Bankaandelen omlaag in Europa na hernieuwde onrust in VS
AMSTERDAM (ANP) - Europese banken zijn vrijdag in de min geëindigd op de beurzen. Hernieuwde onrust in de bankensector in de Verenigde Staten zorgde voor een dip in het vertrouwen van beleggers. De Amerikaanse First Republic Bank kelderde op Wall Street opnieuw en lijkt gered te moeten worden door de autoriteiten. ING daalde 1,7 procent op het Damrak en was de grootste daler in de AEX. Ook ABN AMRO daalde, met 0,6 procent.
In Frankfurt verloor Commerzbank 4,4 procent en in Parijs daalde BNP Paribas 0,3 procent. NatWest zakte 3,8 procent in Londen na publicatie van de kwartaalcijfers. Klanten haalden in het afgelopen kwartaal 20 miljard pond (bijna 23 miljard euro) aan tegoeden weg bij de Britse bank. Barclays verloor 1,3 procent in Londen.
Behalve de onrust in de VS spelen ook de aankomende rentebesluiten mee. Volgende week zullen zowel de Europese Centrale Bank (ECB) en de Federal Reserve kijken of de rente verder omhoog moet om de inflatie te beteugelen.
Tegenvallende groei
Beleggers verwerkten daarnaast een tegenvallende groei van de economie van de eurozone. Die groeide in het eerste kwartaal met 0,1 procent ten opzichte van een kwartaal eerder, terwijl was gerekend op een groei met 0,2 procent. Ook liet Duitsland, de grootste economie van het eurogebied, een stagnatie zien.
De AEX sloot 0,8 procent in de plus op 758,49 punten. De MidKap won 1,1 procent tot 934,14 punten. De beurzen in Frankfurt, Parijs en Londen wonnen tot 0,8 procent.
Unilever
Unilever zette de opmars voort met een winst van 0,6 procent. Donderdag won het levensmiddelenconcern al 1,7 procent na goed ontvangen verkoopcijfers. Uitzendconcern Randstad won 2,4 procent en stond bovenaan in de AEX. Chipbedrijf Besi (min 1 procent) noteerde ex dividend. Dat betekent dat een aandeel geen recht meer geeft op het dividend van de afgelopen periode.
Chipmachinemaker ASML won 1,7 procent. Beleggers reageerden op de kwartaalcijfers van Intel. De grote Amerikaanse chipfabrikant, een belangrijke klant van ASML, leed afgelopen kwartaal verlies door de dalende vraag naar computerchips. Intel rekent wel op een herstel in de tweede jaarhelft.
Luxere modellen
In Frankfurt steeg Mercedes-Benz 0,7 procent. De Duitse autofabrikant wist afgelopen kwartaal meer winst te boeken door vooral luxere modellen te verkopen.
De euro was 1,1036 dollar waard, tegen 1,1024 dollar een dag eerder. Een vat Amerikaanse olie kostte 2,6 procent meer op 76,71 dollar. Brentolie werd 1,4 procent duurder op 79,50 dollar per vat.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen op Wall Street in New York zijn met aanzienlijke winsten de handel uitgegaan. Beleggers reageerden overwegend opgelucht op het staakt-het-vuren van twee weken dat de Verenigde Staten, Israël en Iran hadden aangekondigd. Energieprijzen daalden juist stevig dankzij de hoop op een einde aan de blokkade van de Straat van Hormuz.
3 uur geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Cabinepersoneel van Lufthansa is opgeroepen om vrijdag te staken in Duitsland. Het is de bedoeling dat personeel voor vluchten vanaf de luchthavens van Frankfurt en München bijna de hele dag het werk neerlegt, kondigde vakbond Ufo aan. Dat zijn twee belangrijke knooppunten voor de Duitse luchtvaartmaatschappij, waardoor veel vluchten dreigen uit te vallen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Wereldwijde prijzen voor voedsel zullen stijgen door de Iranoorlog. Dat raakt vooral kwetsbare mensen in de armste landen, waarschuwen het Internationaal Monetair Fonds (IMF), de Wereldbank en het Wereldvoedselprogramma.
5 uur geledenZAANDAM (ANP) - De top van Ahold Delhaize heeft vanaf dit jaar zicht op hogere beloningen. Een grote meerderheid van de aandeelhouders van het moederbedrijf van Albert Heijn, Etos, Gall & Gall en bol stemde woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in met het voorgestelde nieuwe beloningsbeleid voor topbestuurders.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is met een forse winst gesloten. Ook de graadmeters van andere Europese beurzen eindigden aanzienlijk hoger, wat wijst op opluchting onder beleggers over de aankondiging van een staakt-het-vuren tussen de Verenigde Staten en Iran.
8 uur geledenZAANDAM (ANP) - De topmensen van Ahold Delhaize, het moederbedrijf van onder meer Albert Heijn, hebben woensdag tijdens de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering opnieuw kritische vragen gekregen over onderwerpen als klimaatdoelen en het nieuwe beloningsbeleid voor het bestuur. Zo wees Winnie Oussoren, voorzitter van Milieudefensie Jong, erop dat de maximale beloning voor topman Frans Muller met het nieuwe beloningsbeleid kan uitkomen op 12,5 miljoen euro. "Vindt u dat u een hogere bonus verdient terwijl u faalt in uw verantwoordelijkheid om de bijdrage van Ahold aan de klimaatcrisis te verkleinen?", vroeg ze aan de topman.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie voorziet op dit moment geen tekort voor de olievoorziening in april. Dit meldt een EU-functionaris aan persbureau Reuters. De Commissie kwam woensdag bijeen in een werkgroep over de olievoorraad met lidstaten. Donderdag doet ze dat voor gas.
8 uur geleden