeleid wel rekening houden met de Autoriteit Consument & Markt (ACM). De toezichthouder constateerde in mei dat de oppermachtige grootbanken hun rentes laag kunnen houden en vroeg de politiek om actie te ondernemen in de sector. Daar krijgen de banken nog een jaar voor.

DNB constateert in het nieuwe OFS dat "Nederlandse financiële instellingen beschikken over solide financiële posities. De hogere rentes van de laatste jaren en het vooruitzicht op een zachte landing van de economie vertalen zich bij banken in relatief hoge inkomsten en een beperkte toename van voorzieningen. Daarnaast liggen de liquiditeitsratio's van Nederlandse banken ruim boven de vereisten. Ook verzekeraars en pensioenfondsen hebben een goede uitgangspositie."

De sector wordt daarbij onder meer geholpen doordat banken weinig verliezen door faillissementen bij bedrijven. Dat zijn er na het lage aantal tijdens de coronapandemie nu weer wat meer, maar volgens Sleijpen zijn dit in 85 procent van de gevallen kleine bedrijven die nauwelijks geld lenen. Risico's komen met name voort uit buitenlandse conflicten en zorgen op het gebied van cyberveiligheid.

Meer uit Financieel

Optimisme over handelsdeals stuwt Wall Street naar nieuwe records

NEW YORK (ANP) - De belangrijkste Amerikaanse beursgraadmeters gingen maandag verder omhoog en sloten op recordniveaus. Beleggers bleven optimistisch op de laatste dag van de sterke beursmaand juni. Zij hopen dat de Amerikaanse regering binnenkort nieuwe handelsdeals sluit met belangrijke partners.

11 minuten geleden
Bloomberg: Brussel buigt voor heffing VS, maar wil uitzonderingen

BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie is bereid een handelsdeal met de Verenigde Staten te sluiten waarin een importheffing van 10 procent geldt voor veel van haar exportproducten. In ruil daarvoor wil de EU dat de VS lagere tarieven hanteren voor belangrijke producten zoals geneesmiddelen, alcohol, halfgeleiders en vliegtuigen, zeggen bronnen tegen persbureau Bloomberg.

1 uur geleden
AEX sluit lager ondanks recordstanden op Wall Street

AMSTERDAM (ANP) - Beleggers op het Damrak gingen maandag over tot winstnemingen na de stevige koerswinsten van afgelopen vrijdag. Nieuwe recordstanden op Wall Street boden geen soelaas; de koersen in Amsterdam gingen over een breed front omlaag.

4 uur geleden
Heinen stelt besluit over TenneT Duitsland uit tot na de zomer

DEN HAAG (ANP) - Demissionair minister Eelco Heinen (Financiën, VVD) neemt langer de tijd om te beslissen over de toekomst van TenneT Duitsland. Hij wilde oorspronkelijk rond deze tijd de keuze maken tussen een beursgang en een onderhandse verkoop, maar dat wordt september. Aan mogelijke kopers is geen gebrek, verzekert hij in een Kamerbrief. "Veel investeerders" hebben interesse getoond.

4 uur geleden
VS hervatten handelsgesprekken met Canada, zegt Witte Huis

WASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten gaan de handelsbesprekingen met Canada onmiddellijk hervatten, nu Canada een belasting op digitale diensten heeft ingetrokken. Dat heeft Kevin Hassett maandag gezegd, de economisch adviseur van het Witte Huis.

5 uur geleden
EU en Oekraïne sluiten nieuwe handelsovereenkomst over landbouw

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie en Oekraïne hebben een nieuwe, meerjarige handelsovereenkomst gesloten voor landbouwproducten. Daarbij is rekening gehouden met de gevoeligheid van bepaalde landbouwsectoren die door EU-lidstaten en landbouwers aan de orde is gesteld, verzekert de Europese Commissie. De overeenkomst "beschermt de belangen van EU-landbouwers en biedt de stabiliteit en voorspelbaarheid die Oekraïne in deze onzekere tijden nodig heeft", zei Eurocommissaris Maroš Šefčovič (Handel) maandag op een persconferentie.

5 uur geleden
Wall Street verder omhoog na nieuwe slotrecords

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York gingen maandag verder omhoog. Beleggers bleven optimistisch op de laatste dag van de sterke beursmaand juni. De beurshandel stond in juni vooral in het teken van de luchtoorlog tussen Israël en Iran en de handelsgesprekken tussen de Verenigde Staten en de belangrijkste handelspartners. Mede dankzij de wapenstilstand tussen Israël en Iran en de voorlopige handelsdeal tussen China en de VS wisten de Amerikaanse beurzen deze maand flinke winsten te boeken.

6 uur geleden